Ankara Life Dergisi

Ağız ve Diş Sağlığı Üzerine

 “Hastalarımıza en başta güler yüz, rahat bir ortam ve kaygılarına önem vererek onları rahatlatıcı sohbetlerde bulunarak endişelerini gidermek, kaliteli, steril ve güven verici bir ortam yaratmamız önemlidir.”

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak Diş Hekimi Yasin GÖRGÜNOĞLU ile buluştuk. Ağız ve diş sağlığı üzerine merak ettiklerimizi ve kliniğinde uyguladığı hizmetler hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz…

Yasin Bey öncelikle sizi tanıyalım. Yasin Görgünoğlu kimdir?

1989 Ankara  doğumluyum. 2012 – 2017 yılları arasında Azerbaycan Diş Hekimliği Fakültesi’nde üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Hayalimdeki istediğim mesleği yapma fırsatına eriştim. Kendi adıma açmış olduğum klinikte 4 yıldır mutlu bir şekilde hastalarımıza hizmet vermekteyim.

Yasin Bey, ağız ve diş sağlığının hayatımızdaki önemi nedir? Toplum olarak doğru bildiğimiz yanlışlar ya da yanlış bildiğimiz doğrular var mıdır?

Temelde baktığımız zaman sindirim sisteminin başladığı yer ağızdır. Toplumda maalesef  yanlış bir algı söz konusudur. Ağız ve diş sağlığımıza gereken hassasiyetin verilmesi bizler için öncelik olmalıdır. Ağız ve diş sağlığımızı korumamız gerekenler; doğru diş fırçası ve doğru diş macunu seçimi, diş hekimimize düzenli olarak kontrole gitmek, bilinçsiz bir şekilde ürün kullanmamak ve reklam algılarına kapılmamaktır.  Unutmayalım ki, her hastanın tedavisi  farklılık içermektedir. Bir hastaya önerilen bir şey, her hastada aynı sonucu verecek anlamına gelmez, bu yanlışlara düşmemek için muhakkak  hekimlere danışarak onların önerileri ne ise ona göre hareket etmek gereklidir.

Ağız ve diş sağlığımız ile genel vücut sağlığımız arasındaki ilişki nedir?

Diş sağlığımız ve vücut sağlığımız birbiriyle direkt ilişki sağlamaktadır. Eksik dişlerin olması sindirim sistemimizi ve buna bağlı organlarımızı olumsuz etkilemektedir. Diş çürükleri, kırık dişler, diş taşları ve buna bağlı olarak  oluşan diş eti iltihapları tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi boyutlara geleceğini unutmamak gerekir. 

Diş sağlığımız ile psikolojik sağlığımız arasında bir bağlantı var mıdır, varsa eğer ne düzeyde bir etkileşim söz konusudur?

Diş problemleri insanlarda psikolojiyi en çok etkileyen durumların başında gelmektedir. Yani sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da olumsuz etkiler görebiliriz. Estetik olmayan bir görsel; insanların gülüşünü kısıtlaması, sosyal ortamlarda bulunmak istememesi, kendilerini beğenmemesi, özgüvensiz olması gibi durumlara sebep olmaktadır.

Günümüzde diş tedavisi ve estetiğinde yöntem ve metod olarak ulaşılan son nokta nedir, sizin diş tedavisi teknolojiniz neleri içeriyor, kliniğinizde uyguladığınız hizmetlerden bahseder misiniz?

Günümüzde ağız ve diş sağlığı teknolojinin getirisiyle  çok güzel bir noktada diyebiliriz. Kullanılan sarf malzemeler, maddeler, materyaller ve cihazlar hem hekimin hem de hastaların konforu  noktasında  tatmin edici bir düzeyde dememiz mümkündür. Günümüzde devam eden AR-GE  çalışmalarıyla, ilerleyen zamanlarda çok daha iyi bir noktada olacağı düşüncesindeyim. Hastalarımıza bu teknolojilerin getirmiş olduğu bütün imkanları sağladığımız gibi implantoloji, gülüş tasarımı, diş protezleri, ortodonti ve diğer tedavilerin hizmetini vermekteyiz.

Tedaviye gelen hastalarınız arasında Dentofobi korkusu olanlar için herhangi bir önleminiz bulunuyor mu?

Dentofobi dediğimiz durum  psikolojik bir rahatsızlıktır, genel olarak bu tarz rahatsızlıklar çoğu zaman geçmişteki travmalardan kaynaklanan  durumlardır. Bu konudaki yaklaşımımız tamamen hasta odaklıdır. Hastalarımıza en başta güler yüz, rahat bir ortam ve kaygılarına önem vererek onları rahatlatıcı sohbetlerde bulunarak endişelerini gidermek, kaliteli, steril ve güven verici bir ortam yaratmaktır. Hastalarımızı dinleyerek, yaşadıkları durumları anladığımızı hissettirerek  tedaviye başlamalıyız.

Yorumlar

0 yorumlar