Ankara Life Dergisi

Ankara’nın Hidrolik ve Pnömatik Sistemlerinde İlham Veren İsim: Merve Ünler Yılmaz!

Özteknik Rekor’un genç ve başarılı kadın girişimcisi Merve Ünler Yılmaz, otomotiv, savunma sanayi, inşaat ve daha birçok alanda faaliyet gösteren firma ile sektörde önemli bir iz bırakıyor. Kadınların iş dünyasındaki rolünü ve katkılarını vurgulayan Ünler, başarıya giden yolda karşılaşılan zorlukları kendi hikayesiyle birleştirerek ilham verici bir figür haline geliyor. Ankara Life dergisi olarak Merve Ünler Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, hidrolik ve pnömatik sistemler sektöründe kadın girişimcilerin önemine ve Özteknik Rekor’un başarı hikayesine odaklandık. Yılmaz’ın kurumsal sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımıyla, firmasını sektörde tercih edilen bir marka haline getirme çabalarını yakından inceledik. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Merve Hanım Özteknik Rekor Hidrolik’in sektöre giriş hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?
1990 yılında Halil ÜNLER tarafından Ostim /Ankara’da kurulmuş olan Özteknik Rekor Hidrolik firması, savunma sanayi başta olmak üzere otomotiv, inşaat, tarım, iş makineleri, medikal donanımlı cihazlar, demir çelik ve hastaneler, madencilik, deniz ve havacılık alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. ‘Yarından Geleceğe’ diye adlandırdığımız yazımızın ana temasında, her daim trendi yükselen firmamızın; hidrolik hortum rekorları üretimine başlamış olması, yapmış olduğu yatırımlarla ve sürekli geliştirdiği yeni ürün çeşitleri ile Türkiye’deki sayılı firmalar arasında yer almayı başarması ayrı bir gerçektir. Hidrolik ve Pnömatik sektöründe faaliyet gösteren her firmaya hitap ederken; hidrolik hortum başlıkları, tarım iş makineleri, tünel açma makineleri parçaları, paslanmaz vagon bağlantı parçaları ve özel üretimlerle savunma sanayine yönelik ayrı bir değer katmaktadır.

Sizce pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere göre sunduğu avantajları nelerdir?

Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere göre çeşitli avantajlarının olması bu sistemlere olan talebi artırmıştır. Pnömatikte temel enerji üretimi ve iletimi hava ile sağlanır. Hava; her yerde kolayca bulunabilen, iletimi basit, basınçlandırıldığında rahatça depo edilebilen bir akışkandır. Aynı zamanda sıcaklık değişikliklerine karşı hassas bir davranış göstermez bu da yüksek sıcaklıklarda bu sistemlerin kullanılmasını kolaylaştırır. Pnömatik sistemlerin kurulumları kolaydır. Pnömatik elemanlar hidrolik elemanlara göre hafif, oldukça ucuz, bakımları ise hidrolik sistemlere göre az maliyetli ve zahmetsizdir. Pnömatik sistemlerin tercih edilmesinin bir başka sebebi de basınçlı hava sistemlerinin yüksek hızlara ulaşmasıdır. Ayrıca pnömatik sistemlerle doğrusal, dairesel ve açısal hareketler mekanik sistemlere göre kolayca elde edilebilmektedir.

Kadın girişimci olarak sektördeki deneyimlerinizden bahseder misiniz? Karşılaştığınız zorluklar veya avantajlar nelerdi?

Kadınların çalışma hayatında yer almalarının, toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı olduğunun altını çiziyoruz. Kadınların iş gücüne katılımı, kendi sosyo-ekonomik durumlarını, ailelerini ve çevrelerini geliştirecek ve tüm toplumda etki yaratacak önemli bir değişim ve gelişimin öncüsü olacağının bilincini savunuyoruz. Türkiye’de kadın istihdamının, iş gücüne katılım oranının, kadınların hak ettikleri seviyede olmadığını, kadınların iş gücüne katılımının önündeki engellerin kaldırılmasının gerekliliğini ifade ediyoruz.  Kadın girişimcilerin iş dünyasındaki rolü, zaman içinde oldukça gelişmiştir. Geçtiğimiz senelerde iş dünyasında kadın girişimcilerin sayısı sınırlıydı. Günümüzde ise kadın girişimcilerin sayısı artmış ve farklı sektörlerde daha fazla iş kurma imkânına sahip olmuşlardır. Kadın girişimcilerin iş dünyasında yer edinmeleri, çok çeşitli zorlukları da beraberinde getirebilir. Bu durumda ise başarılı bir girişimci olmak için büyük çaba gerekir. Başarılı kadın girişimcilerin hikayelerine baktığımızda ise bu zorlukların aynı zamanda onlara ilham verdiğini söylemek mümkündür. Başarılı olmuş birçok kadın girişimci ve onların ilham verici hikâyeleri vardır. Bu girişimcilerden birisi de benim.

Otomotiv ve sanayi sektörlerinde çalışmak, özellikle bir kadın olarak, sizin için ne ifade ediyor?

Son yıllarda kadınların iş hayatında aktif olarak görev almaları, ekonomik ve sosyal yaşamın daha verimli ve etkin hale gelmesini de beraberinde getirmiştir. Erkeklere göre daha kırılgan ve duygusal bir yapıya sahip olan kadın girişimcilerin, gerek iş yaşamının olağan zorluklarına ve gerekse kadın olmaktan kaynaklanan sorunlara karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Yeni iş sahaları oluşturarak ekonomiye dinamiklik kazandırma potansiyeline sahip olan kadın girişimcilerin, bu zorluklarla ve sorunlarla daha etkin baş edebilmeleri, onlar hakkında daha ayrıntılı analizler yapma gereğini ortaya çıkarmaktadır. Toplumun kadınların iş hayatına girmeleri konusundaki önyargılarını ortadan kaldıracak “başarılı rol modelleri”, medya desteği ile ulusal ve yerel ölçekte ön plana çıkarılmalıdır. Kadın girişimciliğini özendiren ve destekleyen kurum ve kuruluşların daha etkin politika ve stratejiler oluşturabilmeleri için bu kurumlar arasında bütüncül bakışın sağlanması, koordinasyon zorluklarının aşılmasında ortak iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesi, hazırlanan programlara kadınların dâhil edilmesi, uygulama ve takip konusunda daha proaktif olunması gerekmektedir.  Ben de bir kadın girişimci olarak sektörde başarmanın hazzını yaşayanlardan birisi olmanın yanı sıra kendimi şanslı hissediyorum.

Hidrolik pnömatik sistemleri konusunda uzmanlaşma kararı nasıl alındı? Bu alandaki rekabet avantajlarınız nelerdir?

Pnömatik sistemler günümüzde her sanayi dalında kendine yer bulmuştur. Özelikle öne çıkan birkaç sanayi dalı ve uygulama yer almaktadır. Bunlar arasında haddeleme, bükme ve çekme gibi şekil verme işlemlerinde, otomasyon sistemleri ve elektronik sanayinde, robot teknolojilerinde, malzeme taşımacılığında, takım tezgâhları ve el aletlerinde, boya, sprey ve vernik işlemlerinde, tekstil sanayinde, gıda, kimya, ilaç ve maden sanayinde hidrolik ve pnömatik sistemlerin varlığından söz edebiliriz. Bizler savunma sanayi başta olmak üzere; hidrolik hortum rekorları üretimine başlamış ve yapmış olduğumuz yatırımlarla sürekli geliştirdiğimiz ürün çeşitlerimiz ile Türkiye’deki sayılı firmalar arasında yer almayı başarmış bulunuyoruz. Hidrolik ve Pnömatik sektöründe faaliyet gösteren her firmaya hitap ediyoruz. Enerji verimliliğinin müşterilerimiz için ve daha da önemlisi gezegenimizin geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Sektör bileşenlerinin işlerini daha az enerji ile yapmalarını, enerjiyi sabit bir maliyet olarak değil, şirketin yararına yöneltilebilecek bir maliyet olarak görmelerini istiyoruz. Galiba rekabet anlayışı burada başlıyor.

Müşterilerinizle nasıl bir ilişki kurmaya çalışıyorsunuz? Onların ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler üretme konusundaki yaklaşımınız nedir?

Firmamız; sektördeki deneyimli kadrosu ve uzman mühendisleriyle müşterilere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Firma, teknik destek ekibi aracılığıyla müşterilere doğru ürün seçiminden başlayarak, projenin her aşamasında destek sunuyor. Bu yaklaşım, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkararak ürünlerimizi sektörde tercih edilen bir marka haline getiriyor.

İşletmenizin sürdürülebilirlik ve çevresel etki konularındaki politikaları nelerdir?

Sürdürülebilir kalkınmanın işletmeler için en önemli varsayımlarından biri de üçlü alt çizgi kavramıdır. Kurumsal sürdürülebilirliğin ve performansın artarak devamı için üçlü alt çizgi, işletmelerin sadece ekonomik kâr oluşturan operasyonlarına değil, sosyal ve çevresel etkilerine de odaklanmaları gerektiğini savunur. Günümüzün hızla gelişen teknolojik ve küresel rekabet ortamında bir diğer önemli husus sürdürülebilirliktir.

Teknolojik gelişmeleri ve sektördeki değişiklikleri nasıl takip ediyorsunuz? Şirketiniz bu gelişmeleri nasıl entegre ediyor?

İletişim konusunda tam yetki, dünyanın ya da ülkenin farklı noktalarında bulunan fabrika ve üretim tesislerinin kendi aralarında teknik haberleşmesi, üretim süreçlerinin daha iyi ve hızlı gelişebilmesi için otomatik veri paylaşımı ve uzaktan iyileştirmeler ile daha verimli çalışmanın önü açılıyor. Daha çok senkron ve haberleşme mantığı ile geliştirilen donanımlar kendi kararlarını verebilmekle kalmayıp diğer donanım ve ekipmanları da koruma altında tutabilmektedir.

Yorumlar

0 yorumlar