Ankara Life Dergisi

Bu Seminer Kaçmaz !

Yazar, fotoğrafçı, hayat enerjisi dolu bir kadın Nuray Temizer ve Çevre Mühendisi, blogger ve köşe yazarı Fatma Erdem nam-ı diğer Mavianne, “Mucize Şov” ile bir hayallerini daha gerçekleştirip sahneye çıkma hazırlıkları yapıyor.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımladıkları “Mutlu Olma ve Kaliteli Yaşam Semineri” nde

fibromiyalji sendromundan müzdarip hastaların hayatlarına dokunmayı hedefliyorlar.

Seminerde 24 yıldır fibromiyalji hastası olan Nuray Temizer, mutlu olma ve kaliteli yaşamın şifrelerini verecek. Çünkü o sürprizlere, mucizelere her zaman kucak açan bir kadın. Hastalığa rağmen, hayatta karşısına çıkan her şeyi sevgiyle kucaklayıp, heyecanı kendisi yaratarak mutlu olmayı başarabilen bir kadın.

Fatma Erdem Nam-ı Diğer Mavianne ise, Türkiye’nin en eski blog yazarlarından. 2006’da başlayan blog yazma serüvenini gazete muhabirliğine, sanatçı ve yazarlarla yaptığı röportajlara taşıyan 30 yıllık bir Çevre Mühendisi. “Emekli olduktan sonra ne yapacaksın?” diye soranlara “Sahneye Çıkacağım” cevabını verip, Nuray Temizer ile kurdukları hayaller neticesinde kendilerini sahnede bulmuş bir ikili onlar.

Ankara Life Dergisi olarak Nuray Temizer ve Fatma Erdem’e sorduk, bu seminerde neler olacak?

Fibromiyalji Nedir?

Nuray TEMİZER : Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan önemli bir hastalık olan Fibromiyalji Sendromukadınlardaerkeklere göre üç kat daha sık görülmekte. Bu durum hedef kitlemizin öncelikle kadınlar olduğunu gösteriyor. Dünya Kadınlar Gününe denk gelmesi bizi ise daha da heyecanlandırıyor.

Fibromiyalji sendromuaynı zamanda psikolojik boyuta sahip bir hastalık. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu olanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor. Mutsuzluğun, ağrıları artıran bir faktör olduğunun net bir şekilde bilinmesinden dolayı bu seminerde mutlu olmak için, “hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişikliklerin mucizelere dönüşmesini nasıl sağlayabiliriz?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Seminerin içeriğinde neler var?

Fatma ERDEM : Konuk hekimimiz fibromiyalji konusunda sorduğumuz sorulara açıklayıcı bilgiler verecek, aynı zamanda tiyatro sanatçısı arkadaşlarımız sahnede canlandırma yapacaklar. Fibromiyalji hastası olup hayatı kendine zehir eden bir aile ile mutlu yaşamayı becerebilen bir aileyi bize gösterecekler. Ailelerin bu konuda doğru bilgi sahibi olmasını ve hayat kalitelerini artırmalarını önemsiyoruz.

Düzenli olarak egzersiz yapmak da bu hastalıkla kaliteli yaşamak için çok önemli. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, her gün düzenli yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi aktivitelerin faydalı olduğunu biliyoruz. Konuk olarak sahneye bir fizyoterapist plates eğitmeni çıkaracağız ve o bize  yapılması gereken egzersizleri gösterecek.

Tarih: 06.03.2022  saat: 14:00

Yer : Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi / Maltepe

İletişim

İnstagram: mucizesov

Tel :0532 405 0 95

Yorumlar

0 yorumlar