Ankara Life Dergisi

Başkentin Kamyonet Taksisi ile Tanıştınız Mı?

Girişimcilik hiç kuşkusuz son yılların en popüler alanlarından biri oldu. İyi bir girişim projesi kurmak, tasarlamak, eyleme geçirmek ve bunları başarı ile taçlandırmak her girişimcinin hayalidir. Bu hayale başarı ile ulaşan insanlar ise hayalini kuranlardan epey azdır. Girişimci fikri ile Türkiye’de ilk ve tek olup, başarıya imza atan Kamyonet Taksi’nin kurucusu Umut Gürses ile iş dünyası üzerine sohbet ettik.

Umut Bey, daha evvel duymadığımız bir girişimle hızlı ve başarılı bir şekilde sektörde yerinizi aldınız “Kamyonet Taksi” fikri nasıl ortaya çıktı? Hikayenizi dinleyebilir miyiz?
Kamyonet taksi fikri ben askerdeyken ortaya çıktı. Bölük komutanı habercisiydim, askerliğini yapanlar iyi bilirler haberciler genelde rahat olur boş vakitleri diğer erlere göre daha fazla olur. İşte ben bu boş vakitlerde ‘Sivil hayatımda ne yapabilirim?’ diye düşünürken birden Kamyonet Taksi fikri ortaya çıktı. Zaten sektöre yabancı değildim, babam evden eve nakliye işi ile uğraşıyordu.

Kamyonet Taksi kimlere hitap ediyor? Projenizle neyi amaçladınız?
Daha çok öğrencilere, bekarlara ve esnaflara hitap ediyoruz. Ayrıca tek veya birkaç parça eşyasını taşıtmak isteyen kesime de hizmet sağlıyoruz. Kamyonet Taksi hizmetimiz Ankara içinde gelir seviyesi düşük olan engelli kardeşlerimize, şehit ve gazi ailelerimize ücretsiz. Projemizde küçük nakliye sektörünü profesyonelleştirmeyi amaçladık ve bu konuda Ankara’da öncü firma olduk.

Sizce bir girişimcide olması gereken temel özellikler nelerdir?
Çalıştığı ekiple iç içe olmalı, yerine göre ciddi yerine göre disiplinli ve güler yüzlü sevecen bir lider olmalı, kriz zamanlarını yönetebilmeli, insanlara hitap edebilme yeteneği ve ikna edebilme kapasitesi yüksek olmalıdır.

Kamyonet Taksi olarak sunmuş olduğunuz hizmetlerinizi öğrenebilir miyiz?
Geniş bir hizmet kapasitemiz var. Evden eve nakliyeden tutun da, motorsiklet taşımaya kadar bir kamyonetle taşınabilecek her türlü hizmeti sağlıyoruz.

Herkesin hayal ettiği girişim projeleri var. Siz ise hem gerçekleştirip hem de başarı ile devam ettiriyorsunuz. Bunun sırrı nedir?
Biraz klasik bir cevap olacak ama çok çalışmak, ayrıca yeniliğe açık olmak. Hakim olduğumuz sektörde sürekli ‘Daha iyi ne yapabiliriz?’ diye düşünmek ve hep işimizle alakalı yenilik yapmaya devam etmek.

Firmanızla ilgili geleceğe yönelik plan ve projelerinizi öğrenebilir miyiz Umut Bey?
İlk etapta Ankara piyasasına iyice hakim olmak, yani birisinin küçük nakliye dediğinde akla ilk gelen marka olmak. Daha ilerleyen zamanlarda yatırımcı desteği sağlarsak büyük şehirlerde şubeleşmek.

Hizmet kalitenizden bahsetmek istiyorum, güzel yorumlarla geri dönüş alıyorsunuz. Tercih edilmenizin sebepleri nelerdir?
En önemli sebebi samimi ve güler yüzlü olmak. İnsanlar bir iş yaptırırken samimiyete ve güler yüze çok önem veriyorlar. Ben ve personelim bunu sağlıyoruz. Sonrasında işimizi en iyi şekilde yapmaya önem veriyoruz. Unutmamalıyız ki bir esnafı; ”Asık Surat” yıkar.

Kendinize rol model aldığız bir girişimci var mıydı?
Memleketimizde her babasının parası olan şu an kendisine girişimci dediği için yeni nesilden pek rol model aldığım yok ama eskilerden sıfırdan zirveye ulaşan saygıdeğer iş adamlarımız var. Mesela Vehbi Koç, Ahmet Zorlu, Hacı Ömer Sabancı gibi.

İşinizde severek yaptığınız şeyler nedir? Başınızdan geçen bir hikayeyi okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Ara sıra araçlarımı kendim kullanmayı seviyorum. Bilhassa Salı günleri, çünkü Salı günleri biz firma olarak engelli kardeşlerimizin, gazilerimizin ve şehit ailelerimizin nakliye ihtiyaçlarını Ankara içinde ücretsiz karşılıyoruz. Onlarla yakından tanışmayı, muhabbet etmeyi, dualarını almayı seviyorum. Birilerinin hayatına dokunmak beni mutlu ediyor.

Yorumlar

0 yorumlar