Ankara Life Dergisi

Başkentin Tek Yat Üreticisi!

Öncelikle size ilginç gelecek bir soru sormak istiyorum. Yat turizmi karasal iklimde yapılır mı? Yanıtınızın olumsuz olacağını tahmin etmek hiç de zor gelmiyor. Ancak coğrafi konum ne kadar engel olsa da o engeli başarıyla aşmış bir isimden bahsedeceğim; Cenker Mağden. Kendisi otomotiv ve yat turizmini beraber yürüterek pek çok başarılı projeye imza atıyor. İlk olarak İzmir’de çalışmaya başlanan ardından başkente taşınan bu alana rağbetin çok olması sizce de ilginç değil mi? Oysaki yat turizmi genelde kıyı kesimlerde görmeye alışkın olduğumuz sektör. Powertech Marine ise bu algıyı başarıyla kırmış ve büyük ivme yakalamış önemli bir firma. 2007 yılından sonra tuning ve design işlerini hafifletip, modifiyeli araç alım satımı ile birlikte üst segment araç, motosiklet ve tekne alım satımına yönelerek adından sıkça söz ettiriyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak Powertech Marine’yi ziyaret ettik, merak ettiğimiz sorularımızı sizler adına yönelttik. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Cenker Bey, otomotiv ve yat alanındaki başarılarınızın hacmi iş hayatında oldukça büyük. Alanınıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Cenker Mağden kimdir?
1976 Ankara doğumluyum, aslen Orduluyum. Evrensel Kolej mezunuyum, askerlikten önce 1993-1996 yılları arasında ailemin yanında Siteler’de Ağaç Kaplama ticarethanesinde iş hayatına başladım. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.
Hikayenizin başından alacak olursak; iş hayatınıza nasıl ve ne zaman başladınız?
İlk iş yerimizi 1998 yılında kardeşlerim Benhür ve Burak Mağden ile Ankara Bahçelievler’de Powertech adı altında Auto Tuning ve Design işleri yapan firma halinde kurduk. Başta İtalya olmak üzere çoğu ülkelerdeki otomobil tuning, modifiye ve design firmaların uzun yıllar distribütörlüklerini yaptık. 2007 yılından sonra ise tuning ve design işlerini hafifletip, modifiyeli araç alım satımı ile birlikte üst segment araç, motosiklet ve tekne alım satımına devam ettik.
Otomotiv ve yat turizmi bambaşka alanlar. Siz otomotiv sektöründen tekne üretim alanına nasıl girdiniz?
Otomotiv sektöründeyken de deniz tutkumuz vardı ve tekne satımı yapıyorduk. Bu tutku bizi üretime itti. 2019 yılında İzmir’de bir firmaya 5 metrelik kayık üretimi yaptırarak ilk adımımızı atmış olduk.
Ankara’da tekne üretim fikri nasıl oluştu? Neden Ankara?
5 metrelik tekne üretiminden sonra PT 7.65 olan mini katamaran modelimizin çizimini yaptırdık ve İzmir’de bir firmayla anlaşarak üretimine başladık. Ancak firmamızın merkezi ve ekibimizin Ankara’da olması sebebiyle üretim, kalıp ve malzemeleri Ankara Kayaş’ta bulunan fabrikamıza getirip, burada kendi bünyemizde devam etme kararı aldık ve uyguladık. Bu şehri tercih etmemizin sebebi ise; iş çevremizin Ankara’da olması ve üretim açısından hız almamıza dayanan inancımızdan kaynaklandı.
Peki Ankara’dan teknelerinize yönelik beklediğiniz talebi elde edebildiniz mi?
Ankara’ da beklediğimizden daha yüksek talep gördük ve çok güzel tepkiler aldık. Tabii duyup şaşıranlar da hala çok fazla.
Ürettiğiniz tekneler neler? Güncel projelerinizden kısaca bahseder misiniz?
En ufak modelimizde 5 metrelik klasik teknemiz bulunuyor. PT 7.65 olan modelimiz mini katamaran ve bu zamana kadar kendi boyutunda üretilmiş en konforlu teknelerden biridir. Diğer modelimiz PT 11; 11 metre, 1 Master cabin ve 2 adet kamaradan oluşuyor. Amiral gemimiz olan PT 14 FLY; 14 metre boyunda Flybridge’lı 1 master cabin ve 2 adet kamarası var. Bu saydıklarımın hepsi yerli üretimdir, TSE ve CE belgeli Fiberglass teknelerdir.
Bu konuya dair Türkiye genelinde rağbet nasıl ilerliyor? Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Türkiye’de denize, doğal yaşama olan rağbet her geçen gün hızla artmaktadır. İnsanlarımızın pandemi sonrasında denize ve denizde yaşamaya yönelik daha da fazla ilgi duymaya başladığını görmekteyiz.
Otomotiv ve yat sektörü iki farklı kulvar. Peki siz bu başarıyı elde ederken nasıl bir yol çizdiniz? Başarı sırrınızı bizimle paylaşır mısınız?
1998 yılından bu yana her zaman kaliteli ve düzgün işler yapmaya çalıştık. Tekne ve yat üretiminde hizmet ettiğimiz müşteri portföyümüz detaycı ve titiz bir portföy. Çünkü aslında kendileri için karada değil ama denizde bir yaşam alanı temin etmek istiyorlar. Tabii tekne ve yat gibi taşıtların bulundukları konum itibari ile seçilen malzemelerin üst segmentte olması gerekiyor ki firma olarak birinci önceliğimiz de üretimlerimizde bu kaliteyi sağlamaktır. Sınırlamaların olmadığı, kişilerin özgürlüklerini yaşayabileceği, doğanın içindeki yaşantı hepimizin hayalidir. Denizde bu hayalleri yaşamanın verdiği huzur bambaşka. İşte biz Powertech olarak, müşterimize hayallerini yaşayabilecekleri kaliteli ve güvenli bir yaşam alanını denizin üzerinde sunmayı kendimize hedef edindik. Yazının başında da söylediğim gibi deniz her zaman bizim tutkumuz oldu. Powertech olarak kendi tutkumuzu yaşamak istediğimiz kalite ve güven seviyesini paylaşmak ve paylaşarak da büyümek istiyoruz. Aynı şekilde otomotiv sektöründe de en kaliteli, en doğru markalarla çalışıyoruz. Bundan dolayı her iki kulvar adına özenli yaklaşıma dikkat ediyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar