Ankara Life Dergisi

Bybull Steakhouse Açıldı

İstanbul’un steakhouse lezzet ve deneyimi Ankara’ya geldi.

Ülkemiz ve yakın coğrafyada açılan steakhausların kuruluşunda görevler almış olan deneyimli işletmeci Ünsal Sefertaş, şef (Mami) Muhammet Gökmen ve şef garson Halil Şafak edinmiş oldukları mesleki deneyimlerini bir araya getirerek Ankara’da faaliyete geçirdikleri restorantlarında misafirlerini ağırlamaya başladılar.

Bybull’a ilk girdiğinizde diğer steakhouse’ları kopyalamayan daha spor bir dekorla karşılaşıyorsunuz. 110 kişilik kapasiteye sahip mekanın yemek odası ve barında 40 kişilik oturma yeri, terasta ise 70 kişilik yer bulunmaktadır. Teras kısmının açılır kapanır tavanı sayesinde ferah ve geniş bir ortam sizleri ağırlıyor. Mekanda yemek öncesi enfes ilik suyu çorbası ile başlayıp, menülerinde dünyadaki örneklerinde olduğu gibi klasik steakhouse lezzetleriyle birlikte kendi üretimleri özel ürünleriyle steakhouse kavramına yeni bir soluk getiriyor.

Ardahan’ın geniş platolarındaki eşsiz çayırlara sahip Çıldır ilçesindeki besiciler tarafından tamamen doğal ortamda yetiştirilmiş hayvanlardan temin edilen etler büyük bir hassasiyetle misafirlerin beğenisine sunuluyor. Misafirlerinde görebileceği şeklide konumlandırılmış özel dolaplarda dinlendirmeye bırakılan etler yine misafirlerin gözü önünde pişirilmektedir. Sığır eti fiyatlarının arttığı ve pek çok insanın artık o büyük akşam yemekleri için para harcamaya program yapamadığı bu dönemde, bybull steakhause’nin gerçek lezzeti çok uygun fiyatlarla sunduğunu gördüğümüzde kesinlikle daha fazla restaurantın da benzer şekilde fırsatlar sağlaması gerektiğini düşünüyoruz..

Yorumlar

0 yorumlar