Ankara Life Dergisi

Aldatmalar

Son yıllarda boşanma oranlarında ki artışla beraber: sosyologlar, sosyal psikologlar ve aile danışmanları sebepler ve değişkenler üzerine çok fazla kafa yormaya başladılar. Kimileri sebebi zorlaşan maddi imkansızlıklara bağlarken, kimileri şiddetteki artışa, kimileri ise aldatmalardaki artışa bağlıyorlar. Maddi imkanların her geçen gün çifler arasında problem oluşturduğunun farkındayız.

Şiddet haberleri de maalesef her geçen gün artıyor. Peki aldatmaların arttığı yönündeki bilgiler doğruyu yansıtıyor mu? Maalesef boşanma avukatları bu bilginin doğru olduğunu destekler tarzda konuşuyor.

Peki neler oluyor? Uzun zamandır danışan görüşmelerimde gözlemlediğim bir şeyi paylaşmak istiyorum. Kadınların ortak bir cümlesi bu. “Eşim beni kariyersiz, basit ve benim kadar güzel olmayan bir kadınla aldattı” “Bu nasıl olur Gülşah hanım? Oysa ben kariyerli, kendi paramı kazanan, ayakları üstünde duran, bakımına binlerce lira harcayan biriyim. Bu kadında ne buldu anlamıyorum , sizce? Bu cümlelerin sonunu seansımız sonrasında hep aynı yere bağlarız… Eşiniz onun yanında kendi varoluşunun gereği olarak kendini daha erkek hissetti….

Ne demek bu? Her birimiz cinsel kimliklerimizin gereği benzer yaratılış karakterleriyle, karakteristik özellikleri ile doğuyoruz. Erkek ilk insandan beri “avcı” yaradılışında iken; kadın “Avı işleyen” yaradılış özellikleri ile dünyaya gelmiştir. Erkeğin yüzü doğası olarak her zaman avı işleyene dönüktür.

Sizin karıyeriniz, paranız, erkeğin yaşam koşullarında rahatlama sağlayabilir. Bunun için size minnettarlık duyabilir. Ama hiçbir zaman sizi ona daha dişi ya da daha çekici göstermez. Size aşk ve tutkuyla bağlanmasını sağlamaz. Erkek, kariyersiz yada parasız da olsa. Kendini daha fazla erkek hissettiren, erkeğin getirdiğiyle mutlu olan kadına dönük olacaktır. Burada aldatmalarda ki konu tamamen budur. Erkek sizin yanınızda “Avcı” içgüdüsünü destekler bir ortam bulamıyorsa kısa sürede destekleyen tarafa yönelecektir. Kadınlar için olan durumu bir sonraki yazımda anlatacağım.

Peki hanımlar çok sevdiğimiz partnerimizle ya da eşimizle huzurlu ve sadakat dolu bir ilişki evlilik için ne yapmalıyız?

Öncelikli olarak ortada dayı gibi gezmeyi bırakmalıyız, 10.000 tl verebileceğiniz bir çanta varken, eşiniz ya da partneriniz size 500 tl lik bir çanta alabiliyorsa bırakın alsın. Size bir sey verebilmenin hazzını yaşasın, varoluşuna katkıda bulunun. Bırakın 1000 tl hesap ödeyeceğiniz mekanlara gitmeyi. Arkadaslarınızla gitmeye devam edin, zira salaş bir restoranda partnerinizle maaşını masada bırakmadan mutlulukla yiyeceğiniz bir yemek ona kendini iyi hissettirsin. Diyeceğim o ki; söz hakkı tanımanız, aidiyet duygusuna katkıda bulunacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

Yorumlar

0 yorumlar