Ankara Life Dergisi

MU-LA Özel Güvenlik; ‘Sorunlarınıza Çözüm Üretiyoruz!’

“Türkiye AB sürecinde, genel anlamda ve spesifik olarak güvenlik hizmetleri anlamında bir geçiş dönemi yaşamaktadır.”

Kolluk kuvvetlerinin bir parçası olan özel güvenlik şirketleri, günümüzde büyük bir özveriyle bizlere konforlu yaşam sunuyor. Gerek sosyal gerek iş hayatımızda özellikle EGM KAAN uygulamasının hayata geçirildiği günden beri tedbirlerin elbirliğiyle gerçekleştiğine pek çok kez şahit oluyoruz. Peki sadece korumakla görevi bulunan özel güvenlik şirketlerine dair detaylı bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyor musunuz? Bence hayır… İşte tam da bu sebepten dolayı işinin ehli bir kurum olan Mu-La Güvenlik’i başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak ziyaret ettik. Proje Müdürü Hülya Şemin ve ekibiyle, sektörle alakalı merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceğiniz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Hülya Hanım uzun yıllardır özel güvenlik sektöründe faaliyet gösteren güçlü bir ekibe sahipsiniz. Alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi ve ekibinizi tanımak istiyoruz. Öncelikle Hülya Şemin kimdir?
Öncelikle tüm okurlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 1988 yılında Çorum’un Alaca ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alaca’da tamamladım. 2006 yılında evlendim, 16 yaşında Zeynep adında çok güzel bir kız çocuğu annesiyim. 2015 yılından itibaren Özel Güvenlik sektörüne giriş yaptım ve öncelikle Özel Güvenlik Personeli olarak göreve başladım, sonraki yıllarda sektörün çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra halen MU-LA Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Ltd. Şti. bünyesinde Proje Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Latif Bey sizi de tanıyabilir miyiz? Latif Kamberoğlu kimdir?
1961 yılında Konya’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Türkiye’nin çeşitli illerinde tamamladım. 1979 yılında Kara Harp Okulu’na başladım, 1983 yılında mezun oldum. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 2008 yılında Albay rütbesi ile emekli oldum. 2017 yılından itibaren Özel Güvenlik sektöründe yönetici olarak çalışmaya başladım. Halen MU-LA Özel Güvenlik Şirketi’nde yöneticilik yapıyorum, evli ve 2 çocuk babasıyım.

Serdar Doğutekin kimdir?
2 Ekim 1998 tarihinde Balıkesir’de doğdum. 5 kişilik bir ailenin en küçük üyesiyim. İlk, orta ve lise öğrenimimi asker bir babanın oğlu olarak farklı illerde tamamladım. 9 Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü’nü bitirerek 2023 yılında başarı ile mezun oldum. Bulunduğumuz yüzyılın gerekliliklerini, Özel Güvenlik sektörünün ihtiyaçları ile harmanlayıp, kurumsal kimliğimiz ve alanında yetkin ve etkin takımımızla Türkiye’ye inovasyon katacağına olan inançla başladığım şirketimizde Muhasebe ve Mali işlerden sorumlu müdür olarak görev yapıyorum.

MU-LA Özel Güvenlik Şirketi’nin kilometre taşlarından bahsedecek olursanız neler söylemek istersiniz? Sektöre giriş hikâyeniz nasıl ve ne zaman başladı?
Özel Güvenlik sektörüne 2015 yılında başladım. Özel Güvenlik şirketlerinde Özel Güvenlik Görevlisi olarak iş hayatına atıldım. Yıllar içerisinde tecrübe ve birikim kazandıkça sektör içinde farklı hedeflere yönelmek istedim. Projelerde Güvenlik Amirlikleri ve Operasyon Müdürlükleri ile deneyimlerimi artırdım. Ocak 2023’ten itibaren MU – LA Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Limited Şirketi ile tanıştım. Şirketim 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri’ne Dair Kanun çerçevesinde hizmeti ilke edinmiş, tecrübe, bilgi ve görev sorumluluğu bilinci ile en yüksek seviyede güvenlik hizmeti üretmeyi amaçlayan, profesyonel, güvenilir, disiplinli, hizmette kusursuz, sorun değil çözüm üreten anlayışıyla daha kaliteli, daha ekonomik ve daha hızlı hizmeti bir yaşam biçimi olarak kabul ettiğinden yıllar içindeki bilgi birikim ve tecrübelerimi MU-LA Güvenlik çatısı altında sürdürmeye karar verdim. Halen şirketimde Proje Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Günümüzde Özel Güvenlik gerek iş gerekse sosyal yaşantımızda tercih edilen dinamik bir yapıya sahip bir konumda yer alıyor. Siz uzman kadronuz, deneyimli ve güvenilir özelliğiniz ile hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Silahlı ve Silahsız olmak üzere; Site ve Konut Güvenliği, İşyeri ve Tesis Güvenliği, İnşaat ve Şantiye sahası Güvenliği, otel, hastane, okul güvenliği, AVM Güvenliği, Spor Karşılaşmaları ve Spor Alanları Güvenliği, VIP Koruma Hizmetleri ve Geçici Güvenlik hizmetlerimiz bulunuyor.

Peki, sizi diğer Özel Güvenlik firmalarından ayıran en önemli özelliğiniz nedir? Neden tercih sebebi olmalısınız?
Projenin ölçeğine ve ihtiyacına bağlı olarak operasyonlarımızı desteklemek için yüksek kaliteli ve modern ekipmanlar sağlamaktayız. Bunlar;
7/24 Destek: MU-LA Özel Güvenlik olarak hizmet verdiğimiz kişi ve alanların kontrolünü, desteğini 7/24 sağlamaktayız. Olası tehdit ve sorunlara karşı her zaman ve her yerde partneriniz olarak yanınızdayız.
Uzman Çalışan Kadrosu: Çalışanlarımızın nitelikli ve mevzuata uygun olarak gerekli eğitimi almalarını sürdürülebilir kalite politikamız açısından takip etmekteyiz ve buna azami özen göstermekteyiz.
CCTV Güvenlik Hizmeti: Personel koruma ve güvenlik hizmetlerimizin yanı sıra ekipman desteği ile güvenlik sağlama konusunda her türlü destek vermekteyiz ve gerekli yenilikleri takip etmekteyiz. Makul Fiyat Garantisi: Müşterilerimizin kazançlarının değerinin farkındayız ve kaliteli hizmetimizi makul fiyat garantisi ile sunmayı iş politikamızın ilk koşulu olarak görmekteyiz.
Polis ile daha kolay iletişim kurma ve işbirliği sağlama yönünde İçişleri Bakanlığı tarafından “KAAN EGM’’ mobil uygulamasının hayata geçirildiğini biliyoruz. Bu uygulamanın içeriği nedir ve çalışma hayatınıza ne gibi artılar kazandırdı?
EGM KAAN; sadece özel güvenlik görevlileri tarafından kullanılabilen, herhangi bir olay anında en yakın genel kolluğa (polise) olayı ve adresini bildirmesi için geliştirilmiş olan bir mobil uygulamadır. EGM KAAN uygulaması sayesinde genel kolluk ve özel güvenlik işbirliği arttırılarak, ülkemizde görev yapan kolluk kuvvetlerine ilaveten yaklaşık 350.000 çift gözün daha ülkemizin genel güvenliğine katkı yapacak şekilde görev yapması hedeflenmektedir. EGM KAAN mobil uygulaması sadece özel güvenlik görevlileri tarafından kullanılabilen, herhangi bir olay anında en yakın genel kolluğa (polise) olayı ve adresini bildirmesi için geliştirilmiş olan bir mobil uygulamadır. EGM KAAN projesi kapsamında hem WhatsApp uygulaması hem de EGM KAAN mobil uygulaması faal bir şekilde kullanılmaktadır. Projenin faaliyete geçtiği günden itibaren günümüze kadar 35.468 bildirim yapılmış ve bu kapsamda 13.111 kişiye yasal işlem tesis edilmiştir.
Özel Güvenlik şirketi ile çalışmanın faydalarını nasıl sıralayabiliriz?

Kurumsallık, vergi indirimi, personel seçimi ve eğitimi, yasaların takibi ve sorumlulukları olarak sıralayabiliriz. 5188 Sayılı yasa ve yönetmeliklerine uyulmaması ciddi idari ve adli cezaları içermektedir. Özel Güvenlik Şirketi ile çalışmak firmaları/site yönetimini bu sorumluluktan kurtarır. Çalışanlara karşı sorumluluk doğuran 4857 Sayılı yasadan doğan yükümlülüklerle işveren yerine Özel Güvenlik şirketi ilgilenir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği, Özel Güvenlik görevlileri tehlikeli sınıfta yer alan çalışanlardır. Özel Güvenlik şirketi ile çalışılması durumunda ilgili kanun gerek ve sorumluluklarını işveren değil, özel güvenlik şirketi üstlenir.

Son olarak sektörel bir değerlendirme yapacak olursanız önümüzdeki 5 yıl içinde nasıl bir öngörüde bulunuyorsunuz?
21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız dönemde ülkemizde özel güvenlik sektörü klasik faaliyetlerde bulunsa da, yakın gelecekte sektörün tüm taraflarının daha organize olarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmek için polis merkezlerinde giriş çıkışları kontrol, ambulans hizmetleri, hasta nakil, yol yardımı, yangın söndürme hizmetleri gibi şu an itibarıyla ülkemize uzak gibi duran farklı yetkinlikler sektörün faaliyet kapsamının genişletilmesine ve güvenlik alanının yayılmasını sağlayacaktır. Ülkemizde artan pazar doğrultusunda sektör kendini iyi tanıtarak, daha görünür olarak kamuoyundaki imajını ve güvenilirliğini sağlam temeller üzerine inşa ederek kendini gelecekte ciddi bir pozisyonda bulabilir. Türkiye AB sürecinde, genel anlamda ve spesifik olarak güvenlik hizmetleri anlamında bir geçiş dönemi yaşamaktadır. Türkiye, tüm gelişmiş ülkeler gibi hem özgürlükleri hem de kamu düzenini ve güvenliğini denge içerisinde geliştirmek zorundadır. Bunu başarabilmek ise “AB standartlarında profesyonel güvenlik hizmeti” anlayışı içerisinde bütün kuruluş ve bu kuruluşlara ait birimlerin üzerine düşen sorumluluğu yapmasından geçmektedir. Aynı zamanda özel güvenlik şirketlerinin kalite uygulamalarını artırmaları ve kurumsallaşmalarını tamamlamaları gerekmektedir.

Yorumlar

0 yorumlar