Ankara Life Dergisi

Ali Karaağaç

PANDEMİDE DİŞ TEDAVİSİ

Ne zaman kamu hastanelerinde diş tedavisi hizmeti almaya başlarız?

Şu anda pandemi dolasıyla birçok diş hekimi meslektaşlarımız sahada görev yapmakta bu yüzden kamu hastanelerinde diş tedavisi görmek, virüsün seyrine göre şekillenecek bir durum. Biz diş hekimiyiz ve diş tedavisi ile mükellefiz. Mesleğimizi en iyi şekilde icra etmek için bir an önce normale dönmeyi temenni ediyorum. Şu anda biyolojik bir savaşın içindeyiz ve hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını naçizane şehit mertebesine erişmiş olarak görüyorum. İlgili kişiler ile bu konuya dair görüşmelerimiz sürmekte. İnsanlar için kendi canını hiçe sayan, kutsal bir iş yapan sevgili sağlık çalışanlarımız çok daha fazla iyileştirme çalışmalarının yapılmasını temenni ediyoruz.

Kliniğimizde her hastaya kullandığımız cihaz ve materyallerimizi en uygun şekilde dezenfekte edip, riski en aza indiriyoruz. Kliniğimizde, tüm önlemler pandemiye göre alınmış, olup havalandırma sistemimiz aktif şekilde içerideki havayı temizlemekte ve dezenfektan işlemleri titizlikle yürütülmektedir.

Pandemi sürecinde hastalarımız aciliyet durumuna göre tedavi ediliyor

Eğer dişinizde ağrı, apse var ise, diş etiniz şiştiyse, kanal tedaviniz yapılacaksa, önceden çekilen dişlerinizin dikişleri alınacaksa ki bunlar acil kapsamına girer erteleme söz konusu olamaz. Mümkün olan en koruyucu şekilde ve az temasla tedavinizi yaptırmalısınız.

 Randevu saatinize en yakın sürede muayenehanede olmalısınız ki bekleme salonunda diğer bekleyen kişilerle temasınızı en aza indirin. Önemli bir başka noktada randevuya yalnız gitmeniz gerekiyor.

Bir diğer konu ise muayeneye, hasta haricinde kişilerin gelmesi.  Şu dönemde tüm vatandaşlarımızın duyarlı davranarak muayenelere mümkün oldukça tek kişi gelmelerini ısrarla söylüyoruz. Kapasitenin dışına çıkıldığında sadece kendini değil herkesi riske atıyor. Refakatçı gerekli bir hasta ise, hasta muayene esnasında yalnız bırakılmalı, gerekmedikçe klinik içinde bulunulmamalı. Bekleme salonunun kalabalıklaşması enfekte olabilecek kişi sayısını da artırabilir. Bu zorlu süreci aşmak bizim elimizde olan bir durum. Bana bulaşmaz düşüncesi ile tedbirlere uymayarak hareket etmek hem kendinizi hem de çevrenizi covid-19 ile burun buruna getirir.

Biz hiş hekimleri olarak yeni normal şartlarına en uygun şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu dönemde tedaviye ihtiyacı olan hastalarımıza tüm imkanlarımızı seferber ederek hizmet vermeye devam ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan da aynı özveriyi bekliyoruz. Bu riski göze almamak için eğer diş rahatsızlığınız acil değilse mutlaka 1.5- 2 ay sonrasına erteleyin.

Bazı hastalarımız sadece diş tedavisi için yurt dışından geliyor ya da Türkiye seyahatinde diş sıkıntısı ortaya çıkabiliyor. Bu durumda lütfen 14 gün kuralına uyun ve kendinizi toplumdan izole ederek bekleyin.

Diş hekimleri maske, elbise ve eldivenlerle çalışmaya alışkındır. Koronavirüs havadan bulaşan bir virüs olduğundan, cerrahi maskeler yeterli olmaz.

Diş hekimlerinin alabileceği önlemleri sıralayacak olursak; yüzü şeffaf maskelerle, gözler de gözlükle tükürük veya kan sıçramasına karşı korunmak, tek kullanımlık cerrahi önlük giymek, hiçbir diş aletine çıplak elle dokunmamak, maske, önlük ve gözlüğü çıkarırken yüze dokunmamak, her işlem sonrası mutlaka el ve yüzü kapsamlı bir şekilde yıkamak, sık tokalaşmadan, temastan uzak durulmak ve biz bunları yaparken bilinçli olmayan hastaları bilinçlendirmek alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor.

Diş tedavisi sırasında alınabilecek önlemlere değinecek olursak;

Diş hekimi mecbur olmadıkça peş peşe hasta almamalı. Muayene odası her işlemden sonra havalandırılması, tedavi ünitelerinin dezenfektan ile temizlenmesi ve dezenfekte işleminden sonra da en az yarım saat odanın havalandırılması gerekiyor.

ALİ KARAAĞAÇ

Ali Karaagaç 1967 yılında Ankara’da doğdum. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Türk Dişhekimleri Birliği Komisyon üyeliklerim bulunmakta. 16. Dönem Ankara Dişhekimleri Odası Disiplin Kurulu Üyeliği görevini üstlendim. 2018- 2020 yılları arasında 17. Dönem Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Şu an da serbest Diş Hekimi olarak çalışmaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Yorumlar

0 yorumlar