Ankara Life Dergisi

Başarılı ve Disiplinli Bir Yaşamın Timsali; Coşkun Aras!

Şehrin en köklü yayını Ankara Life Dergisi’nin bu ayki kapak konuğu Coşkun Aras. Dönemin şartlarından dolayı çocukluk ve gençlik çağlarını hayli çetrefilli geçiren Coşkun Aras, gençliğinin ilk yıllarında maliye okuluna yatılı olarak kaydolmuş, bu sayede gelecekteki iş hayatının da temelini atmış bir isim. Okulun sağladığı imkânlar doğrultusunda devlete karşı zorunlu hizmetinden kaynaklı 17 yaşındayken kendini devlet dairesi koltuğunda bulmuş, ilerleyen zamanlarda ise denetim elemanı ve idareci konumunda pek çok kademede görevlendirilmiş, işini disiplin, dürüstlük ve özveriyle yürütmüş hatırı sayılır isimlerden bir tanesi.

Hayatının dönüm noktası olarak nitelendirdiği özel sektöre giriş hikayesini ise kamuda büyük bir bağlılık ve sevgiyle yürüttüğü işinden istifa etmesinin başta kolay olmadığını, ancak özel sektördeki avantajlardan da yararlanarak yeminli mali müşavirlik mesleğini yürütmek istediğini dile getirerek anlatıyor.

Çalışma hayatında edinmiş olduğu tecrübenin en önemli merkezini ise dürüstlüğün, açık olmanın, dostluğun oluşturduğunu söyleyen Coşkun Aras; “Ardımda bıraktığım işi kendini iyi yetiştirmiş insanların devam ettirmesini istiyorum. Ayrıca kalp kırmamış, dostluğu doğru bir şekilde sunmuş biri olarak güzel bir şekilde anılmak benim için iz bırakma adına önemlidir.” diyor.

Coşkun Aras aynı zamanda ekonomi ve maliye alanına dair makaleler yazan ve televizyon programlarına katılarak bilgilerini halka sunan donanımlı bir iş insanı olması hasebiyle alanında ülkemize önemli katkılar sağlayarak uzun süredir hizmet verdiği firmasında pek çok başarılı projeye imza atıyor.

Yeminli Mali Müşavir olarak gerek sosyal hayatına gerek iş yaşamına iletişimin yapıtaşı olan samimiyet duygusunu dengeli bir şekilde entegre eden Coşkun Aras, kariyer planının şekillenmesinde lise dahil iş hayatında edinmiş olduğu bilgi ve tecrübelerden kaynaklandığını bundan dolayı yaklaşık 20 yıldır özel sektörde yer aldığını söylüyor.

Coşkun Aras’ı bir başka açıdan ele aldığımızda spor ile ilgisinin de hayli yoğun olduğunu görüyoruz. Tenis oynamayı çok sevdiğini söyleyen ünlü iş insanı, sporun kendisini çok rahatlattığını ve motivasyonunu büyük ölçüde artırdığını ifade ediyor. Aynı zamanda Türkiye Hentbol Federasyonu Denetim Kurulu Başkanlığı ve Galatasaray Spor Kulübü kongre üyeliği bulunuyor.
Bu çok donanımlı, tecrübeli ve başarıyla sabit yaşamın öyküsünü merak ettiğimiz için şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak yola çıktık, Coşkun Aras ile bir araya geldik. Geçmişten günümüze kadar geldiği nokta üzerine yaptığımız keyifli röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Coşkun Bey kendinizden biraz bahseder misiniz? Coşkun Aras kimdir?
25 Şubat 1969 Ankara doğumluyum, aslen Ardahanlıyım. Evli ve iki çocuk sahibiyim. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dalında yüksek lisans yaptım. 18 yıl Maliye Bakanlığı’nda denetim elemanı ve idareci olarak görevde bulundum. Sonrasında 2004 yılında istifa ederek kendime ait iş yerimi açtım. Yeminli Mali Müşavir olarak hizmet vermekteyim. Türkiye Hentbol Federasyonu Denetim Kurulu Başkanlığı ve Galatasaray Spor Kulübü kongre üyeliğim mevcuttur.

Bir dönem ekonomi ve maliye alanlarında birçok dergi, gazetede makalelerinizin yayınlanmasının yanı sıra televizyon programlarına konuşmacı olarak katılarak aktif bir çalışma hayatı sergilediniz. Peki çalışma hayatınıza atılmadan önce çocukluk ve gençlik çağlarınızda neyi hedefliyordunuz?
Aslında çocukluk ve gençlik çağlarım oldukça zor geçti. 1986 yılında yatılı olarak Maliye Okulu’nda lise öğrenimimi tamamladım. Okulumun yatılı ve parasız olmasından kaynaklı devlete karşı zorunlu hizmetimiz bulunuyordu. Bundan dolayı 17 yaşımdayken Maliye Bakanlığı’nda memur olarak iş hayatına atıldım. Dolayısıyla lise tercihimden kaynaklı hayallerim de bu doğrultuda şekillenmiş oldu. 37 yıl boyunca vergi üzerine çalışmalar yürütünce başka bir işin hayalini kurmak mümkün olmadı. Bir nevi beni bu konuma iten sebepler arasında dönemin ekonomik şartları ve zorunlulukları olduğunu söyleyebilirim.

Kariyer planınızı şekillendirirken neleri göz önünde bulundurarak hareket ettiniz?
İş hayatına bugünkü koşullara göre çok küçük yaşta başlamak aslında benim için bir avantajdı. 18 yıl Maliye Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulununca kurumun verdiği eğitim ve devlet tecrübesi özel sektörde en büyük yardımcım oldu. Yaklaşık 20 yıldır da özel sektörde hizmet veriyorum. Kariyer planımın şekillenmesi ise lise dahil iş hayatında edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerden kaynaklandı.

Hayatınızda “dönüm noktası” diyebileceğiniz bir an oldu mu? Bizimle paylaşır mısınız?
Hayatımın dönüm noktası 2004 yılında oldu. Büyük bir bağlılık ve severek yaptığım kamudaki görevim Vergi Müfettişliğinden istifa ederek özel sektöre geçmemle başladı. Elbette özel sektörün sağladığı avantajları bulunuyor ancak yıllarca her kademesinde görev aldığım kamuyu bırakmak çok da kolay olmadı.

Çalıştığınız firmalardan yola çıkarak hayata dair ne gibi deneyimler kazandınız?
Başarı için sınırsız bir çalışma temposuna sahip olunması gerektiği, dostlukların vazgeçilmez olduğu ve kesinlikle dürüst bir insan olmanız gerektiği gibi pek çok deneyimler elde ettim.

Sizin için başarının olmazsa olmaz şartları nelerdir? Başarınızın arkasında yatan temel dinamikler nelerdir?
Kesinlikle çalışmak. Bunun yanı sıra insanlara karşı her şeyde dürüst ve açık olmaktır. Başarının olmazsa olmazlarından gündemi ve günceli takip etmek de birincil şartları oluşturuyor. Aynı zamanda süre kısıtlamanızın olmaması da önemli. Biz özellikle danışmanlık hizmeti verdiğimiz için insanların her zaman ulaşabilir olması da önem arz ediyor.

Sıkıldığınızda ya da motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz? Yeni kararlar alırken içsel motivasyonunuz nasıl oluyor?
Spor yapmayı özellikle tenis oynamayı seviyorum. Böylece sporun beni rahatlattığını, motivasyonumu ciddi anlamda artırdığını düşünüyorum. Bunun haricinde yalnız kalıp sıkça düşünmek ve değerlendirme yapmak da içsel motivasyonumu güçlü kılmak adına sık sık başvurduğum yollardan biridir.

Bu hayata nasıl bir iz bırakmak istiyorsunuz?
Ardımda bıraktığım işi kendini iyi yetiştirmiş insanların devam ettirmesini istiyorum. Ayrıca kalp kırmamış, dostluğu doğru bir şekilde sunmuş biri olarak güzel bir şekilde anılmak benim için iz bırakma adına önemlidir.

Başarıya ulaşmak isteyen gençlere tavsiyeler verecek olsanız, bunlar neler olurdu?
Bizim dönemimize göre çok farklı bir gençlik var, onları anlamakta zaman zaman güçlük çektiğimiz oluyor. Ama sonuçta dönemler ve nesiller ne kadar değişirse değişsin bence başarının anahtarı hiç değişmiyor. Bundan dolayı tavsiyem; çok çalışmalısın, insanlara karşı güvenilir olmalısın ve insanlar senin dostluğunu aramalı.

Yorumlar

0 yorumlar