Ankara Life Dergisi

Avukat Sezgin Özkan Ankara Barosu Başkanlığına Aday

Size söz veriyorum; biz öncelikle baromuzu vesayetten kurtaracağız. Ankara Barosu kimsenin şahsi, siyasi emellerine alet edilecek bir makam değil. Biz meslek örgütüyüz, kimsenin siyasi basamağı değiliz.

25 yıldır aralıksız avukatlık yapan Sezgin Özkan, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne Ankara Barosu seçimlerinde Baro başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Mesleğe Vefa Grubu’nun adayı olarak başkanlık için yarışacağını belirten Özkan, seçim kampanyasına hız verdiklerini açıkladı. Özellikle stajyer ve genç avukatlarla alakalı projeleriyle gündemde olan Özkan Ankara Barosunun tüm üyelerinin sen ben o demeden birlikte bir yönetim anlayışıyla değişikliklere gidilmeasi gerektiğini söylüyor. Şeffaf yönetim anlayışı ile baroyu yönetim kurulunun değil tüm üyelerin yönetmesini sağlayacağını kaydeden başkan adayı Özkan özellikle bugüne kadarki tüm Başkan adaylarının vaat ettiği ama hiç gerçekleşmeyen genç ofis projesini üç ay içinde Necatibey 51 numaralı adreste Ankara Barosunun ait binanın tadilatının yapılarak Ankara Barosu avukatlarının hizmetine sunulacağını belirtti. Türkiye’nin en eski yerel yayını Ankara life Dergisi’ne konuşan Ankara Barosu Mesleğe vefa Grubu başkan adayı Avukat Sezgin Özkan Ankara Barosu avukatlarına yakışan bir baro binası yapmak istediklerini ve içerisinde çalışma odaları kreş kafeler ve baro yönetim kademelerinin bulunduğu bir bina hayali kurduklarını

Vefa Borcumuzu Ödeyeceğiz

Ankara Life muhabirine verdiği röportajda “Kişilere minnet borcumuzu değil, mesleğe vefa borcumuzu ödemek için bu yola çıktık” ifadesini kullanan Avukat Sezgin Özkan, “Size söz veriyorum; biz öncelikle baromuzu vesayetten kurtaracağız. Ankara Barosu kimsenin şahsi, siyasi emellerine alet edilecek bir makam değil. Biz meslek örgütüyüz, kimsenin siyasi basamağı değiliz” dedi. Mevcut baro yönetimin pandemi sürecindeki politikalarını da eleştiren Özkan, yönetimin avukatların sorunlarının takipçisi olmadığını düşündüğünü söyledi. Mevcut ekonomik koşullar sebebiyle baro mensubu avukatların aidatlarını ödemekte zorlandıklarına işaret eden Özkan, baroya zar zor ödenen aidatların ise kişisel seçim propagandalarına, şehir dışında beş yıldızlı otellerde yüksek maliyetlerle düzenlenen genel kurul toplantılarında harcandığını iddia etti.

Bireyler Değil, Üyeler Yönetecek

Ankara Barosu için başkan adaylığını açıklayan Avukat Sezgin Özkan, mevcut baro yönetimine en büyük eleştirisi, kurumun siyasallaşması. Ankara Barosu yönetime siyaseti bırakıp avukatların sorunlarıyla ilgilenmesi çağrısı yapan Özkan stajyer avukatların sorunlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekliyor. Ankara Barosu’na kayıtlı 3 bin stajyer avukatın ulaşım engeline takıldığını hatırlatan Ankara Barosu için başkan adaylığını açıklayan Avukat Sezgin Özkan şöyle devam ediyor: “Stajyer avukatların yaşadığı sıkıntıların bir an önce çözülmesi gerek. Sadece Ankara’da değil Türkiye’de de bu durum aciliyetle çözülmeli. Öğrenci paso sürelerinin staj süreleri sonlanana kadar devam etmeli. Stajyer avukatların ücret alması ve SGK kaydı yaptırılmasının yasak olduğu tüm meslektaşlarımız tarafından bilinmektedir. Bununla birlikte hali hazırda bir nevi öğrenci statüsü bulunan stajyer avukat meslektaşlarımızın toplu taşıma vasıtalarından indirimli seyahat etmelerinin önü açılmalıdır. Bu konu ile ilgili Mesleğe Vefa ekibi olarak gerekli tüm çalışmalara ve görüşmelere başlanmıştır. Gelişmeler hakkında meslektaşlarımız bilgilendirmeye devam edeceğiz.” Ayrıca Ankara Barosunun staj eğitimini eleştiren Özkan staj eğitim sistemini baştan düzenleyeceklerini stajyer avukatları en iyi şekilde staj bitiminde mesleğe hazırlayacaklarını söyledi. Özkan avukatlara yeni iş alanları yaratılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını ve ilerleyen zamanlarda bunları açıklayacaklarını söyledi Özkan Ankara Barosunun kadın haklarını, hayvan haklarını, hukuku ve adaleti sözde savunan değil gerçekten bunlar için mücadele eden bir Ankara Barosu yönetimi olacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

0 yorumlar