Ankara Life Dergisi

Aracınızın Geleceğini Tuna BMW Mini Cooper’a Bırakın!

Popülerleşen dünyamızda ulaşım en vazgeçilmezimiz olarak hayatımızda bulunuyor. Gideceğimiz yerler için konforumuz dahilinde pek çok araç tercih edebiliyoruz. Bu durum her ne kadar yaşantımızı kolaylaştırsa da bazen aksilik yaşamamız kaçınılmaz oluyor. Çözümlerini ise en iyi yerlerde arayarak kafamızın rahat olmasını istiyor oluşumuz ise cabası. Uzun araştırmalarımızla elde ettiğimiz sonuçlar arasında ikilemde kalacağımız anlar da haliyle mevcut. Özel servis mi yoksa sanayi mi? Hangisinin maliyeti en uygun? Hangisi sorunu hemen çözüme kavuşturabilir? derken sorularla zihnimizi yormaktan öteye geçemediğimiz durumlar yaşıyoruz. Tabii bunların içinde güvenilir olmak da en önemlisi. Tüm bu sorularımıza yanıt veren, tıpkı yetkili servis gibi çalışarak bunun garantisini sağlayan bir yerden bahsetmek istiyorum sizlere. Adı; Tuna BMW Mini Cooper. İsa usta bu konuda oldukça deneyim ve tecrübeye sahip bir girişimci. En ufak problemi anlayan ve çözüm üretmenin yanı sıra oldukça güler yüzlü. Biz de başkentin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak merak ettiklerimizi İsa Tuna’ya yönelttik. Keyifli okumalar dileriz.
İsa Bey sizi tanıyarak başlayalım öncelikle. İsa Tuna kimdir? Otomobile dair merakınız nasıl ve ne zaman başladı?
İlk iş hayatım 2000 yılında ve 15 yaşındayken başladı, çocukluğumdan bu yana otomobillere dair merakım hep vardı. Mekanik ağırlıklı olarak ve elimin de yatkın olması sebebiyle bu işi yapmayı hedeflemiştim. Bu süreç içerisinde işimi severek ve isteyerek yapıyordum aynı zamanda başarılı olmak istiyordum. Hep büyük bir merakla işimi yaptım, her parçanın içeriğini öğrendim ve hala da öyleyim.

Tuna BMW’nin sektöre giriş hikayesi nasıl oldu?
Bu sektöre girmeyi her zaman istiyordum zaten, bir gün kendi işimin olacağını düşünerek olaylara bu şekilde bakıyordum. Daha öncesinde Volkswagen, Mercedes gibi servislerde çalıştım ve son olarak Borusan Oto Esenboğa şubesinde BMW Mini Cooper teknisyeni olarak görevde bulundum. 2012 yılından 2020 yılına kadar çalışma sürem geçti. Ardından Borusan Oto’da çalışırken kendi işimi kurmaya karar verdim, müdürüm ile görüşerek ayrılacağımı söyledim ve Tuna BMW Mini Cooper Servisi olarak yerimi açtım. İşimi her daim severek ve isteyerek yapıyorum, gerçekten mesleğime aşığım. Zaten bir işi sevmezseniz başarısız olursunuz ve yapılan iş hiçbir zaman iyi sonuçlar vermez. Buranın hikayesi de bu şekilde başlamış oldu.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Müşterilerimize yönelik önceliğimiz onların memnuniyetini sağlamaktır. Bu memnuniyet sağlandıktan sonra gerisi zaten bir şekilde geliyor. Hizmetlerimizden kısaca bahsedecek olursam; zaman sorunu olan müşterilerimizin araçlarını evlerinden ya da iş yerlerinden alıyoruz bakım ve onarımını yapıp teslim ediyoruz. Yine bununla beraber bakım onarım, elektrik, klima, kaporta, boya gibi çeşitli hizmetlerimiz mevcut. Bu hizmetleri sunarken yaptığımız işin güvenirliliğini, garantisini vererek aynı zamanda herhangi bir sorun yaşandığında muhatap olarak bizlere ulaşabileceklerini söylüyoruz. Güvenilir ve temiz olması şartlarımız arasında yer alıyor.

