Ankara Life Dergisi

Ankara’nın Kalbinden Uluslararası Ticarete Yön Veren İsim: Gökhan Fikirli ve Capital Gümrük Müşavirliği

Ankara’nın merkezinde, ticaretin nabzını tutan bir isim var; Gökhan Fikirli. Capital Gümrük Müşavirliği’nin kurucusu olarak gümrük hayatına adım attığı Kâzımkarabekir’den başlayan yolculuğunu ve uluslararası ticaretin önemli bir aktörü haline gelme hikayesini şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisine anlattı. Gümrük dünyasındaki güncel gelişmeler ve değişen trendler hakkında değerli görüşlerini paylaşan Gökhan Fikirli, Capital Gümrük Müşavirliği’nin işleyişine dair önemli detaylara da vurgu yaptı. Hassas ve titiz bir yaklaşımla müşterilerinin işlemlerini takip edip, her aşamada bilgilendirerek güvenilir bir ortak olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Müşteri memnuniyetini en ön planda tutan anlayışları ve kazan-kazan odaklı iş modeliyle öne çıkan Capital Gümrük Müşavirliği’nin gelecek hedeflerine de değinen Gökhan Fikirli, firmaların ticaretlerini kolaylaştırarak hem ülke ekonomisine hem de firmaların ticaret hacmine katkı sağlamayı amaçladıklarının da altını çizdi. Gökhan Fikirli’nin gümrük ve uluslararası ticaret alanındaki bilgi ve deneyimleriyle dolu röportajı, gümrük dünyasında yeni ufuklar açarken, iş dünyasında güven ve samimiyetin önemini bir kez daha hatırlatıyor. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Gökhan Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Gümrük sektöründeki yolculuğunuz nasıl başladı ve sizi bugünlere getiren unsurlar nelerdir?

27 Aralık 1976 tarihinde Ankara’da dünyaya geldim. Ankara Çamlıdereliyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Babamın memur olması nedeniyle zorunlu eğitim hayatıma Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde başlayıp; İzmir, Burdur ve Adıyaman’da bitirdim. Üniversite eğitimimi Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Gümrük İşletme bölümünde aldım. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Şu anda da Hileli Uluslararası Muhasebe ve Gümrük İşlemleri konusunda doktora tezimi yapıyorum. Eğitimini almış olduğum Gümrük İşletme bölümünün zorunlu stajı dolayısıyla meslekle tanışmış oldum. Merakım, ilgim, ikili diyaloglardaki samimiyetim ve çok çalışmam sayesinde şu anda Gümrük Müşaviri olarak mesleğimi icra ediyorum.

 

Capital Gümrük Müşavirliği’nin kuruluş hikayesini bizimle paylaşır mısınız? Gümrük sektöründe rekabetin yoğun olduğu bir dönemde öne çıkan özellikleriniz nelerdir? Müşterilerinize sunduğunuz değeri nasıl özetlersiniz?

Yukarıda kendimi özetlediğim gibi gümrük hayatına Ankara’nın kalbi Kâzımkarabekir’de başladım. Burada birçok yerli ve yabancı firma ile güvenilir ve samimi diyaloglarda bulundum. Bu güven ve samimiyet beni sonrasında yetkili olarak çalışacağım Amerikan patentli uluslararası firmaya yönlendirdi. Burada Türkiye’nin birçok yerinden yerli ve yabancı firmalarla görüşmeye başladım. Ankara’nın kalbinde kazandığım deneyimlerimi Amerikan firmasında daha da geliştirdim. Artık gümrük dünyasında kendime ait ve tüm tecrübemi aktarabileceğim bir yer edinmem gerektiğine karar verdim. Capital Gümrük’ün kuruluş hikayesi 2015 yılında bu duygularla başladı. Küçük bir oda, ben dahil üç kişi ve müşterilerimle güvenilir, sıcak temaslar halinde oldu. Gümrük müşavirliği belgesi olan A sınıf belgeyi aldıktan sonra Capital’in hikayesini devam ettirmek için yola çıktığımda bu yolun taşlı, tozlu, karlı ve buzlu olduğunu biliyordum. Bu zorluklar beni zaman zaman yormadı değil ama yıldırmadı da. Düştüğümde tekrar ayağa kalkmayı, kalktığımda ise hiç durmadan yola devam etmeyi tercih ettim. Rekabet dünyasındaki bu tozlu yolu en iyi şekilde yürümemi sağlayacak şeyin güven ve samimiyet olduğunu anladım. Şirketimin sloganını da o gün buldum. Çünkü ben insanlarla omuz omuza yürümeyi seviyorum.

 

Sektördeki güncel gelişmeler ve değişen trendler hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Bu değişimler, iş modelinizi nasıl etkiliyor?

Avrupa Birliğindeki gümrük birliği üyeliğimizle beraber sektörde her geçen gün gerek dijital/teknolojik gerekse ulaşılabilirlik adına birçok gelişme meydana geldi. Artık şahıslara daha kolay hizmet verebiliyoruz. Bu konuda devletimiz de gerekli kolaylığı bizlere sağlıyor. Artık ihracat ve ithalatla uğraşan insanlar gümrükle alakalı korkularını geride bıraktılar ve daha güvenle yaklaşıyorlar. İnsanlar nakliye, gümrük, sigorta vb. işlemlerle ayrı ayrı uğraşmak istemiyor. Bu çerçevede biz gümrük işlemlerimizi, eşyaların sigortalanması, eşyanın kapıdan teslim alınıp kapıya teslim edilmesi gibi tüm süreçle yakından ilgilenmek, takibini yapmak ve hatta müşterilerimize de sürekli irtibat halinde olup onları işlemlerin her aşamasında bilgilendirmek, gerekirse oluşabilecek olumsuzlukları önceden öngörerek önüne geçmeye çalışmak gibi oldukça hassas, detaycı bir yöntem ile yürütmekteyiz.

 

Capital Gümrük Müşavirliği’nin müşterilerine sağladığı avantajlar nelerdir? Hangi hizmetleriniz en çok talep görüyor ve neden?

Ülkemizde ihracat ve ithalat konusu uzmanlık isteyen bir alan. Bu yüzden şirketimizde bu ihtisasa yönelik personel istihdamı sağlamaya çalışıyoruz. Genç yetenekleri bünyemize dahil ederek uzmanlık alanlarına katkı sağlıyoruz. Çünkü müşteri uzman bir personelle iletişim kuruduğunda kendini daha güvende hissediyor, işlemlerini içi rahat bir şekilde yaptırıyor. Biz her konuda uzman mıyız? Tabii ki hayır ama gün geçtikçe uzman personelleri bünyemize dahil ettikçe daha profesyonel ve güvenilir bir şekilde yola devam ediyoruz. Hizmet sektöründe ürün sektöründen farklı olarak maalesef kaliteyi test etmek daha zor ve sonuçları daha yıpratıcıdır. Örneğin, dışı güzel bir meyveyi alıp yediğinizde içi kurtlu çıkarsa çok fazla bir şey kaybetmiş olmazsınız, ama hizmet sektöründe buna benzer olumsuzluklarla karşılaşıldığında sonuçları daha ağır olabiliyor. Biz de bunları bilerek müşterilerimize her zaman çok önem veriyoruz. Müşterimizin maliyetini kendi maliyetimiz biliyoruz. En önemli noktalardan biri; müşteri ile irtibat halinde olup her aşamadan haberdar etmek, olumlu olumsuz çıktıları paylaşmak ve birlikte hedefe ulaşmak. Baktığınızda bu doğrultuda da müşteri memnuniyet seviyemizi görmeniz mümkündür.

 

Gümrük ve uluslararası ticaret alanında müşterileriniz için sunduğunuz çözümlerde sürdürülebilirlik ve teknolojiyi nasıl entegre ediyorsunuz?

Devletimizin bize sunduğu hizmeti biz de müşterilerimize bize bağlı kalmadan sunmaya çalışıyoruz. Müşteri kendi yaptığı ithalat ve ihracatı dilediği zaman istatiksel olarak görüp karşılaştırma / analiz yapabiliyor. Arzumuz ve hedefimiz kısa sürede müşterilerimizin yurt dışı irtibat ağını genişleterek ona yeni kaynaklar bulmaktır. Modelimiz her zaman kazan-kazan modelidir.

 

Önümüzdeki dönemde hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Günümüz dünyasında ticaret çok hızlı bir şekilde yön değiştirmektedir. Ülkeler arası ticaret kolaylaşırken gümrük nezdinde zorlaşabiliyor. Biz firmalarımız için ticaretlerini kolaylaştırırken yeni hedeflere doğru yönelmelerinde endişe duymadan hareket etmeleri adına gerekli bilgilendirmeleri ve destekleri sağlayarak hem ülkemiz hem de firmalarımız için ticaret hacmini genişletmek istiyoruz.

 

Son olarak, gümrük ve dış ticaret alanında geleceğe yönelik görüşlerinizi ve sektördeki potansiyeli nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Ticaret hacminde sürekli artış görüldüğünü söyleyebiliriz bundan sonraki süreçlerde de bu artış hızla ilerleyecek ve bunun gümrük alanına her anlamda yansıyacak gibi görünüyor. Bizler gümrük sektöründe ticaretin nabzını tutuyoruz. Gerek firmaların üretimleri, hacimleri gerek devletimizin teşvikleri ile doğru işlemleri yaparak güzel bir yolda ilerleyeceğiz.

Yorumlar

0 yorumlar