Ankara Life Dergisi

Ameliyatsız değişim mümkün!

Anka Life Dergisi olarak alanında başarılı olan Op. Dr. Asif SELİMOĞLU ile buluştuk.

Merhaba Asif Bey, bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, Tıp eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde (2005-2011) derece ile tamamladıktan sonra, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS- Eylül 2011) ‘nda yüksek derece elde ederek; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana bilim Dalında eğitim almak üzere kabul aldım. 2011-2016 yılları arasında eğitimimi tamamlayarak uzmanlık derecemi (Kulak, Burun, Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı) aldım. 2014 yılında İtalya’da (Universita degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli- Napoli) profesör G.Motta’ nın kliniğinde araştırma asistanı olarak çalıştım. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Derneği (EAFPS) tam üyesiyim.

İlgi alanlarım daha çok yüz bölgesiyle ilgili estetik operasyonlar ve işlemler (rinoplasti, otoplasti, blefaroplasti, bişektomi, botoks-dolgu-prp-mezoterapi…vs.), endoskopik sinüs cerrahisi, çocuk kulak-burun-boğaz cerrahisi olup, kulak burun boğaz ve baş-boyun bölgesindeki onkolojik cerrahi dışında tüm ameliyatları uygulamaktayım.

Burun estetiği ve kepçe kulak estetiği en sık yaptığınız estetik ameliyatları oluşturmakta. Bu ameliyatların süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Burun estetiği öncesinde hastanın burnuyla ilgili özel isteklerini anlamak oldukça önem arzetmektedir. Hastanın isteklerini dinledikten sonra burnunun dizaynını fotoğraflar üzerinden yaparak hastaya sunarak ameliyat sonrasındaki beklentisinin pekişmesini sağlıyorum. Ayrıca nefes problemlerine yönelik de burun içinin ayrıntılı muayenesini yaptıktan sonra ameliyat öncesi hazırlığımızı tamamlıyoruz. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta olup ameliyat sonrası aynı gün hastamızı taburcu ediyoruz. 1 hafta içerisinde de alçı, tamponlar ve dikişleri alıyoruz. Bu işlemler oldukça ağrısız olup, son yıllarda kullandığımız silikon tamponlar nedeniyle bu 1 haftalık süreç, hastalar için konforlu bir süreç olmaktadır. Sonrasında hastanın burun içerisini 1 ay boyunca serum fizyolojikli solüsyonlarla yıkamasını, burnunu darbeden, güneş ışığından korumasını ve 1. Ayın sonunda kontrole gelmesini istiyoruz.

Kepçe kulak estetiğini ergenlik çağına gelmiş çocuklarda ve erişkinlerde lokal anestezi ile daha küçüklerde ise genel anestezi altında uyguluyorum ve ameliyat sonrası aynı gün hastamızı taburcu ediyoruz. Ameliyat sonrası ilk 2-3 gün sargılı pansumanları yeniledikten sonra sargıları açıyoruz.

Ameliyatsız değişim isteyen hastalara en sık hangi işlemleri uyguluyorsunuz?

Botoks, dolgu ve iple yüz germe işlemi en sık yaptığım işlemlerdendir.

Botoks, C.botulinum isimli bir bakteriden elde edilen toksin olup kasta geçici felce yol açarak etki etmektedir. Bu bize dinamik kırışıklıkların (mimik hareketleriyle oluşan kırışıklıkların) düzeltilmesinde oldukça yardımcı olmaktadır. Yüzde en sık uygulanan bölgeler alın çizgileri, kaş çatma çizgileri, gülüş çizgileri (kaz ayakları), burun kırışıklıkları (bunny lines) olup, ayrıca diş eti gülümsemesi (gummy smile) olanlarda ve diş sıkma sorunları olan hastalarda masseter kası botoksu da yapılmaktadır. İşlem sonrasında hastalarımızın en az 4 saat boyunca yatar konuma gelmemesini ve öne-aşağıya eğilmemesini ve yüzlerini ısıdan korumasını istiyoruz.

Dolgu maddeleri birkaç çeşit olup günümüzde en sık kullanılanı hyalüronik asit içerikli dolgulardır. Hyalüronik asit, vücuduzda normalde de bulunan su ve nem tutucu özelliği olan bir madde olup çöküklükler ve kırışıklıkların doldurularak ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır. Yüzde en sık uyguladığım bölgeler en çok istenen bölgeler olan dudak, göz altı çukurları, orta yüz ve elmacık kemiği bölgeleridir. İşlem sonrası ilk 24 saat makyaj yapılmamasını, yüzün ısıdan korunmasını ve uygulama bölgesine masaj yapılmamasını öneriyoruz. İple yüz germe işlemi de yüzde birçok bölgede cilt sarkıklıklarını düzeltme amacıyla uygulanmaktadır. Son dönemde pandemiyle birlikte maskelerin yoğun kullanılması nedeniyle insanlar göz çevresiyle ilgili değişimleri de sıkça talep etmektedirler. Bunlardan biri de badem göz (fox eyes) estetiği olup bu işlemde hem göz yatay uzunluğunun artması hem de göz ve kaş bölgesinde gerilme ile birlikte kırışıklık, çöküklüklerin ortadan kaldırılmasıyla daha dinamik, daha genç bakışlar elde edebilmekteyiz. İp uygulamaları sıkça orta yüz bölgesi, çene-gıdı ve boyun bölgesindeki sarkıklıkları düzeltmeye yönelik de yapılmaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar