Ankara Life Dergisi

Ameliyata Karşı Alternatif Yöntem; Kök Hücre Tedavisi

Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi, Dermatoloji & Kozmetoloji & Saç Ekimi Kliniği’nden Uzman Doktor İrem Hengirmen Acu ile bir araya geldi. Kök hücre tedavisine yönelik merak ettiklerimizi kendisine yönelttik. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

İrem Hanım sizi tanıyalım. İrem Hengirmen Acu kimdir? Mesleğinizi seçmeye ne zamana ve nasıl karar verdiniz?
Dermatoloji uzmanıyım. Ankara Çukurambar’da Dermatoloji ve Bütüncül Tıp kliniğimde kozmetoloji uygulamalarının yanı sıra Hacamat, Ozon Terapi, Rezonans, Ağrı Tedavileri, Madde ve Sigara Bıraktırma çalışmaları yapıyorum. Hekim bir babanın kızı olarak mesleğimi çok küçükken seçmiştim. Tıp Fakültesi’ni tercih ederken de Dermatolog olup, kendi kliniğimi açmayı hedeflemiştim.

Kök hücre tedavisi nedir?
İnsan vücudunda yer alan tüm organ ve dokular hücrelerden oluşur. Bazı hücreler kendilerini yenileyebilir ve farklı hücre tiplerine dönüşebilir. Kök hücreler bu özellikleri sayesinde vücudun ihtiyaç duyan bölgesine konduğu zaman o bölgedeki hücreye dönüşüp çoğalabilir. Böylece hasarlanan veya yaşlanan tüm dokuların yenilenmesinde kök hücreden faydalanabiliriz. 30 yaştan sonra yüzümüzün gergin durmasını sağlayan elmacık ve çene kemiği hattı geriler ve yağ doku azalır. Bunun sonucunda sarkmalar ve yaşlanma süreci başlar. Zamanı geriye sarmak adına kök hücre uygulamaları günümüzün son teknolojisidir.

Kök hücre uygulaması bir ameliyat mıdır? Kök hücre uygulaması nasıl yapılır?
Hayır, kök hücre uygulaması klinik ortamda yapılan ve kişinin sonrasında günlük hayatına devam ettiği bir uygulamadır. Kök hücre sedasyon altında ya da lokal anestezi ile yapılır. Kulak arkasından küçük biyopsiler alınır ya da karındaki cilt altı yağ dokudan 10 cc yağ alınır. Alınan bu örnekler özel bir cihaz ile ayrıştırılır ve kök hücreler elde edilir. Son olarak fotoaktivasyon ile iyice aktiflenen kök hücreler enjeksiyonlara hazır hale gelir.

Kök hücreyi klinik pratiğinizde hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
• Yüz gençleştirme
• Boyun dekolte gençleştirme
• El üzeri gençleştirme
• Saç dökülmesi
• Akne skarı
• Diz / eklem hasarları
• Menisküs

İşlem ne kadar sürüyor? Kök hücrenin avantajları nelerdir?
Kulak arkasından ya da karından örnek doku alınması 10 dakika, kök hücrelerin saflaştırılıp aktif hale gelmesi 60 dakika, uygulama ise 10-15 dakika sürer. Yani ortalama 1,5 saatte işlem tamamlanmış olur. Kök hücre ameliyathane ortamı gerektirmeyen klinik şartlarda gerçekleştirilebilen ve tek seans uygulanan bir tedavidir. Aynı seansta birkaç bölge birlikte çalışılabilir. Yüze yapılan uygulamalarda eş zamanlı yağ dolgusu da elde edilip, kişinin yüzünün kaybettiği hacim yerine konabilir.

Saç kök hücre tedavisi her yaşta yapılır mı?
Evet, reşit olduktan sonra saç köklerine yoğun destek verilmesi gerekiyorsa her yaşta yapılabilir.

Saç ekimi mi, kök hücre mi?
Kök hücre uyuyan saç foliküllerini uyandırır ve incelmiş saçları güçlendirir. Eğer hiç saç kökü olmayan bir bölgede tedavi hedefliyorsak önce ekim sonra kök hücre tedavisi daha başarılı olacaktır. Kişiye en uygun tedaviyi belirleyebilmek için işlem öncesi saç analizi yapıp öyle karar veriyoruz.

Cilt kök hücre tedavisinin yağ dolgusundan farkı nedir?
Burada elde edilen saflaştırılmış konsantre kök hücre solüsyonudur. Dolayısıyla cildi tamir etme kapasitesi çok daha yüksektir. Eş zamanlı istenirse yağ dolgusu da yapılıp kaybolan hacim yerine konabilir.

Eklem içi kök hücre uygulamaları hangi durumda tercih edilir?
Kıkırdak hasarı olan ağrılı eklemlerde kişinin durumu henüz cerrahi olacak kadar ilerlemediyse ya da opere olmak istemiyorsa kullanılır. Bunun yanı sıra kas yaralanmaları ve geciken kırık iyileşmelerinde de etkili olduğu gösterilmiştir.

Eklem hasarında kök hücre kesin çözüm müdür?
Kıkırdak tamirinde kök hücrenin başarı oranı %80’dir. Bazen kök hücre tedavisi PRP ve proloterapi ile de desteklenebilir.

Kök hücre kimlere yaplmaz?
Kanser tedavisi görmüş ya da aktif kanser hastalığı olan, kanama bozukluğu olan kişilere yapılmaz.

Yorumlar

0 yorumlar