Ankara Life Dergisi

Burun Estetiğine Dair

Op. Dr. Tuğba Koçak, burun estetiği konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları, ameliyat sürecini ve sonrasını tüm ayrıntıları ile MAG okurları ile paylaştı…

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Liseyi İzmir’de bitirdikten sonra, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldum. 2003 yılında KBB dalındauzmanlık eğitimimi tamamladım. Devlet ve özel hastanelerde hekimlikyaptıktan sonra Ankara’da kendi muayenehanemi kurdum. Her zaman öncelikli olarakhasta hekim iletişimine önem verdim. Hastalarımın sağlık sorunlarınıiyi anlamak, en üst düzeyde onlara hizmet vermek için, uzmanlık eğitimlerine katılarakICF onaylı Profesyonel Koç Sertifikası sahibi oldum. Erickson Koçluk Okulu sertifikasına sahip olduktan sonra, kariyer sürecimde hastalarımla olan iletişimimde pozitif yönde farklılık oldu.

Burun estetiği konusundaki düşünceleriniz?

Burun estetiği operasyonları yıllardır başarıyla uygulanan,daha çekici bir burun görünüme sahip olmak isteyenkadınların ve son dönemde ise erkeklerin yoğun olarakistediği, öncelikli talep edilen bir estetik ameliyat türüdür.

Burun estetiği ameliyatı öncesi kişinin sağlık durumu titizlikle incelenmeli,kişinin estetik ihtiyaçlarının belirlenmesinin öncesinde, nefesle ilgili sağlık sorunları olup olmadığı, KBB tetkikleriyle burun anatomisi ve fonksiyonlarının analiz edilmesi gereklidir. Gerekli tespitler yapıldıktan sonra estetik ihtiyaç hasta ile birlikte belirlenip, hastanın kendisini iyi hissedeceği burun görünümüne kavuşabilmesi hedeflenmektedir.

Burun estetiği ile birlikte hangi operasyonlar yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı ile aynı anda burun tıkanıklığı yaratan kemik eğriliği, burun eti büyümesi  ameliyaları da aynı seansta yapılabilmektedir.Özellikle, burun estetiği ameliyatı ile burun çatısı bir miktar daraldığından,hastamızdaki mevcut problemleri önceden teşhis ederek operasyon planlaması yapmak çok önemlidir. Ülkemizde çok sayıda bireyin burun anatomisinden kaynaklınefes alma kalitesi ile ilgili şikayetleri var. Burun estetiği ameliyatlarıbu tür sağlık sorunlarının bir seferde çözülmesi için imkan sunuyor.Hastalarımız genelde ameliyat sonrası nefes alma kalitelerinde büyük birdeğişim olduğunu memnuniyetle ifade ediyorlar.

Hastalarınızın ameliyat öncesi ve sonrası kaygılarından bahseder misiniz?

Hastalarımızın bazılarının ameliyat ile ilgili kaygılar hissetmeleri gayet normal bir durum.Bununla birlikte ülkemizde burun estetiği operasyonları başarı oranı en yüksek ameliyat türleriarasında yer alıyor. Burun ameliyatları ağrı yaratan ameliyat türlerinden biri olmadığı için, ameliyat ve sonrasıiyileşme sürecinin hastalar tarafından rahat geçirilen bir dönem olduğu söylenebilir.Ameliyat sonrası oluşması doğal olan morluk ve şişlikler, hastamız birinci hafta kontrolüne geldiğinde büyük oranda azalmış oluyor. Yaklaşık bir veya iki hafta içinde hasta normal hayatına dönebiliyor.

Burun şeklinin belirlenmesinde hasta beklentilerini nasıl karşılıyorsunuz?

Her kişi özeldir. Her operasyon hastamıza özel olarak planlanır. Hastalarımızın yüz yapısına en uygun burun şekli konusunda görüşmeler yapılır ve hedeflenen burun görünümü hastamız ile modern görsel teknikler ile paylaşılır. Uzman hekimler olarak hem hastamızın sağlığını gözetiriz hem de hastamızın istediği burun görünümüne kavuşmasını sağlayacak tüm çalışmaları hassasiyetle yaparız. Burun estetiği ameliyatı sonrası burnun doğal görünmesi çok önemlidir. Kanaatim, burun estetiği ameliyatı kişinin karakteristik yüz yapısına uygun olmalıdır.

Her insan doğuştan özel ve benzersizdir.

Her kişinin burnu da benzersiz, kişiye özel olmalıdır. Burun estetiği ameliyatlarında altın oran prensiplerinden ve doğallıktan uzaklaşılmamalı, estetik ameliyat yapılmış burun, yüzümüzde ilk dikkati çeken görünümde olmamalıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnunuz gözleriniz, bakışlarınız, gülüşünüz ile uyum içinde görünmeli, kişinin kendisine yabancılaşmasına sebebiyet vermemelidir. Hastalarıma kendilerine özel ve doğal bir burun estetiği öneririm…

Burnunuz, yüzünüzde o kadar doğal görünmelidir ki, ilk bakışta burun estetiği ameliyatı yapıldığı belli olmamalıdır. Doktorunuz olarak yıllar içinde burun ameliyatı olduğunuzu bile unutun isterim.

Moda geçici, stil kalıcıdır.

Burnunuz sizinle yaşayıp, yaşlanacak olduğu için modaya göre hareket etmemek gerekir. Size uygun ve zamansız bir görünüme sahip olması gerekir.

Başarılı bir operasyondan amaç; doğal görünen, sağlılı nefes alan, burun destek yapısını uzun süre koruyacak, güzel yaşlanacak, yüzünüz ile uyumlu bir burun görünümü olmalıdır…

Bu sebeple, burnun görünümüne hastamız ile birlikte karar verirken, öncelikli kriterlerinin hastamız tarafından benimsenmesi çok önemli. Bu sebeple hastamızı kapsamlı olarak bilgilendirmeli ve hastamız ile çok iyi iletişim kurmalıyız.

Burun ameliyatı kararı alırken hastalarınıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Yıllardır gerçekleştirdiğim operasyonlardan edindiğim tecrübe, burun estetiği ameliyatlarının hastamız yaşamına bütüncül bir katkı sağlaması gerektiğidir.

Hastalarımızın sağlık ve estetik sorunlarına çare arar iken, duygusal olarak kendini operasyona hazır hissetmelidir. Daha önce ifade ettiğim gibi, öncelikli olarak doktor hasta iletişimi çok önemli… Her meslekte olduğu gibi tecrübe çok değerli. Hasta doktorunu tercih eder iken uzun vadeli düşünmelidir. Zira, estetik ameliyat yapılan burnun yıllarca müdahale gerektirmemesini arzu ediyoruz. Bununla beraber uzun vadeli takip gerekebiliyor.

Revizyon cerrahisi ne zaman gerekir ?

Burun ameliyatları konusunda uzman ve en deneyimli cerrahların gerçekleştirdiği

operasyonlarda dahi revizyon ameliyat yapma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Hasta ve doktor sorumluluğu birlikte paylaşmaktadır. İyi haber şu ki; burun estetiği ameliyatları deneyimli ellerde başarı oranı yüksek olan operasyonlardır. Ameliyat sonrası, hasta nefes almakta sıkıntı yaşıyorsa, burunda sağa sola kayma varsa, aşırı çıkarıma bağlı çökmeler oluştuysa, burun sırtından aşırı çıkarım yapıldıysa, ya da fazlalıklar varsa bu sıkıntıların giderilmesi için revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde başarı şansı yüksektir.

Yorumlar

0 yorumlar