Ankara Life Dergisi

Ağaç yaşken eğilir

RC misyonu herkesi sanatla tanıştırmak, koleksiyonerliğe alıştırmak ve yaşı kaç demeden herkese uygun sanat paylaşım alanları oluşturmak olan bir galeri. 1998’de kurulan Rc Sanat Galerisi; çocuklara özel müzayedelerinin ilkini 2015’te gerçekleştirdi. Rc Sanat Galerisi kurucusu Rahmi Çöğendez, sanatın tohumlarının erken yaşlarda çocukların beynine ve kalbine bırakılmasının ileriki yaşlarda çocukların büyüme ve gelişme çağlarında hayata olan bakış açılarının, alışkanlıklarının ve davranışlarının üstünde pozitif anlamda çok büyük bir etkisi olduğunu düşünüyor.
Koleksiyonerlik çocuklara; kişisel sorumluluk, matematiksel beceriler, okuma becerileri, sosyal beceriler, bütçe becerileri, ilgi alanlarına yoğunlaşma becerileri, sahip olduğu materyalleri koruyup saklama becerisi, rekabet duygusu, paylaşmanın önemi, haklara saygı, iletişim becerileri, araştırma-tanıma ve keşfetme becerileri, estetik duyguların gelişimi birçok duygusal gelişimde olumlu etki sağlamaktadır.
Çocuklara özel düzenlenen müzayedelerde özellikle eser açılış fiyatlarının nominal değerlerin çok altında tutulmasıyla sanat eserleri daha erişilebilir hale getiriliyor çocuklar için. Çocuklar kendi harçlıklarını biriktirerek dahi kolayca orijinal bir sanat eserine sahip olabiliyor.
Şu anda Rahmi Çöğendez ve Yuliya Ergene tarafından ortak yürütülen ve sunulan Çocuklara Özel Müzayedeler serisi Ankara’lı küçük sanatseverlerin yoğun ilgisi altında. Çocukların müzayede esnasındaki heyecanı, o son zilden sonraki mutluluk sesleri görülmeye ve duyulmaya değer.
Güncel olarak Bilkent Sanat Sokağı’nda düzenlenen müzayedeler için hedef Türkiye’nin çeşitli illerinde daha fazla çocuğa ulaşabilmek. Müzayedelere katılım 1 ebeveyn eşliğinde rezervasyonlu olarak yapılmaktadır.
Detaylı bilgi için Bilkent Sanat Sokağı instagram adresine ulaşabilirsiniz: bilkentsanatsokagi
Ayrıca; 0530 402 99 85 no’lu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar