Ankara Life Dergisi

‘Aya’ ve ‘Arp’ Müzayedeleri Sanatseverlerin Gözdesi

“Sessiz Müzayede” platformunda canlı olarak düzenlenen müzayedeler sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. RC Art Gallery’nin birbirinden eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturduğu müzayedeler, takipçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Farklı resim teknikleri yoğrulmuş müzayede eserleri; ile sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

15 Ağustos ve 16 Ağustos tarihlerinde canlı olarak gerçekleştirilen “Aya Müzayede” ve “Arp Müzayede” Sessiz Müzayede platformunda sanatseverler buluşturdu.
Organizasyonların yönetmenliğini yapan RC Sanat Galerisi kurucusu ve küratörü Rahmi Çöğendez , “Her sahip olunacak resim sizler için bir fırsat, gelecek içinse büyük bir adımdır. Her duvar bir orijinali hak eder…” diyerek, çocukların küçük yaşta sanatla ilgilenmelerini önemsediklerini vurguluyor.

1998 yılında Rahmi Çöğendez’in öncülüğü ile sanat hayatına adım atan Real Collection Art Gallery, Türkiye’nin birçok noktasında düzenlemiş olduğu 130 sergi ile 10. yılını geride bıraktığında kendi alanında bir rekora imza atmıştı bile…

İlk kez 25 Aralık 2011 tarihinde Bilkent Center Sanat Sokağında gerçekleştirilen müzayede ile adından söz ettirmeyi başaran RC Art Gallery’nin ününü duymayan kalmadı. Müzayedelerin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de ön sıralarda yer alan RC Art Gallery, 2019 yılı itibari ile Türk Eğitim Vakfı’nda (TEV) sanat üzerine öğrenim gören öğrencilere destek olmak amaçlı bir sanat fonu da oluşturdu.

2010 yılının Kasım ayında başlatılan ‘Sizin İçin Sanat’ web galerisi ile sanatseverlere orijinal eserler sunmayı hedefleyen Real Collection, 2012 yılının Çocuk Bayramı’nda açtığı Pastel Galeri ile çocuklara yönelik sanat galerisi çalışmalarında da önemli rol üstlendi. RC Art Gallery ayrıca 2017 yılında I. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali’ni düzenlemeye başlamış olup, 2019 yılında düzenlediği III. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile Marcom Ödülleri Özel Etkinlik Kategorisi’nde Platinum Ödülüne layık görüldü. Tüm sanat etkinlikleri, kamu yararına çalışmalar yürüten dernek, vakıf ve kuruluşlar yararına yapılan çalışmalardan oluşuyor. Her bir serginin en az 400 eser içerdiği ve tüm bu sergiler sırasında 5000’e yakın koleksiyonerle tanışıldı ve RC Art Gallery sanat camiasında kendini kanıtlamış oldu.

Ata’ya Saygı, Miras – The Heritage, Fermanlar, İstanbul Laleleri, Ali Üsküdari Çiçekleri, Renklerin Suda Dansı – Suluboya Koleksiyonu, İz – Yağlıboya Eser Koleksiyonu, Yakup Cem Özel Koleksiyonu, İsmail Yiğit Çini Koleksiyonu, Hoşgörü Yaprakları Koleksiyonu, Olgunlaşma Takıları Koleksiyonu, Eski Dünya’nın Gravürleri gibi koleksiyonlar, Real Collection’ın sanat hayatına katkıda bulunduğu çalışmalar arasında yer alıyor.

RC Art Gallery’nin, yılların vermiş olduğu galericilik tecrübeleri ile gerçekleştirdiği İbrahim Çeçen Vakfı Sanat Galerisi ve Alpman Sanat Galerisi’nin kuruluş organizasyonlarının ardından, RC Art Gallery olarak Bilkent Center AVM Sanat Sokağı projesini hayata geçirmişti. Halihazırda Ankara Bilkent Center AVM içinde, birinde daimi sergi yer alan üç büyük galeride düzenlediği kişisel ve karma sergilerin yanı sıra, 1000 metrekareye yakın alanda sanatseverlere sanat sokağı konseptinde koleksiyonlar sergileyerek, Ankaralı sanatseverlerin koleksiyonlarına katkı sağlıyor.

Sahip olduğu sanatsever kitlesine her geçen gün yenisini ekleyerek günümüze kadar ulaşan RC Art Gallery’nin müzayedeleri ‘Sessiz Müzayede’ platformunda sizlerle buluşmaya devam edecek.

Yorumlar

0 yorumlar