Ankara Life Dergisi

Bu Balıkçı Başka Balıkçı

Ankara Life dergisi Gurme Ekibi olarak bu ay gerçekten de çok zorlandık. Sezonun açılmasıyla beraber şehre dönen komşulara her ay farklı bir yeme&içme adresi önermek sanıldığından da güç bir iş. Hele bir de bu kadar yoğun takip ediln bir dergi olunca seçim daha da zor bir hal alıyor…

Tek cümleyle “En iyi balık Ankara’da yenir” sözünün canlı kanıtlarından. Ankara’nın en iyi balıkçıları arasında Balıkçı Doğan. Birçok listenin de gediklisi. Sahibi Erman Kızılkaya, dünya tatlısı bir beyefendi. İlk şubesi Beypazarı yolunda. Tarz olarak biraz farklı olsa da YDA’daki şubesinden sonra muhakkak ağaçlar arasındaki ilk adresine uğrayın. Aylardır aklımızda ve gideceklerimiz listesinde olan Balıkçı Doğan’a uğramak istiyorduk, yazın bir an evvel bitmesini ve balık mevsiminin gelmesini iple çekiyorduk. Balık mevsiminin açıldığı ilk günlerinde Balıkçı Doğan’ın yolunu tuttuk. Şirin bir dükkan, önünde taze taze balıklardan oluşan vitrini var. Son derece sempatik dekore edilmiş. Sade ve şık. Alkolsüz ve fiyatları makul tam bir aile lokantası. Balıkçı Doğan’ın sahibi ve şefi Erman Kızılkaya tam bir balık uzmanı. Balık mezelerinin ve yemeklerinin onlarca çeşidini pişirebiliyor. Hani her şefin ‘en iyi yaptığı’ bir yemek vardır ya; bizim Erman’ın ‘ustalık mertebesi’ ise kesinlikle buğlama! Üstad Erman Şef bizlere bir tencere balık buğlama yaptı ki anlatmaya kalksak kelimeler kifayetsiz kalır, yedikçe yiyesiniz gelir. Bizim için öyle oldu. Hiç adetimiz değildir ama ne yapalım dayanamadık, ikinci tencerenin siparişini verdik…

Özgür Aksuna: Balıkçı Doğan, hem lezzetleriyle hem de uzun uzun sohbet etmeye uygun ortamıyla oldukça güzel bir mekân. Mekana ilk kez geliyorum. Burada ne yenir?
Sertaç Kantarcı: Kesinlikle buğlama. Balıkçı Doğan aslen Ankara beypazarı yolunda başladı. geçenlerde oradaydım. Buğlaması enfesti. Gerçi şansıma Erman yapmıştı.
Oburcan: Balıkçı Doğan’da buğlama yenir arkadaşlar! Başka bir şey istemeye gerek yok.
Olesea Şapovalova: Ne yani sadece buğlama mı yiyeceğiz? Sertaç Kantarcı sana söylüyorum, hoplatma şekerimi!!!
Sertaç Kantarcı: Tabiki sadece buğlama yemeyeceğiz ama dünyanın en iyi buğlamasını yemeye hazırlansan iyi edersin…
Oburcan: Tekrar ediyorum, Balıkçı Doğan’da buğlama yenir arkadaşlar! Başka bir şey istemeye gerek yok.
Madam Stiletto: Her restoranın bir ‘altın bileziği vardır.’ Balıkçı Doğan’ın da buğlama. Geçenlerde yabancı misafirlerimi getirdim. Hayran kaldılar buğlamaya.

Ve buğlama gelir…

Ali Cenk Yorulmaz: Evet arkadaşlar, düşüncelerinizi alalım. Olaylı buğlama hakkındaki yorumlarınız nedir? En son ben fikrimi söylemek istiyorum sadece.
Çilem Tuba: Sayın Olesea Şapovalova, senden başlayalım…
Olesea: Şunu açık ve net belirtmekte fayda var. Siz nasıl Türkiye’de en iyi balık Ankara’da yenir diyorsanız, biz de Avrupa’nın en iyi balığı Moldova’da yenir deriz.
(Garson): Moldova’da deniz yok ki.
Olesea: Ankara’da var mı?
Sertaç: Garson arkadaşa soğuk su rica edelim…
Olesea: Bırakın Moldova’yı, Ankara’yı yediğim en güzel buğlamadan bir porsiyon daha rica edebilir miyim?
(masada kahkahalar)

