Ankara Life Dergisi

Ankara Baharı Müzikle Daha Güzel

4 – 30 Nisan arasında seçkin solist ve topluluklar
38.ULUSLARARASI ANKARA MÜZİK FESTİVALİ’NDE

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 37 yıl Ankaralılık adına azim ve özenle düzenlediği,
Başkentin en uzun soluklu uluslararası etkinliği olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 38.si 4-30 Nisan 2024 tarihleri arasında Başkentli sanatseverlerle buluşacak.

Müziğin iyileştirici gücüne ve sanatın var olması gerekliliğine olan inanç ile sorumluluktan vazgeçilmeksizin Vakfımızca hazırlanan 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde başta ülkemizin yetiştirdiği güzide sanatçılarımız olmak üzere Japonya, Almanya, Çekya, Hırvatistan, Rusya, Macaristan, Gürcistan, Azerbaycan ve İtalya‘dan senfonik konser, modern bale, oda müziği, koro, caz ve kategorilerinde klasik müzik, barok müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak 10 ülkeden 300’ü aşkın sanatçı ve topluluk yer alacak.

Festivalin açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, Başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, ilk seslendirmeler, Türk bestecilerin eserlerinin seslendirilmesi, genç solistlerimizin desteklenmesi ve uluslararası iş birliği konserlerinde yer alması gibi ilkeler ve gelenekler 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde de sürdürülüyor.
38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve 2021 sezonunda Eurostrings sanatçısı seçilen ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği en önemli klasik gitaristlerden Özberk Miraç Sarıgül solistliğinde açılacak. Festival kapanış konserini ise, 30 Nisan Salı akşamı efsanevi Rus şef Vladmir Fedoseyev yönetimindeki Rusya’nın ve dünyanın en bilinen senfoni orkestralarından biri olan Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası’nın konseri ile sona erecek. Orkestraya piyanoda klasik müziğin tartışmasız yetenekli sanatçılarından biri olan Andreï Korobeinikov eşlik edecek.
L’Astree Barok Topluluğu, Gılgamış Destanı, Zagrep Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Orkestra Akademik Başkent ile solistleri Elman Mecid, marimba ve Veriko Tchumburidze, keman, Anime Musicae Oda Orkestrası, Spin Caz Altılısı ile Prag Filarmoni Nefesli Çalgılar Beşlisi festivalin diğer sanatçılarından.
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın, yerli ve yabancı kurumların katkıları ile düzenlediği, Sabancı Vakfı ve Kavaklıdere Şirketler Grubu’nun Onur Üyesi olduğu 38. Festival, MEB Şura Salonu, CSO Ada Ankara konser salonları olan Ana Sahne, Mavi Salon ve Tarihi Salon, Bilkent Konser Salonu ve Çankaya Sahne’de gerçekleşecek. Değişik fiyat kategorilerinin uygulanacağı, festivalin biletleri mart başında biletinial.com’da satışa sunulacak.

Detaylı bilgi ve 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali sanatçılarının video ve görsellerini www. ankarafestival.com ‘da ve Instagram sayfamızda bulabilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar