Ankara Life Dergisi

BİR ÖLÜ GELİN HİKAYESİ

Bir ‘Ölü Gelin’ hikayesi.. Bir Perşembe akşamı arayan kişi heyecanlı bir ses tonuyla ‘Hocam size ihtiyacımız var’ dedi. Bir fotoğraf eğitmenine nasıl bir ihtiyaç olabilir ki.. Konunun fotoğraf çekimi olduğunu öğrendikten sonra dönüş yapacağımı söyleyip telefonu kapattım. Ders bitene kadar aynı numaradan birçok mesaj geldi. Göz açıp kapayana kadar kurgu yapmak… Cumartesi günü “Ölü Gelin” konseptinde bir çekim yapılması isteniyordu ve bu konuya dair hiç bir hazırlık yoktu. Sosyal medyadan steampunk, ölü gelin, cosplay ve diğer kurgu çekimlerimizi gören ve bu çekimi ‘Sadece size yaptırmak istiyoruz.’ diyen bir çift vardı elimizde.

‘Her şey tutkuyla başlar.’

Bazı insanlar; hayatının birçok alanında yaptığı işi bitmek bilmeyen enerji ve tutkuyla yaparlar, bazen yapacağı iş için uykudan uyanır planladıklarını, tasarladıklarını kağıda dökerler…Karşımda bana benzeyen yerinde duramayan ve heyecanı dinmeyen “tutkulu” iki güzel insanı kıramazdım. Belki de onları kıramam bahanesine sığınarak kendi tutkumu gerçekleştirmeye doğru yol aldım.

Hayatını değiştireceğini bilsen yapar mıydın?

Yıllar içinde birçok insanın hayatının değiştiğine şahit olduğumu söyleyebilirim. Bu değişiklik; hayata bakış açısı, kendini hayatın içinde konumlandırdığın yer, kendini tanıma, ne istediğinin farkına varma ve burada yazarak sığdıramayacağımız sonuçlar da olabilir… Bu yolda atılan her adım yeni bir farkındalığa ışık tutar. İki gün gibi kısa bir zaman içerisinde kostüm, makyaj, dekor ve konseptle ilgili diğer detayları planlayarak birbirinden güzel fotoğraflar çektik. Yaşadığımız her deneyim bizi bir sonrakine sürükleyip, genel çerçevede baktığımızda hayatımızın farklı bir yöne evrilmesine sebep olabilir. Zor ve meşakkatli olan bu yolda ortaya çıkan sonuçlar sayesinde yorgunluğun yerini mutluluk ve huzur alır. Duygularımız ve hissettiklerimize odaklandığımız sürece tutkularımızı gerçekleştirmek için yeni maceralara doğru yol almamız kaçınılmaz olur. Life Sanat köşesinde hayata dair tutkularımıza ortak olmanızı bekliyoruz.

Her ay düzenli olarak sizlerden gelen fotoğrafları yayınlayıp sanata dair bilgiler paylaşacağız. Fotoğrafçılık becerilerini ilerletmek isteyen birçok okurumuz hangi tür ya da neyin fotoğrafını çekeceği konusunda kararsız kalabilir. Bu yüzden her ay bir konu belirleyip o konularda bize fotoğraf göndermenizi isteyeceğiz. Paylaştığımız konularda fotoğraflar çekerek hem fotoğrafınızın Life Sanat köşesinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz hem de fotoğraf becerilerinizi ilerletebilirsiniz.

Geçen ay Pencere konulu fotoğraflarınızı göndermenizi istemiştik. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Life Sanat ekibimizin seçtiği fotoğrafları yayınlıyoruz.

Halil Güzel

Gazi Üniversitesi Uygulamalı
Sanatlar Fakültesi mezun olduktan
sonra Gazi Üniversitesi Eğitim
Bilimleri Enstitüsünde Yüksek
lisans eğitimini tamamlamıştır.
Sokak Fotoğrafçılığı ve Fotoğrafta
anlam yaratma süreçleriyle ilgili tez
çalışmasında bulunmuştur. 2016’dan
beri Ankara Sanat Atölyeleri
Derneği ve Ankara Fotoğraf
Akademisi bünyesinde; Temel
fotoğraf eğitimi, Portre fotoğrafı
eğitimi, ileri seviye Portre ve Kurgu
fotoğrafçılığı eğitimi, Astro fotoğrafı
eğitimi, Mobil fotoğraf eğitimi
vermektedir.

Yorumlar

0 yorumlar