Ankara Life Dergisi

10 Adımda Başarılı Bir Emlakçı Olmanın Yolları

Kırmızı Beyaz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın kurucusu Ömer Sabri Yolaş, Ankara’nın en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne başarılı bir emlakçı olmanın yollarında hangi kriterlere sahip olunması gerektiğini anlattı.

Emlakçılık, geçmişten günümüze kadar bir değişim halinde. Emlak sektöründe, projelerin yükseldiği son yıllarda ise gençler için emlak danışmanlığı gözde mesleklerin başında geliyor.  Ömer Sabri Bey sizce iyi bir emlakçı olabilmenin ilk adımı nedir?

İlk adım için sürekli öğrenmeye karşı bir isteğinizin olması gerek. İş dünyasının her alanında olduğu gibi emlak sektöründe de bilgi güçtür. Konunuzda uzman olduğunuzu düşünseniz dahi, öğrenmeyi sürekli hale getirdiğinizde, rakiplerinizden hep bir adım önde olursunuz. Gündemi yakalamak ve fırsatları görmek için sektörel eğitimleri, fuarları takip etmelisiniz. Böylelikle emlakçılıkta başarılı olma yolculuğunun ilk adımı gerçekleşmiş oluyor.

Emlakçılık sektöründe en çok korkulan olaylardan biri de kotadır. Bu sektörde kota ne anlam ifade ediyor ve nasıl davranılması gerekiyor?

 Kotalı bir çalışma sisteminiz var ise, bu kotayı benimsemeye ve motivasyon kaynağı haline getirin. Kotayı, hedeflerinizin sınırını çizen bir ölçü olarak görün ve stratejinizi bunun üzerine inşa edin. Emlak sektöründe, ilişki yaratmak ve bu ilişkileri doğru yönetmek en can alıcı noktalardan biridir. Kaç müşteriniz olduğunu, bu müşterilerin ne kadarının mutlu müşteriler olduğunu her daim bilip farkında olunmalı.

Doğru ekip ile daima enerjisi yüksek olmak bu sektörün önemli bir parçası, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Emlakçılık bir ekip işidir. Bölgenizdeki her müşteriye ve eve tek başınıza yetmeniz mümkün değildir. İster yönetici ister ekibin bir parçası olun, ekip başarılı olmazsa siz de olamazsınız. Bu durumda doğru kişilerin bir araya geldiğinden emin olmalı, belirlenen hedefler doğrultusunda birlikte çalışmalısınız. İşinizi yaparken taşıdığınız enerji çok önemli. Müşterinizle tanıştığınız andan, sunumlarınıza kadar yansıtılan heyecan ve enerji, müşterinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Özgüven ve inanç ile yaptığınız satış sunumları size başarı olarak döneceğinden şüpheniz olmasın.

Emlakçılık sektöründe başarı demek rakip demektir. Adımlarını sağlam atmak isteyenler için ne öneride bulunmak istersiniz?

Başarılı bir emlakçı olmanın yolları dendiğinde, akla önce satış kapama becerisi gelir. Her meslekte olduğu gibi bu sektör içinde de iyi ve kötü günler vardır. Bu durumları atlatmanızı sağlayıp, sizi meslekte güçlendirmek için doğru hedeflere odaklanmanız önemlidir. Rakipleriniz ile aranızdaki mesafeyi iyi korumalı ve sektörün nabzını tutmak için takipte kalmanız da bir diğer önemli husustur. Bu takip, hem işinizi geliştirmek hem eksiklerinizi ve güçlü yanlarınızı daha iyi görmek için fırsat vermede fark yaratmanızı sağlar.

Globalleşen dünya ile birlikte oldukça revaçta olan bir meslek haline gelen emlakçılık sektöründe uzun süreli müşteri ilişkileri nasıl sağlanabilir?

Emlak sektöründe edindiğiniz uzmanlığınıza güvenerek, müşterinizin sizden talep ettiği alım ve kiralama işlemlerinin ötesini görmeye çalışmalıyız. Müşterinizin taleplerini doğru yönlendirerek, onun göremediği ancak faydasına olan noktaların altını çizmekte fayda var. Altı çizilen noktaların size başarı ve uzun süreli müşteri ilişkileri olarak döndüğünü görecekseniz. Tüm iş kolları globalleşmişken, emlak sektöründe de bir fark olmadığını söyleyebiliriz. Dil bilmek, teknolojinin imkanlarından sizi globale taşıyacak ölçüde faydalanmak; işinizi bir sonraki seviyeye taşımanız için yeterlidir. Bu konuda hedeflerinizi belirleyerek, bölgenizin sınırlarından çıkıp yabancı yatırımcı ve müşterilere ulaşabilirsiniz.

Son olarak dijitale geçtiğimiz bu çağda sektördeki ilerlemeleri duyurabilmek, takibinde kalabilmek adına paylaşmanın önemli olduğunu biliyoruz. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dijital paylaşım çağında yaşarken, işinizi her alanda görünür kılmalısınız. Pazarlama stratejinizin merkezine internette ulaşılır olmayı koymakta fayda var. Profesyonel bir sitenizin olması ve buna bağlı hesabınız ile sosyal medya hesaplarında anlamlı paylaşımlarınız olmasına özen göstermelisiniz. Böylece networkünüzü geliştirip güçlü bağlantılar edinebilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar