Ankara Life Dergisi

Ankara’nın En Nezih Semtinde Bir Eviniz Var!

Ankara’nın en nezih semtinde bir eviniz var. Çocuğunuzu güvenle emanet edebileceğiniz; güvenilir, konforlu ve aile sıcaklığındaki eviniz Kudret Hanım Kız Yurdu… Kudret Hanım Kız Yurdu’nun yöneticiliğini yürütmekte olan Meltem Ünal, Ankara Life okuyucularına bu sıcak yuvanın kapılarını açtı…

Kudret Hanım Kız Yurdu’nu tanıtır mısınız?
Merhabalar, Kudret Hanım Kız Yurdu yaklaşık 10 yıldır Emek Mahallesi 32. Sokak’ta Ankara’daki tüm üniversitelerden kız öğrencilere barınma hizmeti veren Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı ruhsatlı özel bir yurttur. Hayatlarının en önemli virajlarından birine girerek ailelerinden ve evlerinden kopup Ankara’ya üniversite eğitimleri için gelen öğrencilerimize bizler de tüm personelimizle bir aile ortamı içerisinde hizmet sunmaya çalışmaktayız. Sabah açık büfe kahvaltı, aşçılarımız tarafından hazırlanan ve ev yemeklerinden oluşan akşam yemeği, sınırsız internet, günlük olarak titizlikle yapılan oda temizliği de vermiş olduğumuz barınma hizmetine dahildir.

Kudret Hanım Kız Yurdu’nun misafir potansiyeli nedir?
Yurdumuz alan itibari ile 120 kişiye kadar öğrenci barındırabilme kapasitesine sahip olmasına rağmen, bizler bunu 90 kişi kapasite ile sınırlandırarak odaların genişlik ve ferahlığını ön planda tutmak istedik. Odalarımızın tamamında her öğrenci için ayrı 3 kapaklı büyük gardırop, özel çalışma masası, komodin ve bazalı yataklar bulunmakta bu sebeple öğrencilerimiz yıl boyunca kullanacakları tüm eşyalarını konforlu bir şekilde sığdırabilmekteler.

Odalarınız ve yurt konforunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Öncelikle burada vurgulamak istediğim, Ankara’da eşi olmayan bir konseptle hizmet veriyor oluşumuz. Odalarımızın tamamı 1+1 stüdyo daire konseptiyle hazırlanmış ve hepsine de mutfak tezgâhı ve dolapları eklenmiştir. Ek olarak bazı odalarımız loft daire şeklinde dubleks olarak, bazı odalarımız da süit daireler şeklinde hazırlanmış, bu dairelere mutfak alanına ek olarak oturma odası eklenmiştir. Bu sayede öğrencilerimiz tüm yıllarını küçük bir odada ve kendilerine ayrılmış tek bir yatağın üzerinde geçirmektense, yurt hayatının zorluklarını bir nebze törpüleyecek bir ev ortamı ve konforunda konaklama imkânı bulmaktalar.

En az ve en fazla kaç kişilik odalarınız var?
Yurdumuzda 1 kişilikten 5 kişiliğe kadar oda seçenekleri bulunuyor. Buraya ziyarete ve görüşmeye gelen her ailenin bütçesine uygun çeşitlilikte oda seçeneklerimiz ve ödeme kolaylıklarımızla kapımızdan giren tüm aileleri memnun etme gayreti içerisindeyiz. Oda dağılımları büyük oranda gelen öğrencilerimizin ve ailelerinin tercihleriyle şekillense de, yıllardır bu sektörde kazandığımız tecrübeye oranla bizlerin de yönlendirmeleri oluyor. Nihayetinde herkes için toplu yaşam eğlenceli tarafları olduğu kadar zorlukları olan bir deneyim. Aynı odayı paylaşan öğrencilerin uyumları çok önemli.

Yurt güvenliği ile ilgili neler söylersiniz?
Güvenlik bizim için en önemli konuların başında gelmektedir. Binamızda 24 saat boyunca mutlaka idari bir personelimiz bulunuyor. Bunun yanı sıra kayıtlı tüm öğrencilerimizin parmak izleri tanımlandıktan sonra, bina giriş çıkışlarımız parmak izi sistemiyle sağlanıyor. Parmak izi tanımlı olmayan herhangi biri binaya giriş çıkış yapamıyor. Ek olarak tüm odalarımızda çelik kapı bulunmaktadır. İdari personelimiz, gece belli bir saatten sonra tüm öğrencilerimizin yurtta olup olmadığını kontrol ederek, bilgimiz dışında yurda giriş yapmamış öğrencimiz varsa mutlaka kendisine ulaşarak kontrolünü sağlıyor.

Kudret Hanım Kız  Yurdu’nu neden tercih etmeliler?
Kudret Hanım Kız Yurdu’nu tercih etmek için birçok sebep var. Bunları sıralayacak olursak merkezi konumu çok önemli. Bulunduğumuz yer itibarıyla birçok fakülteye yürüme mesafesinde, diğer çoğu üniversite ve fakültelerine de tek toplu taşıma ile ulaşım imkânı sağlayacak bir noktada. Aynı zamanda kargaşa ve gürültüden uzak, nezih, sakin ve güvenli bir mahallede. Daha önce bahsetmiş olduğum farklı konseptimiz, her bütçeye hitap ediyor oluşumuz, içten gelerek sunmuş olduğumuz aile ortamı öğrencilerimizin her yıl bizi tercih etme sebepleri.

Etüt salonlarınız ve ortak kullanım alanlarınız var mı?
Elbette, tüm odalarımızda yer alan kişiye özel çalışma masaları dışında, etüt salonumuz, birlikte oturup sohbet edebilecekleri, oyun oynayabilecekleri ya da film izleyebilecekleri alanlarımız mevcut.

Meslek hayatınız nasıl başladı?
Öğrencilik yıllarımda bir otelin satış sorumlusu olarak yarı zamanlı çalışmaya başlamıştım. Konaklama sektörüne olan ilgim ve tecrübem bu şekilde başladı aslında. Ticaret hayatında ise çok ani kararlar ve risklerle girdim. Fakat aldığım tüm risklere değdi, doğru zamanlarda doğru adımlar attım. Şimdi 27 yaşında gelmiş olduğum noktadan mutluyum, ilerisi ve daha fazlası içinse yaşadığım tüm tecrübeleri yoğun bir çalışma temposuyla harmanlıyorum.

Yurt yönetiminin zorlukları nelerdir?
Yönettiğim değil ama belli kurallar ve sınırlar çerçevesinde misafir ettiğim hizmet sunduğum topluluk diyelim. Bu üniversite öğrencilerinden oluşan genç ve dinamik bir topluluk olduğundan çok keyifli ve eğlenceli yönleri oluyor. Benim de onlarla birlikte öğrenme surecim devam ediyor. Bu hareketlilik iş anlamında da enerjimi hep yüksek tutmam noktasında çok faydalı. Tabii ki her işte olduğu gibi bu sektörde de karşılaştığımız farklı zorluklar var. Bir arada yasamak, farklılıklara saygı duyarak, ülkenin dört bir yanından gelmiş bambaşka hayat tarzlarına sahip insanlara birlikte yaşamanın getirdiği zorlukları ve güzellikleri aşılayabilmek kolay olmuyor. Ama her şeye rağmen bu, onlar için de benim için de çok güzel bir deneyim.

‘Doğru yurt seçimi’ konusunda ne gibi tavsiyeler verirsiniz?
Doğru yurt seçimi için söyleyeceğim en önemli şey; yurdun bağlı olduğu kurum, kuruluş ve ruhsat. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, yılın belli dönemlerinde elektrik, su, ısınma tesisatlarından, yangın alarm sistemlerine, çıkarılan yemeklerin numunelerine kadar devlet tarafından denetlenen, barındırılan öğrencilerin güvenliği için her türlü sorumluluğu alan ruhsatlı yurtlar ailelerin öncelikli tercihi olmalıdır. Sonrası tamamen öğrencilerin konforu ve ihtiyaçlarına yönelik beklentileri ile ailelerin bütçelerine bağlı olarak farklı seçeneklere ayrılacaktır.

Pandemi döneminde almış olduğunuz önlemler nelerdir?
Sektörel anlamda birçok alanda olduğu gibi bizler için de sarsıcı ve zor bir süreç oldu ve olmaya da devam ediyor. Çoğunlukla hareket halinde toplu yaşamın olduğu bir alan olmasından dolayı yurtlarda alınacak önlemler çok çok önemli. Bu süreçte, öğrencilerimizin kendi sağlıkları için kurallarımızı biraz daha sıkılaştıracağız. Binamız ve odalarımız belirli ve sık aralıklarla dezenfekte edilecek, yemek ve kahvaltı saatlerinde yoğunluk yaşanmayacak şekilde düzenlemeler yaptık, ek olarak belli noktalarda el dezenfekte standlarımız bulunmakta. Bizim alacağımız tüm önlemlerin dışında tüm öğrencilerimizin de içinde bulunduğumuz sürecin farkındalığına ve sorumluluğuna uygun olarak davranacağını düşünüyor ve bunu hep birlikte sağlıklı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum.

Yorumlar

0 yorumlar