Ankara Life Dergisi

Berdan Mardini Sıradan Bir İsim Değil! “Berdan Mardini” Özel Bir Marka!

Türkiye kendisini çok ünlü bir sanatçı olarak tanıyor ama artık kendi markası “Berdan Mardini” ile adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Mardin’de hayat verdiği markası ile % 80 kadın istihdamı bile sağlıyor şimdilerde. 600 dönüm üzerine ektiği güller ile şimdi her notası “Gül” kokmakta… Yeni yılın bu ilk ayında bir araya gelerek, hem kariyerini hem yeni markasını konuştuğumuz bu özel röportajımızla sizleri başbaşa bırakıyorum bu ay…

Röportaj: Sertaç Darcan

Uzun bir yolculuk sizinki ve bu yolcuğun içinde sanatçılığın yanı sıra bir de marka yarattınız ve adı “…. Mardini” Bu marka projesini sizden dinleyebilir miyiz?
Yolu bile olmayan ve dışarıdan gelen her misafirin köyümün kokusu hakkında yaptığı yorumlardan etkilendiğimi düşünüyorum. Öncelikle çocukluğumdan beri koku algımın herkesten farklı olduğunu biliyordum. Fakat bunu sanatsal olarak ortaya çıkarabileceğim bir fırsatım olmadı. Kim olursa olsun burnuma gelen her koku dilime dolanan farklı makama sahip şarkıların aklıma takılmasına neden oluyordu. Zamanla çeşitli ham maddeler üzerine araştırma yapmaya başladım. Babil destanı bende bir kıvılcımı ateşledi. Araştırdıkça Gül’ün anavatanının Mezopotamya olduğunu keşfettim. Bu zaman aralığında şekillenen düşüncelerim bana kadınlar adına bir emek vermeme vesile oldu. Kimsenin bana inanmadığı süreçlerden geçerek güllerimizi, kendi güçlerinin farkında olmayan kadınlar tarafından toplanarak çeşitli ürünlere dönüştürmeye karar verdim. Kendini adım adım güçlü hisseden kadınlarımızın yüzleri benim en büyük motivasyonum oldu ve her zaman onların hikayesini dinleyerek kendim için bu süreçteki pes edişlerime karşın bir güç kaynağı yaptım.

Neden “Berdan Mardini” peki?
Ben hiçbir zaman kendi şöhretimden faydalanarak sıradan ürün peşinde olmadım. Berdan Mardini sıradan bir isim değil. Berdan Mardini özel bir marka. Berdan Mardini’nin karizmatik bir ismi var. İtalyan ve Avrupai ismi gibi geliyor bana… Şirketin ismi Mardini Kozmetik ama markamızın adı Berdan Mardini… Arkadaşlarım, bir Roberto Cavalli, iki Giorgio Armani ve üç Berdani Mardini diyerek espri yapardı. Yani Berdan Mardini özel ismi olduğu için bunu kullandık. Mesela burada Ali Yılmaz ve Ahmet Demir gibi klasik isimler olsaydı markaya adımı vermezdim. Dünyanın birçok yerinde Roberto Cavalli ve Giorgio Armani’nin yanında Berdan Mardini ismi de merak çekecek ve ilgi uyandıracaktır. Bu yolculuk ise 6-7 senedir devam ediyor. 600 dönüm üzerine gül ektik ve besledim. Şu an hammadde oluşturuyorum.

Köylü ve kadınlarımız benim için çok önemli… Köyde yolu bile olmayan insanların böyle bir projede olması onları mutlu etti. Artık evlerine onlar da maddi katkı sağlayabiliyor…

Rosa Damascena yağın en büyük özelliği nedir sizce?
Rosa Damascena cinsi gül yağının frekansı 320MHz. Sağlıklı bir insan vücudunun frekansı ise 62-68MHz arasında çalışır, insan beyni 72-90MHz arası frekansa sahiptir. Gül Yağı direkt insan beynine işliyor ve beyninizde bulunan negatif enerjileri pozitife dönüştürüyor. O açıdan önemli bir özelliği bu diyebilirim.
Mezopotamya’nın eski bir çiçeği olan “Gül”ü tekrar yeniden bölge ile buluşturmanız, bölge halkı tarafından nasıl karşılandı?
Araştırmalarımdan dolayı sahip olduğum bilgilere bölge halkı sahip miydi bilmiyorum açıkçası. Zamanla güllerin gelişmesi ve yolu olmayan bir köyde oluşan çalışma alanı herkesin dikkatini çekti tabii ki. Ben Mardin’e çok büyük yatırım yaptım. Şu anda Mardin’li tüm hemşehrilerim mutludur diye düşünüyorum.
Tarlaya her gittiğimde kadınların çalıştığını görünce gözlerimden yaş akıyor. Tüylerim diken diken oluyor. Bazen konuşmaya çalışıyorum ama dilim tutuluyor. İçimden ağlamak geliyor. Çalışanlarımızın yüzde 80’i kadın…
Sosyal sorumluluk anlamında büyük adımlar ve hayalleriniz var ama bu yolculuğun içinde kadınlarımızı unutmadınız…
Köylü ve kadınlarımız benim için çok önemli… Köyde yolu bile olmayan insanların böyle bir projede olması onları mutlu etti. Artık evlerine onlar da maddi katkı sağlayabiliyor. Ortak bir yaşam alanı oluştu ve sosyal yapısı da değişiyor yavaşla bu istihdam ile…
Türkiye’de bunu yapabilmek ve kadınları güçlendirme çok önemli bu dönemde. Bir sanatçı olarak duygulandınız mı peki?
Tarlaya her gittiğimde kadınların çalıştığını görünce gözlerimden yaş akıyor. Tüylerim diken diken oluyor. Bazen konuşmaya çalışıyorum ama dilim tutuluyor. İçimden ağlamak geliyor. Çalışanlarımızın yüzde 80’i kadın. Bana baktıklarında tüylerim diken diken oluyor. Tarlada en çok kadınlarımızdan fikir alıyorum. Burada kadınların iş imkânı bulması benim için mutluluk verici. Köylerde, ‘Evi erkek geçindirir kadın çalışmaz’ algısı var. Oradaki kadınların birçoğu eşlerinin eline bakarak değil, alın teriyle kendi paralarını kazanıyorlar.
“Berdan Mardini” markası ile hedefleriniz neler desem bundan sonraki süreçte?
Ürünlerimin hepsinde Mezopotamya’nın kadim topraklarında yaşayan medeniyetlerin, kralların ve krallıkların ismi var. Babel diye parfümümüz var Babil’in Asma Bahçeleri’nden geliyor. Müzik makamları ve notalarıyla, parfüm notalarını birleştirdim. Gül yağı ve her hammadde de notadır. Dünyada belki 20 bin hammadde vardır ama 100-150 çeşidi parfüm için kullanıyor. Bizde de yedi notadan milyonlarca şarkı çıkıyor. Buradaki ilk hedefim kadın işçi sayısını artırmak ve ne kadar güçlü olduğunu göstermek. Hatta kadınlarla ilgili film hikayesi çekmek istiyorum. Markayla hedefim ise dünya çapında bilinen bir yere gelmek. Kokuları ve ürünlerimi çeşitlendirmek istiyorum. Kaliteyi artıracağız. Herkesin para kazanma hayali vardır ama ben insanların ruhuna ve hayatlarına dokunduğuma inanıyorum. Milyon dolarları da kaybetsem umrumda değil!
Avrupa hayaliniz var mı?
Zaten ürünlerim Avrupa’da patentli durumda, İngiltere Krallığı da buna dahil. Birkaç Avrupa ülkesinde franchise görüşmelerim marka kurulma aşamasında başlamıştı. Şimdi oralarda da anlaşmalar yapıyoruz ve Avrupa’da bu markayı yakında sık duyacaksınız!
Ürünlerimin hepsinde Mezopotamya’nın kadim topraklarında yaşayan medeniyetlerin, kralların ve krallıkların ismi var. Babel diye parfümümüz var Babil’in Asma Bahçeleri’nden geliyor. Müzik makamları ve notalarıyla, parfüm notalarını birleştirdim. Gül yağı ve her hammadde de notadır…

Yeni projeleriniz olacak mı peki?
Kaliteden ödün vermeden ürünlerimi çeşitlendirmek ilk hedefim. Bu sırada tabii ki Avrupa ile olan görüşmelerim devam ediyor. Sahne ve ürünlerim tek odak noktam şu anda.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Ben bir şeyi devletten beklemedim ve kendim yaptım. Aslında ticari mantıkla değil, duygusallıkla girdim bu işe… Paramın hepsini yatırdım. Bu ticari zekanın yapacağı bir durum değil. Köye yol yapıp ve internet getirdik. Güneş panelleri kurdurduk. Köylü ve kadınlarımız benim için çok önemli… Yolu olmayan insanların böyle bir projede olması onları mutlu etti. İnsanların memleketten gitmesini istemiyoruz. O yüzden bu tarz tesisler kurmayı herkese tavsiye ediyorum.

Yorumlar

0 yorumlar