Ankara Life Dergisi

Ankara Sanat Atölyeleri Derneği

Merhaba, Life Sanat köşesinde sizlere fotoğraf sanatına dair birçok konuya değineceğim. Aynı zamanda fotoğraf çekim teknikleri, kompozisyon kuralları, nasıl poz verilir, ışığı doğru kullanma teknikleri ile ilgili püf noktalardan bahsedeceğim.

Halil Güzel kimdir?

  Gazi Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar Fakültesi mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Sokak Fotoğrafçılığı ve fotoğrafta anlam yaratma süreçleriyle ilgili tez çalışmasında bulunmuştur. 6 yıldır Ankara Sanat Atölyeleri Derneği ve Ankara Fotoğraf Akademisi bünyesinde; Temel Fotoğraf Eğitimi, Portre FotoğrafıEeğitimi, ileri seviye Portre ve Kurgu Fotoğrafçılığı Eğitimi, Astro Fotoğrafı eğitimi, Mobil Fotoğraf eğitimi vermektedir.

Neden fotoğraf çekeriz?

Hızlı gelişen teknoloji sayesinde cep telefonu kameraları fotoğraf makinesi görevi üstlenmeye başladı. Gezdiğimiz yerleri, yediğimiz yemekleri, özel gün ve organizasyonları, arkadaş buluşmalarının fotoğraflarını kolaylıkla çekebiliyor, o an’ı ölümsüzleştirebiliyoruz. Dondurduğumuz zamanı yıllar sonra gördüğümüzde belleğimizi tazeliyor o an’ı hatırlıyoruz. Cep telefonu kullanan herkesin cebinde fotoğraf makinesi taşıdığını düşünürsek dünyada milyarlarca insanın fotoğraf çektiğini söyleyebiliriz.

“Bazen unutmamak bazen de unutulmamak için fotoğraf çekeriz “

Genel olarak fotoğraf çekme eylemi küçümsenir. Sadece deklanşöre basarak fotoğrafın çekildiği düşünülür. Ama fotoğraf çekme bir disiplin işidir. Teknik ve sanatsal konular dışında fotoğraf tercih sonucunda oluşur. O an’ı çekmeye karar verir ve deklanşöre basarız. Bu yüzden her fotoğrafta çeken kişinin iradesi ve parmak izleri vardır. Fotoğraftaki izlere dikkatli bakıldığında çeken kişinin doğduğu yer, sosyo-kültürel yapısı, ön yaşantısından izler de görülebilir. Bu yüzden kendini ifade etme yöntemlerinden biri de  “fotoğraf” diyebiliriz.

“Hayal gücümüz kuvvetliyse baktığımız fotoğrafı seslendirebilir, kokusunu içimize çekebiliriz”

Fotoğraf bilgi edinmek için bir araç olarak da kullanılabilir. Tatil için gideceğimiz yer, kiralayacağımız ev, satın alacağımız kıyafet, tedavi olacağımız hastane, gezmek istediğimiz ülke, yiyeceğimiz yemek hakkında fikir sahibi olmak istiyorsak fotoğraflara bakmamız yeterli olacaktır.

Bu bilgiler ışığında fotoğrafa ilgimiz olmadığını düşünsek bile gün içerisinde defalarca fotoğraf çekiyoruz, düzenliyoruz ve başkaları tarafından çekilen fotoğraflara bakıyoruz. Life Sanat köşesinde hayatımızın her alanına dahil olan fotoğraf sanatı hakkında faydalı bilgiler vereceğiz.

Hayatını değiştireceğini bilsen yapar mıydın?
Üniversitede hocam, bir derdi olmalı insanın; kendini ifade edeceği bir şeyler yapmalı… Enstrüman çalmak, herhangi bir sanat dalıyla ilgilenmek, spor yapmak, üretmek… Kısaca kendini ifade edeceği bir alanla ilgilenmek… Cümlelerini sık sık söylerdi.Fotoğraf adına konuşmak gerekirse yıllar içinde birçok insanın hayatının
değiştiğine şahit olduğumu söyleyebilirim. Bu değişiklik hayata bakış
açısı da olabilir, kendini hayatın içinde konumlandırdığın yer de ve burada yazarak sığdıramayacağımız sonuçlar da… Bu yolda atılan her adım yeni bir farkındalığa ışık tutar. Sizlere bu çekimle ilgili teknik bilgilerden ve ayrıntılardan bahsetmeyeceğim. Bence önemli olan şey duygularımız ve ne hissettiğimizdir. Life Sanat köşesinde hayata dair tutkularımıza ortak olmanızı bekliyoruz. Her ay düzenli olarak
sizlerden gelen fotoğrafları yayınlayıp sanata dair bilgiler paylaşacağız. Fotoğrafçılık becerilerini ilerletmek isteyen birçok okurumuz hangi tür ya da neyin fotoğrafını
çekeceği konusunda kararsız kalabilir.Bu yüzden her ay bir konu belirleyip o
konularda bize fotoğraf göndermenizi isteyeceğiz. Paylaştığımız konularda
fotoğraflar çekerek hem fotoğrafınızın Life Sanat köşesinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz hem de fotoğraf becerilerinizi ilerletebilirsiniz.

Pencereden gelen ışıkla portre fotoğrafı
Pencereden gelen ışıkla güçlü bir portre çekmek istiyorsanız. Modeli iyi bir yere konumlandırmanız gerekmektedir. Böylelikle fonu sadeleştirip, ışığı doğru kullanabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları
[email protected]” adresine gönderebilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar