Ankara Life Dergisi

AL-CAP Ambalaj; Üretim ve Geri Dönüşüm Bir Arada

Taylan Bey öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Taylan Altıntaş kimdir?
1980 yılında Ankara’da dünyaya geldim. 2004 yılında Bilkent Üniversitesi Ticaret ve Yönetim Bölümü’nden mezun olduktan sonra aile şirketimiz olan Al-Cap firmasında çalışma hayatıma başladım. Evli ve 3 çocuk babasıyım. ANGİAD Başkan Yardımcısı aynı zamanda İÇGİAF Yönetim Kurulu üyesiyim, bunun yanı sıra tutkunu olduğum Beşiktaş Kulübü’nün kongre üyesiyim.

Ambalaj sektörüne giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
2004 yılında 41 yıllık tecrübe ve birikimimle, aile şirketimizden ayrılarak Abidin Altıntaş önderliğinde Al-Cap Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş firması kurduk. Kuruluş aşamasında, ‘Metal Taç Kapak’ üretimi ile tekrar ambalaj sektörüne geri dönüş yaptık. Şu anda metal taç kapak, alüminyum ropp kapak, plastik su ve meyve suyu kapağı, gazlı içecek kapakları üretmekteyiz. Bu bağlamda Türkiye’de aynı ürün yelpazesine sahip bir başka firma yoktur. Saatlik üretim kapasitemiz 1.500.000 adettir. Yurt içinde 100’ün üzerinde firmanın tedarikçisiyiz, bunun yanı sıra 30 ayrı ülkeye ihracat yapmaktayız.

Ürünleriniz neleri kapsamaktadır?
Üretimimizin %70’ini plastik kapak oluşturmaktadır. Farklı ölçülerde su kapakları ve kulpları, damacana kapağı, gazlı içecek kapakları, meyve suyu kapakları, süt ve süt ürünleri kapaklarını üretmekteyiz. Diğer yandan üretimimizin %30’luk kısmını ise; metal taç kapak ve alüminyum kapak oluşturmaktadır. Tüketimin doğal gıdalara yönelmesinden dolayı su, soda, ayran, süt ve süt ürünleri kapaklarının üretimi son yıllarda artış göstermiştir. Bizlerde ürün yelpazemizi bu yönde çeşitlendirmekteyiz.

GES Projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üretim aşamalarımızın tamamında doğayı koruyarak üretim yapmaktayız. Bu sebeple kullanmış olduğumuz enerjinin %20’sini karşılayan 2 mw güneş enerjisi sistemini kurduk.

AL-CAP Grup olarak hangi alanlarda faaliyet göstermektesiniz?
Al-Cap Ambalaj olarak; farklı ölçülerde gıda sektörüne yönelik plastik, metal ve alüminyum kapaklar üretmekteyiz. Bunların yanı sıra Al-Pet Geri Dönüşüm olarak; toplanmış pet şişeleri satın alarak ayrıştırma ve yıkama işlemleri sonrasında flake haline getirmekteyiz.

Ambalaj sektörüne dair genel değerlendirme yapmanızı ve geleceğe yönelik hedeflerinizin ne olduğu hakkında düşüncelerinizi almak istesek neler söylersiniz?
Sektördeki tecrübe ve birikimlerimize istinaden yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Şu anda kuruluş aşamasındaki beklentilerimizin oldukça üzerindeyiz. Sektör, su ve soda tarafında büyüyor. Bu nedenle bizlerde yatırımlarımızı sektördeki verilere bakarak gerçekleştirmekteyiz. Plastik kapak, üretiminde geri dönüştürülmüş ham madde kullanılacağını öngörmekteyim. Şu anda pet şişe üretiminde, %20 civarında geri dönüştürülmüş ham maddeden elde edilmektedir. Bu oran Avrupa’da daha da yüksektir. Sonuç itibariyla geri dönüştürülmüş ham madde gelecekte daha önemli bir kaynak olacaktır, bu sebeple Al-Pet Geri Dönüşüm firmasını kurduk.

Yorumlar

0 yorumlar