Ankara Life Dergisi

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Uşağı Olmak Şarttır

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi gayrimenkul, inşaat ve otomotiv sektörünün bilinen simalarından Metin Demirel’e konuk oldu. Metin Demirel’in sektöre dair değerlendirmelerde bulunduğu röportajımız sizlerle.

Metin Bey öncelikle sizi tanıyalım. Metin Demirel kimdir?
1991 Ankara doğumluyum. Evliyim, dört yaşında bir kızım var. Çalışma hayatına küçük yaşlardan itibaren başladım, okul ve işi hep birlikte yürüttüm. Kendimi sürekli geliştiren biriyim, çalıştığım sektörde de böyle olması gerekiyor. Yatırım fırsatlarını doğru değerlendirmek için her daim gündemi iyi takip edip, bilginin gücünü elinde tutulması gerektiğine inananıyorum. İşini seven ve doğru yapan bir yönüm var. İş dünyasında aranan en önemli karakter gücü bence dürüstlük. Dürüstlük beraberinde güveni de getirir. Bu kadar hızlı ilerlememi iş dünyasında bana duyulan dürüstlük ve güvene borçluyum diyebilirim. Kazandığım her parada emeğim var, çok çalıştım. Şu an girdiğim sektörde çok kıymetli işlere imza atıyorum, bunda da geçmişte edindiğim tecrübelerin etkili olduğunu düşünüyorum.

Metin Bey sektöre giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
Küçük yaşlardan itibaren aslında ticaretin içindeyim. Hem çalışan hem de patron olarak yer aldım, yani çalışanın halini çok iyi anlarım. ‘Çalışmanın verdiği yorgunluk ve ay sonunda aldığınız maaş emeğinizin karşılığını ne kadar sağlamakta?’ bu soru beni kendi işimin patronu olmaya itti. Hep bunları düşünerek yeni iş fikirleri ve sektörel bazda çalışmaları takip ederek emlak, inşaat ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletme açmaya karar verdim.

Emlak, inşaat ve otomotiv sektöründe faaliyet göstermektesiniz. Bu üç alan için günümüz ekonomisi ve sosyal yaşantı gibi konular göz önüne alındığında insanların talepleri daha çok hangi yönde ilerliyor?
Bu soruyu küresel bazda değerlendirmek istiyorum, çünkü bir ekonomiyi güçlü kılan faktörlerden en önemlisinin üretim olduğunu düşünüyorum. Fakat ülkelerin çoğunda tüketimin üretime göre çok daha dinamik olduğunu görmekteyiz. Özellikle teknolojinin sürekli gelişmesi insanları nedensiz ve sınırsız tüketime ittiğini düşünüyorum. Refah düzeyinin artması ya da lüks yaşam standartlarına sahip olma isteği vb. değişen sosyolojik durumlar neticesinde artık insanlar teknolojik araç gereçleri beslenme, barınma gibi temel ihtiyaç olarak görüp yapacakları tasarrufları bu ve statü göstergesi olabilecek alanlara yönlendirmekte. Tabii birçok alan bu durumdan etkilenmekte, fakat inşaat sektörü temel gereksinim ihtiyacını karşılaması ve paranın değer kazanması için çok önemli bir aktör olması neticesinde sektörel bazda, her daim kalıcılığını sürdürecek bir alan olarak düşünüyorum. Bu sebeple de zaten yatırımcılarımızı doğru yönlendirmek için bu alanda hizmet veriyorum. Otomotiv sektörünü iki açıdan değerlendirmeyi daha doğru buluyorum. İnsanların artık ekonomik refah düzeylerinin yükselmesi ile toplu taşıma yerine kişisel araç kullanımını tercih etmeleri sektörü besleyen bir unsur. Tabii bu durumda şehirlerin giderek genişlemesi ve mesafelerin uzaklığı da ihtiyaç olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Bunun diğer bir bakış açısı da toplumsal statü göstergesi olarak görülmesi, yenilenen konfor içerikleri de sektörün bir diğer beslenme noktası diye düşünüyorum. Geçtiğimiz süreçte araç fiyatlarının da katlanarak artması neticesinde yatırım aracı olarak da görülmeye başlandığını söyleyebilirim, ama en iyi yatırım aracının doğru karar verilmiş bir gayrimenkul olduğu kanaatindeyim.

Sizce önümüzdeki günlerde fiyatlarda bir değişiklik söz konusu olacak mı? Arz talep ilişkisi hakkında neler söylemek istersiniz?
Günümüz ekonomisine baktığımız zaman özellikle pandemi sonrası dünyada yaşanan bir kriz var. Ülkemiz ise bu dar boğazdan geçerken kendine yönelik önlemler alsa da küresel çapta yaşanan bir ekonomik daralma söz konusu. Bu da tabii birçok sektörü olumsuz etkiliyor. Ham madde vb. yani girdi fiyatlarının yükselmesi ulaşacak ürünün de kullanımını olumsuz etkiliyor. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin fiyat artışı neticesinde ev fiyatlarında da yukarı doğru bir ivme görüyoruz. Yukarı doğru olan bu ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Bu durum sektörde arzı etkilese de inşaat sektöründe talebin çok yoğun olduğu yıllardır bir gerçek. Sektör bunu karşılamak için hızla büyümeye devam ediyor. Aynı şekilde araç fiyatlarında da sürekli gelişen bir sektör olduğu için uygulanan vergi politikalarında ufak değişiklikler olsa bile araç fiyatlarında da kısa süreç içerisinde büyük ölçüde bir düşüş beklemediğimi söyleyebilirim.

Son olarak okurlarımıza hem inşaat, emlak konularından hem de otomotiv alanından iletmek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?
Günümüz ekonomisinde hala gayrimenkul yatırımının en iyi araç olduğunu düşünüyorum, fakat elinizdeki tasarruflarınızı değerlendirirken doğru yatırım danışmanlarıyla çalışmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü sadece doğru analizlerle kârlı yatırımlar elde edilebilir. Bölgeye hakim, yükselen trendleri takip eden, tecrübeli, işini dürüstçe ifa eden kuruluşların tercih edilmesi yatırımcının tasarruflarını kâra dönüştürebilme sürecini etkili hale getireceğini söyleyebilirim. Bana gelen danışanlarıma bu sıra verdiğim tek tavsiye; ellerindeki birikmiş tasarruflarını konut, arsa vb. gayrimenkul araçlarına dönüştürmelerini söylüyorum, çünkü fiyatlardaki artan ivmenin devam edeceğini bu son fırsatları kaçırmamaları gerektiğini tavsiye edebilirim.

Yorumlar

0 yorumlar