Ankara Life Dergisi

Av. Selim Ünal: ‘Trafik Sigortanızı Yaptırmayı Unutmayın!’

Türkiye’de her yıl trafik kazalarında binlerce insan hayatını kaybediyor, binlercesi de yaralanıp sakat kalıyor ancak mağdur olan vatandaşların çoğunun Güvence Hesabı’ndan ve yasal haklarından haberi yok. Trafik sigortası olmayan bir aracın yaptığı kazada zarar gören üçüncü kişilerin ölümü durumunda mirasçılarına, sakatlık veya iş göremezlik durumunda ise kendilerine tazminat ödenebiliyor. Bu konularda alanında başarı isim Av. Selim Ünal’la birlikteyiz. Ankara Life Dergisi olarak trafik sigortası ve kazalar sonrası hakların neler olduğunu konuştuk.  

Merhaba Selim Bey, nasılsınız? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, çok teşekkürler iyiyim. Ben Selim Ünal, 1987 yılında Ankara’ da doğdum. Orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. 2009 yılında İstanbul Aydın üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım. 2014 yılında Ankara Barosunda stajını tamamladıktan sonra 2015 yılında avukatlık ruhsatımı alarak sigorta hukuku üzerinde çalışmalar yaptım. 2016 yılında ise, kendi adımı taşıyan Selim Ünal Hukuk ve Danışmanlık Bürosunu kurdum.   

Trafik kazası sonrasında kazazedelerin mağdur oldukları durumları haberlerde sıklıkla görüyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Günümüzde her gün binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar sadece maddi hasar ile sonuçlanmayıp, ne yazık ki kalıcı sakatlıklara ve hatta ölümlere neden olabilmektedir. Trafik kazası sonrasında birçok vatandaşımız mantıklı düşünemeyip ne yapacağını bilmemektedir. İşinde uzman olmayan ve ne olduğu belirsiz kişiler bazen avukat olarak kendilerini tanıtarak bazen de hasar firması adı altında vatandaşlara ulaşarak, dolandırılmaya çalışmaktadırlar. Vatandaşlar, bireysel olarak araştırma yapmadan; kendini avukat olarak tanıtan kişilere inanarak büyük bir hata yapıyorlar. Bu kişilere bulaşılması sonucunda, hem maddi hem de manevi olarak kayıplar ortaya çıkabilmektedir. Boş ve içinin doldurulması mümkün olmayan vaatlerde bulunan umut tacirleri ne yapacağını bilmeyen kazazedeleri ve ailelerini kolayca kandırmaktadırlar. Kazazedenin alacağı tazminat 100.000 tl ise; 5 katı – 10 katı tazminat alabileceklerini belirterek, kazazedelerin hayalleriyle oynamaktadırlar. Daha sonrasında ise dolandırıldığını veya kandırıldığını anlayan kazazedeler bu firmalardan kurtulmanın yollarını arıyorlar. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmamak için internetten araştırma yaparak uzman avukatlarla iletişim halinde olunmalı ve zararların giderilmesi için mücadele edilmelidir.

Peki ölüm halinde tazminat nasıl alınır?

Aracı kullanan sürücünün, araçta yolcu konumunda bulunanların ve yayaların vefat etmesi halinde; desteğinden yoksun kalan herkes tazminat alabilir. Ancak, tazminat alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatı mirasçılara verilen bir tazminat değildir. Vefat eden bireyin desteğinden kimler yoksun kalmış ise o kişilere tanınan haktır. Destekten yoksun kalma tazminatını: Eş (imam nikahlı da olabilir), anne, baba, çocuklar ve burs verilen bireyler ve desteğinden yoksun kaldığını ispat edebilen kim varsa hepsi alabilmektedir.

Vatandaşlar kazadan sonra sürücünün akrabası veya arkadaşı olması ve onun zarar göreceğini düşünerek tazminat almaktan vazgeçebiliyorlar. Ancak, bilinmelidir ki alınan tazminatın ne sürücüye ne de vefat eden sürücünün ailesine herhangi bir zararı yoktur. Tazminat sürücünün sigorta şirketinden alınmaktadır. Araç sürücüsü %100 kusurlu ise ve alkollü olarak kazaya sebebiyet verir ise, ehliyeti yoksa ya da aracın sigortası yoksa yolcu konumunda vefat edenin desteğinden yoksun kalanlar yine tazminat alabilir fakat daha sonra sigorta şirketi tarafından ödenen miktar geri istenebilir.

Yaralanma halinde trafik sigortasından tazminat alınabilir mi?

Yaralanmalı trafik kazalarında prosedür ölümlü kazalara göre biraz daha ağırlaştırılmıştır. Kazazedenin tıbbi iyileşme süreci, doğru yönetmelik ve kusur oranı farklılıklar göstermektedir. Vatandaşlar yaralanmalı kazalarda hızlıca tazminat almak istiyor. Ancak, maluliyet oranını gösterir sağlık kurulu raporu olmadan tazminat almak mümkün olsa da çok büyük hak kayıplarına neden olabilir. Hasar firmaları, sigorta şirketine başvuru yaparak, sigorta şirketinin teklif ettiği çok düşük miktarları kabul ederek dosyayı kapatmaktadırlar. Bu sürecin uzman bir avukat tarafından yürütülmemesi halinde telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına sebep olabilmektedir. Maluliyet tazminatını, trafik kazası sonucu kalıcı bir sakatlığı olan ya da iyileşmiş olmasına rağmen geçici iş göremez raporu alan ya da bakıma muhtaç hale gelen vatandaşlar alabilmektedir. Vatandaş kusuru oranında ve maluliyet miktarınca tazminat almaya hak kazanır. Maluliyet tazminatını alabilmek için mutlak surette karşı aracın sürücüsünde kusur olmalı ya da yolcu konumunda olunması gerekmektedir.

Tazminat davası ne kadar sürer?

Tazminat davalarında süreler farklılıklar göstermektedir. Mağduriyetin artmaması ve kısa sürede davanın sonuçlanması için sigorta tahkim komisyonu kuruldu. Evrakların eksiksiz olarak doldurulup sigorta şirketine başvuru yapılması halinde yasal zorunluluk olarak 15 gün beklenmektedir. 15 günlük süre dolduktan sonra sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılır. Sigorta Tahkim komisyonu yapılan başvuru neticesinde uyuşmazlık hakem heyeti tarafından 4 ay gibi bir sürede sigorta şirketine karşı açılan tazminat davası sonuçlandırır.

Bilgilendirici sohbetiniz için çok teşekkürler Selim Bey, son olarak trafik kazası yapan vatandaşlara ne tavsiye ediyoruz?

Ben teşekkür ederim keyifli bir sohbet oldu. Trafik kazası mağdurları, maddi durumlarının iyi olmadığını düşünerek avukata başvurmaya çekinebiliyorlar. Ancak, avukatlar bu tür davalarda inisiyatif alarak yeri geldiğinde dava masraflarını dahi kendileri karşılamaktadır. Bu nedenle kaza mağdurlarının mutlak surette işinde uzman avukatları araştırarak kendilerinin bulması gerekmektedir. Hiçbir şekilde aracı ve hasar firmalarına vekalet verilmemelidir. Hasar firmalarının vekalet almaları yasaktır. Maddi ve manevi olarak yıpranmamak için bunları vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz.

www.selimunal.av.tr

[email protected]

03122321020- 0545 842 9005

İnstagram: av.selimunal

Yorumlar

0 yorumlar