Ankara Life Dergisi

Çakıroğlu Grup Şirketleri CEO’su Efe Çakıroğlu: “Global krizler üretimin ülkeler açısından kritik önemini gösterdi”

Çakıroğlu Grup Şirketleri CEO’su Efe Çakıroğlu, son yıllarda global çapta yaşanan Ukrayna-Rusya savaşı ve Covid 19 pandemisi gibi krizlerle birlikte, ülkelerin yerli üretime vermeleri gereken önemin çok daha ciddi bir biçimde ortaya çıktığını ifade etti.

“Covid 19 salgını ve Rusya-Ukrayna krizi ülkelere dışa bağımlı olmalarının doğurabileceği riskleri göstermiş oldu” diyen Efe Çakıroğlu, “Türkiye’nin de kritik alanlarda yerli üretime daha fazla ağırlık vererek elini güçlendirmeye ihtiyacı var. Dışa bağımlılığı azaltmanın temeli üretimden geçiyor ancak üretim dediğimizde sadece tarımda ya da gıdada kendine yetebilir olmak akla gelmemeli. Artık yeni bir çağdayız. Bu çağda yenilenebilir enerji, ilaç ve teknolojideki yerli üretim de en az tarım ve sanayi kadar önem taşıyor” diye konuştu.

Dünyanın içerisinden geçtiği zorlu şartların ekonomik etkilerinin uzun süre devam edeceğini dile getiren Çakıroğlu, Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkması için yaşanan krizlerin uzun vadedeki etkilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Ülkenin sınırlı kaynaklarının doğru alanlara yönlendirilerek geliştirilmesinin ve Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapılmasının önemine dikkat çeken Çakıroğlu Grup Şirketleri CEO’su, “Her açıdan kendi kendine yetebilen bir ülke bu tür krizlerle çok daha kolay bir şekilde başa çıkabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin krizlerden edindiği tecrübelere yönelik yeni önlemler alarak ciddi çalışmalar yapması ve stratejiler oluşturması gerektiğini söyleyen Çakıroğlu Grup Şirketleri CEO’su Efe Çakıroğlu, “Doğru bir planlama ile Türkiye’nin fırsatları değerlendirerek küresel çapta çok daha iyi bir konumda olması için hiçbir engel yoktur” dedi.

Yorumlar

0 yorumlar