Ankara Life Dergisi

Baharda Gelen Hafifleme Aşkı!

Bahar geliyor! Kışlıklar raflarda, incecik, narin ve zarif kıyafetler üstümüzde yerini almaya hazırlanıyor!
Bu da ne demek oluyor; Herkes için kilo verme zamanı geldi. Kışın getirdiği hareketsizlik, soğuk ve havanın erken kararması ile birçok kişi ne yazık ki günlük besinlerden aldığı enerjiyi farkında olarak ya da olmayarak artırıyor… Sonrasında da kilo vermek amacıyla umut dolu birçok yola başvuruyor, fakat biz diyetisyenler olarak her zaman sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeyi desteklerken aynı zamanda da kişilerin kilo korumalarını daha doğrusu kilolarını uzun süre muhafaza etmelerini sağlayacak yöntemler geliştirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz; kalıcı kilo vermeyi sağlayan davranış değişikliği!

Beslenme davranışları değiştirilmedikten sonra verilen kilolar kısa sürede tekrardan geri alınır. Tıpkı tatile giderken güzel görünmek için verdiğimiz kiloları tatilde almak gibi… Tatil dönüşünde tartıdaki rakamın yüksek çıkması ile yine bir kısır döngüyle karşılaşıyoruz. Aslında kişiler belli heveslerle belli kriterlere göre bazı rakamları değiştirmeye çalışıyorlar ama aslında hayal ettikleri ve hedefledikleri noktaya da tam anlamıyla gelemiyorlar. Bu noktada tavsiyem; eğer bugün kilo vermek için bir karar aldıysanız verdiğiniz kiloyu uzun süre korumak için de elinizden geleni yapmaya söz verin. Verdiğiniz kiloları geri almayın, çünkü eğer o kilolar tekrar geri gelirse vücudunuzda stres faktörü çarpanlarla artmaya başlar, kalp damar hastalıkları riskleri artmaya, bununla beraber karaciğer yağlanması, insülin direnci ve buna bağlı olarak Tip 2 Diyabet gelişimi de tabii ki gözlenebilir. Dolayısıyla bunların hepsi bir süre sonra sağlık problemlerini yavaş da olsa başlatabilir. O nedenle sağlıklı yaşam tarzını benimsediğiniz takdirde kaliteli yaşam süresini artırabiliriz, ne kadar kaliteli yaşarsak ne kadar kaliteli beslenirsek o kadar kaliteli yaşarız diyebiliriz!

Kaliteli yaşamak demişken beslenmenin yanı sıra su tüketimini epey ihmal ediyoruz. Ağırlık X 35 mL ölçüsünde su tüketiyor muyuz bir hesaplayalım. Su, Kolajen ve C vitamini cilt görünümünü iyileştirmenin temel üçlüsü diyebiliriz. İlerleyen yaşla beraber hücrelerde kolajen üretiminin azalması, dengesiz beslenme modeli ve yüksek oranda şeker tüketimi maalesef bizi yaşlandırıyor! Beden ağırlığının yanı sıra ne kadar çok şeker ne kadar çok tatlı veya ne kadar çok işlenmiş ürün tüketirsek o kadar hızlı yaşlanıyor ve maalesef yıpranıyoruz… Kurallar ve öneriler sağlığın korunması, sürdürülmesi içindir. Beden ağırlığının sık sık değişmesi sağlıklı bir durum değildir. Kaybedilmeyecek bir kilo yoktur, korunmayan bir beden ağırlığı, düzenli uygulanmayan bir beslenme rutini vardır!

Arınmaya destek, kilo vermeye iştahınızı artıracak bir tarif uygulayalım o halde; 100 gram kadar limon 200 gram kadar ananas, 100 gram kadar frambuaz, 5-6 dal maydanoz ve bununla birlikte yarım çay kaşığı kadar toz zencefili 2 tane salatalıkla beraber blenderdan geçiriniz. Sonrasında bir şişe soğuk maden suyu, yarım litre su ekleyiniz. Hazırladığımız karışımı üç gün boyunca akşamları tüketiniz. Ertesi sabaha düz bir karın ile güne motive başlayın. 3 gün boyu öğle saatlerinde 200 gr yoğurdun içerisine hazırladığınız yarım silme çay kaşığı zerdeçal ve karabiber kürü ile bol salata tüketiniz. Akşam yemeğini 100 gr kadar ızgara bir beyaz et ve bol salata tüketimi ile sonlandırarak, egzersizlerinizi mutlaka yapın.

Bu yaz hafiflerken yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Ülkemizde diyabet ve obezite oranları katlanarak artış göstermekte, verdiğimiz oranlar her geçen gün ne yazık ki artmaktadır. Beslenme bilincini geliştirmek, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme ve diyet uzmanlarına danışın. Özellikle erken yaşlarda artan kilo problemlerinin, ilerleyen yaşlarda daha büyük sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve her şey gibi beslenmenin de aile içinde öğrenilen bir alışkanlık olduğunu unutmayın. Ülkemizde önerilerin 3 katı kadar fazla şeker ve tuz tüketimi olduğu saptanmıştır. Bugünden itibaren beslenme alışkanlıklarınız konusunda ciddi kararlar alın ve kendinize kurallar koyun. Örneğin market alışverişlerinizden; enerji yoğunluğu yüksek, besleyici özelliği az, şeker miktarı yüksek, posa oranı az ve tok tutmayan işlenmiş & hazır ürünleri almaktan vazgeçin. Taze meyve ve sebzelere yönelerek, az yağlı süt ürünleri, yağ oranı düşük beyaz et grupları, zeytinyağı, çiğ kuruyemişler, posa bakımından zengin kolesterol ve şekeri düşürmeye birebir olan kurubaklagilleri tercih ediniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Yorumlar

0 yorumlar