Sertaç: Arkadaşlar sizleri bilmem ama ben balığın kibarca ve çatal bıçak eşliğinde yenmesine karşıyım. Evet balık elle yenir. Mühendismiş, yöneticiymiş yok kardeşim ben anlamam. Her şeyin doğal olanı makbul. Ben kibar kibar balık yenilmesine karşıyım.
Ara Sıcaklar Ege Usulü…
Özgür: Erman tereyağda karides çok güzel. Tereyağı’nın markası nedir?
Erman: Tereyağı’nın markası yok. Köy tereyağı kullanıyoruz.
Sertaç: Karides her balık lokantasında vardır ama inan kıvamını tutturmak zordur. Bu konuda tebrik etmekte fayda var. Zira pişirim kıvamı birinci sınıf olmuş. Tereyağında kavrulmuş, ateşi üstünde kaynar halde servis edilen karides güveci yediğimde kendimden geçtim. En son kendimi ekmekle güvecin dibini sıyırırken buldum. Tereyağın kalitesi, baharatının miktarı, burnumda bıraktığı müthiş kokusu, damağımı şenlendiren karidesin tarifi mümkün değil. Şimdiye kadar ki en iyi karides güveç. Mutlak yiyin.


Madam Stiletto: Balıkçı Doğan gerek lokasyonu, gerek balığın kalitesi ve pişirilmesiyle bende iz bıraktı. Balıkçı Doğan gibi alkolsüz balık mekanları beni cezbediyor. Balık acılı şalgam suyu ya da turşu suyuyla daha iyi gider diyenlerdenim. Her daim taze balık bulacağınızdan emin olun. Daha önce de geldim biliyorsunuz, her seferde memnun ayrıldım. Amacınız hızlı ve taze balık yemek, çok pahalı olmadan ve alkolsüz bir mekan ise sizler çin eşsiz bir mekan.
Ali: Otopark sorunu omaması da büyük avantaj. Gerçi birçok mekanda vale var ama bazılarına maalesef araç emanet etme konusunda pek güvenilmiyor.
Çilem: Servis cok hızlı ve gayet iyi. Siparişi verirken söylediğiniz ayrıntılara dikkat ediyorlar. Haftasonları çok kalabalık oluyor ama o kadar yoğunlukta kaliteden ödün vermeyip servisi hiç aksatmaması gerçekten takdire şayan.
Olesea: Kim benimle buğulamasını paylaşmak ister?
Özgür: Oburcan ve Stiletto ne kadar da efsane bir tat olduğunu söylemişti…
Sertaç: Önden gelen mısır ekmeği gayet lezzetli, karnınızdaki ilk açlık çığlıklarını bastırmayı başarıyor. Mısır ekmeği bana hep Giresun’u hatırlatır…
Olesea: Bana da Balıkçı Doğan’ı. İlk defa yiyorum çünkü. Moldova’da biraz farklı tonda yapılıyor ama bundan çok daha farklı diyebilirim. Bizimki biraz daha yağlı.
Ali Cenk: Mevsim balığınızı beklerken eşlikçinizin şalgam suyu olması şart. Ben acılı tercih ederim. Porsiyonlar yeterli seviyede, balıklar taze, doğru pişirme teknikleri uygulanıyor.
Erman: Pişirim teknikleri konusunda sürekli kendimizi geliştiriyoruz. bu bağlamda dünya mutfağını da yakından takip ediyorum.
Ali: Bu lezzet şölenini nasıl sonlandırmak isterdiniz? Lokasyon şahane,gayet hızlı servisi cvr fiyatlar çok uygun, lezzetler damakta iz bırakır cinsten daha ne olsun.
Çilem: Mekanda özellikle beğendiğim husus müziğin sizi rahatsız edecek boyutta olmaması. Öyle derinden, usul usul çalıyor. Hem sohbet edebiliyorsunuz, hem müzik dinleyebiliyorsunuz hem de ne yediğinizi anlıyorsunuz. Zaten oldum olası gürültülü, patırtılı mekanları sevmem…
Olesea: Buğlama, buğlama, buğlama 🙂

Sertaç: Ben Erman’ın yaklaşımını çok sevdim. Patron kibiri olmayan, insana kendini müşteri gibi değil, misafirin de ötesinde dostça yaklaşan harikulede bir Ankara beyefendisi. Huzurunuzda her şey için kendisine teşekkür ediyorum.

Oburcan: Bence bir mekanda, özellikle de bir balıkçıda olması gereken ilk şey samimiyet. Balıkçı Doğan’da servis personelinden mutfak ekibine ve tabiki de Erman’a fazlasıyla sahip olunan da işte bu samimiyet…

Yorumlar

0 yorumlar