Ankara Life Dergisi

‘Aşk ile Koşan Yorulmaz!’

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi, Meryem Örünç Beauty Center’a konuk oldu. Meryem Örünç’ün hikayesi diğer güzellik merkezlerinden oldukça farklı bir özelliğe sahip. Meryem Örünç, kadının toplumdaki yerine dokunan çalışmalarıyla da adından oldukça söz ettiren bir isim. Hem sosyolog, aile danışmanı, ilişki koçu hem de girişimci özelliği ile merkezine gelen danışanlarına farklı bir hizmet sunmakta. İş hayatı ve yaptığı çalışmaları hakkında konuşan Meryem Örünç mesleği için; ‘Aşk ile çalışan yorulmaz.’ diyor. Keyifli okumalar dileriz.
Meryem Hanım sizi tanıyabilir miyiz? Meryem Örünç kimdir?
10 Eylül 1978 yılında yedi çocuklu ailenin son evladı olarak dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Kırıkkale’de tamamladım. 7 yaşımda abimi, 16 yaşımda annemi, 20 yaşımda babamı kaybettim. Öldürmeyen acının insanı nasıl da güçlendirdiğini çok erken yaşlarda tecrübe etmek zorunda kalmak, güçlü bir başak burcu kadını olarak beni titiz, mükemmelliyetçi, çalışmayı ve başarmayı hayat felsefesi haline getirmiş biri yaptı. Kadircan ve Ekinsu’nun annesi ve bir kralın yani eşim Murat Örünç’ün 27 yıllık karısıyım.

Girişimci kadın olma yönünüzle bir hayli dikkat çekiyorsunuz. Bunun için neler söylemek istersiniz?
Her zaman hayalim; bir gün iş fikrine ve emeğine inandığım birilerinin hayallerini gerçekleştirmek, onlarla birlikte başarılı, melek bir yatırımcı olmanın huzurunu ve hazzını yaşamaktı. Girişimci olmak ve ticaretle uğraşmak, aslına bakarsanız erken yaşlarda aldığım kamu kültürü ve disiplinli çalışma ahlakıma çok zor entegre ettiğim bir süreçti, ancak hiçbir şeyin imkansız olmadığını defalarca tecrübe etmiş olmak inanılmaz bir his. Çünkü şu an sektörde farklı bir hizmet anlayışı geliştirmek cazip geliyor.

Pek çok sosyal konularda özellikle kadına yönelik çalışmalarda yer alan biri olarak, bu özelliğinizle iş yaşamınızda başarılı olmak için kendinize koyduğunuz öncelikli hedefler nelerdi?
Kendime pek bir hedef koymuyorum aslında, hayatın örüntüsü kendiliğinden beni ve çalışmalarımı bu noktaya getiriyor diyebiliriz. Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler ve Sosyoloji olmak üzere üç ayrı lisans bölümü mezunuyum. Mezuniyet alanlarımın birbirine yakınlığı beni her zaman sosyal çalışmalarda kadınlara, kız çocuklarına, engellilere, şehit ve gazilere, onların aillerine ilişkin bir projenin içine dahil etti. Ankara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Yönetimi Planlaması ve Kariyer Koçluğu alanlarında yüksek lisansımı tamamladığımda, artık 30’lu yaşlarıma gelmemin farkındalığıyla içinde bulunduğumuz toplumun, sosyoekonomik artılarının ve eksilerinin kadınlar üzerindeki belirleyici yanlarına daha çok dikkat çekmek istediğimi anlamıştım. Çalışma hayatının vazgeçilmezi sendikalarda, eğitim döngüsü aşamaları ve eğitimin önemine ilişkin olarak yazdığım tezimle birlikte, uluslararası sendikalarda kadının yeri ve dejavantajlı grupların sosyal hayata uyumu, kadınlar için iş ve ev hayatının aynı anda başarıyla devam ettirilmesi, geçirdiğim bir kaza sonrası post-travmatik stres bozukluğu yaşayan biri olarak çalışma hayatının ve sosyal hayatın yeniden organize edilmesinde, hem kendime hem de çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’nın üyelerine yol gösterici olarak gönüllü çalışmalarda bulunma şansım oldu.

Murat Örünç Kuaför ve Meryem Örünç Beauty Center fikrine kadar hangi yollardan geçtiniz? Bize iş yaşamınızın kilometre taşlarından bahseder misiniz?
Çalışma hayatıma 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde memur olarak başladım. Evli, çocuklu ve çalışan bir kadın olarak, eğitim hayatıma devam etmek zorundaydım. Aynı anda pek çok işe emek vermek, başarmak noktasında beni zaman zaman yormuş olsa da, çok kıymetli eşim ve çocuklarımın desteği ile dinlenip, yola devam etmekten hiç vazgeçmedim.

Meryem Hanım, biraz da sosyolog ve danışman olma tarafınızdan konuşmak istiyorum. Bu özelliklerinizin iş yaşamınıza katkılarından bahseder misiniz?
Sosyal Bilimler aşktır, hele ki yardım etmek sizin için vazgeçilmez bir hayat felsefesiyse… Bunun için Sosyoloji okumak; ‘Toplum, kadın ve çocuk adına ne yapabilirim?’ diye uykularınızdan olmak size zor gelmez. Bende de aynen böyle bir aşk oluştu. İnanın bitkiden böceğe, çocuktan kadına içimde beni besleyen bir yardım aşkı ile koşuyorum, ‘Aşk ile koşan yorulmaz.’ sözünü her gün yeniden yazıyorum. Her yeni güne bin minnetle uyanıyorum… Bir dönem keyifle yaptığım aile danışmanlığı, öğrenci ve ilişki koçluğu alanlarındaki çalışmalarıma kamudaki çalışmalarım nedeniyle ara vermiştim, ancak yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde gelen talepler üzerine online görüşmelerle danışan almaya yeniden başladım ve alanı ne kadar çok özlediğimi fark etmiş oldum. Her çalışmada yola çıkış sihirim; hak ve özgürlüklerini bilen, yeri geldiğinde bunu başkalarına anlatan, ayakları yere basan, sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirebilen, farkındalığı gelişmiş, toplumun temel taşı kadınların sayısını ve aile kurumunun güçünü arttırmak oldu.

Kadın mutlu, herkes mutlu anlayışı içinde farklı bir konsept oluşturan Meryem Örünç Beauty Center… Bakımlı olmak her kadının hakkı düşüncesiyle kadınların önce ruhlarına hitap ediyor.

Etkin bir iş yaşamı sürdürürken sizi bir yandan da bu alana çeken neydi?
Günümüz dünyasında birey olmak; hele ki kadın olmak, üzerinde saatlerce konuşulması gereken bir mihenk taşıdır. Bu nedenle bir sosyolog ve aile danışmanı olarak, ‘Kadın mutlu, herkes mutlu.’ anlayışı içinde farklı bir konsept oluşturduk, salonumuza gelen bütün danışanlarımızın saçından tırnağına, cildinden kilo kontrolüne, güzelliğe ilişkin bütün ihtiyaçlarının dışında koçluk hizmeti, ilişki ve bireysel danışmanlık alabileceği bir görüşme ofisini salonumuzda hazırladık. Yüz güzelliğinden ziyade ruh güzelliği önemli olsa da; bakımlı ve çekici olmanın bütün kadınlar üzerindeki olumlu etkisi bilinen bir gerçek. Malum cerrahi ve medikal estetik; alanında çok gelişmiş bir pazar, bu pazarın da daimi alıcıları kadınlar, son yıllarda ise özellikle erkeklerde dikkat çektiği görülüyor. Bizim bu alana yönelmemiz tamamem istihdam yaratmak olsa da, sektörün içine girdiğimde kendimden yola çıkarak bakımlı olmanın her kadının hakkı olduğunu ve günümüz koşullarında güzellik hizmetlerinin her kesim için ulaşılabilir olması gerektiğine kanaat ettim. Geldiğimiz noktada işletme olarak; hem kadın hem erkek bütün danışanlarımızın hizmetlerimize minimum fiyatlarla, maksimum hijyen ve üstün kalitede ulaşabilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Hayal etmek; başlamaktır, başlamak ise başarmaktır. Benim hayallerim sınırsızdır, size tavsiyem başlamak için gereken gücü bulamadığınızda, gözlerinizi kapatın ve en güzel hayalleri kurun. Emin olun kurduğunuz hayal temiz, güzel, zararsız ise; doğanın her bir üyesi size ve hayallerinizin gerçekleşmesine hizmet edecek, siz bu hizmet aşkını hayranlıkla izleyerek kendinizi gerçekleştireceksiniz. Kendinizi gerçekleştirmek var oluşun en son noktasıdır, bu haz hiçbir şeyle kıyaslanamaz. İnandığım çok güzel bir sözle tamamlamak istiyorum; ‘İnsan insana iyi gelmeli, iyi gelmeyecekse hiç gelmemeli.’ öyle ki; size iyi gelmeyen ne varsa bir an önce yol verin gitsin, sağlıklı ve mutlu yaşamak çok kıymetli, hepimiz biricik olma duygusunu hak ediyoruz. Asla geriye bakmayın, hayal etmekten vazgeçmeyin. Unutmayın ki; ‘Pamuk prenses ayakkabısını almak için geri dönseydi, prenses olamazdı.’ Bundan dolayı hep ileriye, çok daha güçlü ve mutlu günlere sevgiyle kalın…

Yorumlar

0 yorumlar