Ankara Life Dergisi

ANKARA DEĞERLENİYOR

Ankara’da Eskişehir yolu ve çevresi, değerlenmeye başlayan bölgelerin en başında geliyor. Bu bölge, hızla gelişmekte ve oldukça tercih ediliyor. Bu bölgenin yanında, Konya yolu güney kesimi, Beytepe-İncek bölgesi ve Gölbaşı’nın güneyi de yine son zamanların revaçta bölgeleri arasında gelmekte.

Bu bölgelerden konut sahibi olmak ve yatırım yapmak için talebin artıyor olması ad beraberinde gayrimenkul fiyatlarında artış gözlenmesi sonucunu getiriyor. Eskişehir ve Konya yolu genelde ofis olarak kullanılmak üzere tercih edilirken Eskişehir yolu batı yönünde metro çalışmasının tamamlanmış olması bu bölgenin değerinin daha da artmasına yol açıyor. Eskişehir yolu, üzerinde ve çevresinde yerleşmiş kamu kurumları, üniversite kampüsleri, kolejler, iş merkezleri, konutlar, ofisler AVM’ler,oteller vb. yatırımlar sebebiyle bu alan ve çevresi yatırımcıların tercih sebebi haline gelmekte. Ayrıca, Çayyolu ve İncek bölgesini birbirine bağlayan Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı çevresinde, Beytepe bölgesinde nitelikli projelerin hayata geçiriliyor olması da buralara da oldukça değer kazandıran etkenlerden.

Çok katlı ya da müstakil yapılaşmaların yoğun olduğu bölgelerde gayrimenkul satışı artmaya başlasa da hala boşluk oranının oldukça fazla olduğu bir gerçek. Bu durum da söz konusu bu bölgeleri arsa yatırımcıları için cazip hale getiriyor.

Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut ilçelerinin merkezlerinde de konutların yerleşik olması, çevreyoluna doğru özellikle çok katlı yeni yapıların artmasının başlıca nedeni. Bu bölgelerde oturumlar çok olsa bile yatırım yapmak isteyenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Gölbaşı ve İncek bölgeleri, müstakil konutların yoğunlaşması nedeniyle, bu bölgelerin özellikle pandemi döneminin ardından oldukça talep görmesine sebep oluyor. Bu bölgelerde fiyat artışı görülse de talebin oldukça fazla olduğu gözlemleniyor.

Şehir merkezinde ise gayrimenkul fiyatlarının durumu, pek çok değişkene bağlı olarak fiyatlar arası dengesizliği içermekte. Son zamanlarda artan konut fiyatlarının etkisi ise hem eski yapılarda hem de yeni yapılarda sürmekte. Ama şehrin geniş perspektiften şehrin geneline baktığımızda yeni yapılara ilişkin belirli bir fiyat aralığı verilebiliyor. Elbette, bu fiyatlar da durumlara göre değişkenlik gösteriyor. Ankara’da fiyat artışının en çok gözlemlendiği ilçelerin başında halen Çankaya başta geliyor olsa da son zamanlarda fiyat artışının en çok olduğu bölgeler arasında, inşaat maaliyetlerinin de artmasıyla, önceden uygun fiyatlı konut stoğunun olduğu bölgeler yer almaya başlıyor. İnşaat maaliyetlerinin artması bu konutların uygun fiyatlarını da yükseltmek durumunda kalıyor.

Kentsel dönüşüm sadece eski yapıların yerine yeni yapıların konması olarak anlaşılıyor. Ancak bu büyük bir hata. “Kentsel dönüşüm” insan odaklı bir projedir. Daha sürdürülebilir ve nefes alan bölgeler yaratmak için kısacası insanlara daha konforlu bir yaşam alanı sunmak için yapılmaktadır. Ankara’da da bu dönüşüme ihtiyaç duyan bölgelerde kentsel dönüşüm projelerin varlığı görülüyor. Pandemide konut tercihleri de değişmiş durumda. Pandemi öncesinde daha önce insanlar şehir merkezine yakın yerler tercih ederken, pandemide bu durum tam tersine dönmüş durumda, şehirden uzaklaşmanın öncelik arasına girildiği gözlemleniyor.

Yorumlar

0 yorumlar