Ankara Life Dergisi

Bir İmza ile Başlayan Mutlu Yarınlar

Altın Hayat Sigorta Aracılık Hizmetleri Şirketi’nin Genel Müdürü Muammer Işık Ankara Life Dergisi’nin konuğu oldu.

Röportaj: A. Defne Çetinkaya

Sizi tanıyarak başlamak isteriz Muammer Bey. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ordu’nun Ünye İlçesi’nde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Ünye’de tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’ne girdim.
İnsanlar genelde iş hayatına üniversiteden mezun olduktan sonra başlasalar da, ben henüz bir üniversite öğrencisi iken iş aramaya başlamıştım. O dönem birçok yere iş başvurusunda bulunmuştum fakat şirketler iş tecrübesi olmayan ve daha okulunu bitirmemiş birisini işe almak istemiyorlardı. Bu süreçte hiç pes etmedim. En nihayetinde Anadolu Hayat Emeklilik’in Konya’da faaliyet gösteren bir acentesinin mülakatına girdim. İşe giriş sürecinde başarılı oldum ve acentede çalışmaya başladım. Sektörle ilk tanışmam bu şekilde oldu.

Başarılı bir sigortacı olmak için nasıl çalışılmalı?

Sigortacılık bir taraftan ticari bir değeri olan ama aynı zamanda sosyal sorumluluk boyutu da bulunan, hem şirketler hem aracılar hem de müşteriler için vazgeçilmez önemde olan bir meslektir ve ülkemizin finans sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Hangi iş olursa olsun başarılı olmak için işini severek yapmak gerekir. Sigortacılık gibi insana dokunan bir meslekte insanları dinlemek, anlamak, ihtiyaçlarını belirlemek ve bu doğrultuda uygun sigorta ürünlerini sunmak çok ama çok önemli. Bu yaklaşım başarılı olmanın yanı sıra sigortacılık mesleğindeki iş tatmini açısından da gerekli.

Ülkemizdeki sigorta sektörüne yönelik bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sigortacılık, Türkiye’de gelişim gösteren ve sürekli büyüyen sektörlerin başında geliyor. Kamu otoritesi de sektörün önünü açacak düzenlemelerle bu gelişime katkı sağlıyor. Sektörün henüz doygunluğa ulaşmadığı dikkate alındığında tüm paydaşlarla birlikte kat edecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyorum.

Altın Hayat Sigorta olarak nasıl hizmetler veriyorsunuz? Hangi alanlarda çalışıyorsunuz?

Altın Hayat Sigorta olarak hayat sigortaları ve bireysel emeklilik branşlarında faaliyet gösteriyoruz. Teminat yapısına sahip olan hayat sigortaları aracılığıyla kişilerin vefatı veya maluliyeti durumunda tazminat ödemesiyle ailelerine finansal destek sağlıyoruz. Yatırım ve tasarruf sistemi olan bireysel emeklilik ürünleri aracılığıyla ise, aktif çalışma dönemindeki hayat standartlarının emeklilikte de devam ettirilmesi için kişilere bugünden düzenli birikim yapma olanağı sunuyoruz.

Sizi diğer sigorta acentelerinden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Her acentenin kendisine göre bir çalışma kültürü ve disiplini mutlaka vardır. Biz Altın Hayat Sigorta ailesi olarak odağına müşteriyi koyan, ürün bilgisiyle doğru alternatifleri katılımcılarına sunabilen, sadece satış sürecinde değil her alanda müşterilerinin yanında olan ve tesis ettiğimiz güven düzeyiyle iç motivasyonumuzu sağlayan bir yapıya sahibiz. İşimizi yaparken de katılımcılarımıza bilgi aktarmaktan ve samimiyetimizi yansıtmaktan keyif alıyoruz.

Sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sigorta satış ve pazarlaması yapılırken doğru ürünü doğru müşteriyle buluşturmak gerekiyor. Bu noktada ise ihtiyaç analizi çok önemli. Bu analizi doğru yapabilmek için ise ekonomi ve finans bilgisi, ürün özellikleri bilgisi ve teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. O nedenle işin ehli kişilerden alınan hizmetin kalitesi yüksek oluyor.

Ülkemizdeki sigortalama bilinci hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu alanda gelişim sağlanması için önerileriniz var mı?

Sigorta günümüzde lüks değil, bir ihtiyaç ve mecburiyet haline geldi. Ülkemizde yıllar itibarıyla olumlu yönde gelişim gösteriyor. Yine de sigortalanma oranlarına baktığımız zaman gelişmiş ülkelerin hala oldukça gerisinde olduğumuzu görüyoruz. Ancak buradaki artış oranı gelecek açısından fırsatlar barındırıyor. Bu gelişim sürecinde sigortacılığın bir meslek olarak tanınmasının sağlanmasını çok önemsiyorum. Özellikle yeni mezun gençlerin bilinçli bir şekilde sektöre girmesinin sağlanması noktasında teşvik edici uygulamalarının arttırılması gerektiği kanaatindeyim.

Son yıllarda yaşanan yenilikler sebebiyle bireysel emeklilik ve hayat sigortasına talep artıyor. Bu artışı nasıl yorumluyorsunuz?

Belirttiğiniz gibi hem hayat sigortasında hem bireysel emeklilikte talep her geçen gün artıyor. Bunda bilincin artması temel etken olarak görülüyor. Diğer taraftan koruma ve korunma ihtiyacı, ekonomik konjonktür, doğal afetler gibi olaylar da insanlar da talep oluşturuyor. Talepteki bu artış sigorta ve emeklilik şirketlerinin de ürün yelpazelerini ve müşterilere sunduğu hizmetlerin geliştirilmesini tetikliyor.

Yorumlar

0 yorumlar