Ankara Life Dergisi

6 Soruda Onur Astan

Bugün sizlere uzun yıllardan itibaren fotoğraf ve video dalında harika projelerde yer alan ve Astan Medya’nın kurucusu Onur Astan ile yaptığımız röportajı sunacağız. Onur Astan’a şimdiden başarılar diliyoruz.

Uyarı: Bu röportaj azim, sabır ve bol miktarda bilgi içermektedir.

1) Öncelikle sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz? Bize kendinizden bahseder misiniz?Biraz sıkıcı aslında bu kendini tanıtma konuları. Onun için bu soruyu uzatmadan kısaca geçeceğim. 1997 doğumluyum. Eğitimime Çankırı Karatekin Üniversitesinde başladım, bilgisayar programcılığı bölümünü okurken 2.yılın sonunda bıraktım aynı zamanda o dönemler de Fitness antrenörlüğü de yapıyordum. 2017 yılında Ankara’ya dönüş sağladım ve 1 yıl boyunca türlü sektörler de çalıştım ama daha farklı olan bu sektöre anlık geçişimin sebebi kendi işimi yapma isteğimdi. Diğer sektörlerden kopup fotoğraf stüdyosun da işe başladım ama ne yazık ki iş öğrenme çabam boşaydı kimse içimdeki tılsımı çıkarmama yardımcı olmak istemedi. Kendi imkanlarımla sıfırdan bir masaüstü bilgisayar bir de Canon 200D 18-55 lens kitiyle. Bu işe koyuldum ve freelance olarak ilk başlarda araba fotoğrafları, araba videoları çekmeye başladım para kazanmayı düşünmeksizin tek amacım tanınıp bu işte en üstlere çıkmaktı zaman geçtikçe, küçük işler yeni ve daha büyük işleri doğurdu geçmişte komi olarak çalıştığım gece kulüplerinin tanıtım filmlerini ve büyük firmaların tanıtım filmlerini yaparak sektördeki ilk yılımda Coca-Cola ile çalışma fırsatı buldum ve kutlamalarını çektim sonrasında her sektörden yavaş yavaş kapılar açılmaya başladı. Çektiğim tanıtım filmleri fotoğraflar birçok şehirde sosyal medya’da yayıldı farklı farklı şehirlerden işler gelmeye başladı ve serüvenime başladım.

2) Fotoğraf çekmeye nasıl başladınız? İlk fotoğraf makineniz hangisiydi? Fotoğraf çekmeye araba fotoğrafları ile başladım. Sonrasında diğer sektörlerde fotoğraf çekerek ve kendimi geliştirerek devam ettim. İlk makinem Canon 200D ile iki yılda birçok sektörde iş yaptım

3) Çektiğiniz bir videonun veya fotoğrafın iyi olduğunu nasıl anlıyorsunuz?Aslında bir yönetmenlik sürecine giriyorum, ürettiğim sanata tam anlamıyla iyi veya kötü diyebilmem için kendi sanatsal algıma göre bir eleme yapıyorum zihnimde. Sanatsal kimliğin oluşması aslında tecrübeye dayalı ve ben bu dalda kendine has bir tarz yaratmış olan ve işine saygı, sevgi, özen gösteren biriyim. Tekniğin tek başına birşey yapabileceğine inanmıyo­rum. Teknik bir yere kadar geliyor. Teknikte insanın duygu tellerini titreten hiç bir şey yok. Duygu ve teknik. Bu iki zıt kavramı bir pota­da eritebilen insan zaten fotoğraf sanatçısı demek­tir. Bende tam olarak bu düşüncedeyim ve iki kavramı birlikte harmanlıyorum. Böylece eleme sürecim kolaylaşıyor.

4) Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz? Röportajımızı ziyaret edenlerin sizi takip edebileceği sosyal medya platformu var mı? Sosyal medyada aktifliğin çok önemli olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim, röportajımızı okuyup bizi takip etmek ve gönül rahatlığıyla güvenmek isteyenler için Instagram, Facebook ve YouTube sosyal medya platformlarında Astan Medya adı ile karşınızdayız. Akabinde kişisel profilimde de aktif bir şekilde paylaşım yapıyorum. Buna nazaran birçok işletmelerin sosyal medya tasarımları, fotoğraf-video çekimleri ve metin yazarlığını da yapıyoruz. Ben ve Astan Medya Ekibi olarak bu da bize sosyal medyada üstünlük sağlıyor her sektörden çalışmalarımız var bunlar için sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

5) Beğendiğiniz ya da tarzını sevdiğiniz/esinlendiğiniz amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar, Filmmaker var mı? Varsa bizimle paylaşmak ister misiniz? Bu işe ilk başladığım dönemler de otomotiv çekimleri yapıyordum fakat sinematik işler yapmaya da çalışırdım Krispy Media Halcyon, Woyshnis Media Schwaa Films gibi yurtdışında araba fuarlarında boy gösteren yetenekli sanatçıları sık sık takip ederdim ve örnek alırdım sonrasında en büyük idolüm olan Hızlı ve Öfkeli yönetmeni James Wan’ ı örnek alıyorum bu tarz sanatçılar kafa yapıma uyan daha sinematik işler çıkaran insanlardır, ve herzaman idolüm oldular.

6) Sanatınızı üretirken kullandığınız kamera ve ekipmanları bizimle paylaşır mısınız? Şuan da ekipman listemi sıralayacak olursak yeni almış olduğum ve severek kullandığım dijital kameram Fujifilm XT4, Drone olarak DJI SPARK, GİMBALL olarak Zhiyun Crane Webill 3 kullanıyorum ve daha bir çok stüdyo ekipmanlarıyla sanatımı icra etmekteyim. En önemlisi ise en iyi ekipmanlar en iyi işleri yapmaz mevcut ekipmanlarla neler yapabileceğini kanıtlamak. Sektörde üç yıldır varım ve son iki buçuk yıldır birçok işimi inceleyen ustalar, işin ehli kişiler daha kaliteli ekipmanlar kullandığımı sandılar. Oysa sadece Canon 200D ve 18-55 lens kitiyle o harika işleri çıkarıp sektörde üst sıralara yerleştim bu imkanlar doğrultusunda hareket ederek. Sanatımı bir makine çekiyor, ama ona yön ve­ren, bunu görmesini, çek­mesini sağlayan sanatçı­dır. Makine çeki­yor ancak bunun arkasında bir kafa, bir göz, bir parmak, bir duygu var.

Yorumlar

0 yorumlar