Diğer servislerden ayrılan yönleriniz neler? Mesela özel servislerin sanayiden farkı nedir? Neden tercih sebebi olmalısınız?
İlk olarak müşterilerimize karşı sıcakkanlı, iyimser ve güvenilir olduğumuzu ve yaptığımız işin arkasında durduğumuzu net bir şekilde söylüyoruz. Bununla beraber müşterilerimiz araçlarını bırakıp gitse bile konuşulan, yapılacak ve kullanılacak olan parçalar, malzemeler ne ise mutlaka yapıyoruz ve bunun güvenini veriyoruz. Kısacası yetkili servis hizmeti standardında çalışıp, yetkili servis gibi garanti veriyoruz ve bunu hiçbir özel servis bu kadar yapmıyor. Farkımız ise; yetkili servislerde maliyetler aşırı yüksek, parça fiyatları, işçilik fiyatları müşterileri rahatsız ediyor ama biz Tuna BMW olarak bu hizmetleri aynı kalitede daha uygun daha hesaplı daha hızlı hizmet vererek yapıyoruz. Yetkili servislerde müşteri danışma, servis danışmanı, atölye sorumlusu, formen gibi sıralar mevcut bu yüzden işlerin yapılması uzun süreler alıyor, ancak burada muhatap direkt biziz. Tuna BMW Mini Cooper olarak bahsettiğim gibi kaliteli ve servis standartlarında daha hızlı daha çabuk daha çözüm odaklı hizmet vermekteyiz, farkımız budur.

Sizce bu mesleğin en zor ama bir o kadar da vazgeçilmez yönü nedir?
Bu meslekte zor anlarımız olduğu gibi tabii ki de kolay ve mutlu anlarımız da var, özellikle kış ayları bu meslek açısından bizi çok zorluyor. Bildiğiniz üzere soğukla uğraşıyoruz yani takımlar soğuk, takım sandığı soğuk, çalıştığımız havalı tabancalar buz gibi, kalın giysiler vs. bundan dolayı çalışmakta zorlanıyoruz, yaz mevsimleri ise gayet kolay ve güzel oluyor çünkü rahat çalışıyoruz, bu meslekte vazgeçilmezimiz ise ya da en mutlu eden durumlar ise; bir arızayla uğraştığımızda o arızanın çözüldüğü an dünyalar bizim oluyor, bir sonuca bir hedefe ulaşıyoruz.

İsa Bey biraz da özel yaşantınız nezdinde fikrinizi almak istiyoruz. Sizin favori olarak adlandırdığınız bir model var mı? Bu model en çok hangi özelliği ile beğeninizi kazandı?
Favori olarak nitelendireceğim; güncel elektrikli hibrit araçlar var, özellikle BMW i3, i8 modelleri… Çok hızlı çok atikler, anlık hızlanma yapabiliyorlar başarılı bir teknolojiye sahipler o yüzden sevdiğim araçlar içerisindeler.

Son olarak Tuna BMW’nin geleceğe yönelik hedeflerinde neler bulunuyor?
Geleceğe yönelik her zaman bir planımız bulunuyor. Gelişmiş takımlar ve ölçü aletleri, yeni araçlar hakkında güncel bilgiler, gelişmeye açık ustalarımız, yeni üretilen araçların teknik bilgilerine ulaşmak baş hedefimizdir. Bu bilgilere sahip olamazsak müşterilerimize cevap veremeyiz, bizi eksik kılar bu durum, bunu da istemeyiz. O yüzden her zaman bir adım ileride olmamız gerekir, çünkü rakiplerimiz çok fazla.

Yorumlar

0 yorumlar