Ankara Life Dergisi

Can Albayrak

“4 yıldır yüzlerce satışa ve kiralamaya aracılık yaptık, müşterilerimizin ihtiyaçlarını iyi analiz edip, doğru yatırımlara yönlendirerek çok güzel geri dönüşler aldık bu da bizim en büyük motivasyonumuz oldu.”

CA Mühendislik & Yatırım’ın sahibi Can Albayrak, gayrimenkul sektörünün günümüzdeki konumunu ve yürütmüş oldukları ‘Kiran Garanti Projesi’ hakkındaki düşüncelerini başkentin en çok okunan yayını olan Ankara Life Dergisi’ne paylaştı.

Gayrimenkul sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1995 Malatya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım.Lisans eğitimimi inşaat mühendisi olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde bitirdim. Sonrasında  Anadolu Üniversitesi’nde İşletme bölümünü okudum. Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Küçüklükten beri inşaata olan tutkum beni mesleğe çekerken, ticarete olan ilgim ve inşaatı bilen birinin emlak sektöründe başarılı olacağına inandığım için bu işe başladım. 1 yıllık sektördeki tecrübelerimden  sonra kendi ofisim olan CA Mühendislik&Yatırım’ı kurdum. Yeni nesil gayrimenkul danışmanlık firması olarak; hem proje inşaat alanlarında hem de gayrimenkul sektöründe olmak üzere iki ana koldan faaliyet gösteriyoruz. 4 yıldır yüzlerce satışa ve kiralamaya aracılık yaptık, müşterilerimizin ihtiyaçlarını iyi analiz edip, doğru yatırımlara yönlendirerek çok güzel geri dönüşler aldık bu da bizim en büyük motivasyonumuz oldu.

Son dönemlerde yaşanan ekonomik belirsizlik gayrimenkul sektörünü de etkilemiş bulunmakta. Arz talep nasıl ilerliyor, sektörel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Ofisimiz olarak genelde proje çalışıyoruz, yüzlerce portföyümüz var ama biz bile stok sıkıntısı yaşıyoruz. Hızla artan nüfus, Ankara’nın memur ve öğrenci şehri olmasından dolayı atama durumu, üniversite gibi hızlı barınma sirkülasyonu olması konut talebini oldukça arttırdı. Aynı zamanda artan maliyetler yeni yapılan inşaat sayılarının azalması ile  arz talep dengesini maalesef bozdu. Sürekli değişen kredi politikaları da fiyat dengesini bozarak,  gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi.

Gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları sürekli yükselirken merak edilen soru şu; düşüş yaşanacak mı, fiyatlar stabil kalacak mı? Sizin yorumunuz nedir?

Maalesef düşüş öngörmüyorum. Düne göre yüksek yarına göre avantajlı kalan bir piyasa oluştu. Hızla artan nüfusla birlikte konut ihtiyacı oldukça arttı, bunun kuşkusuz bir sürü nedeni var ama en önemli iki nedenden biri  son dönemlerde artan inşaat maliyetleri diğeri ise arsa fiyatlarının aşırı artmasından kaynaklanıyor.

Şu günlerde arsa yatırımını  en iyi yatırım olarak görenler var. Arsa mı, ev mi? Siz bu konuda neler söylersiniz?  

Bir arsanın kazançlı bir yatırım olması için göz önünde bulundurulması  gereken bazı noktalar vardır, bunların başında vade gelir. Uzun vadede;  arsa yatırımı her zaman kazandırır ve konuta göre daha avantajlıdır, ama önemli olan bu yatırımı kısa vadede kazanca dönüştürmektir. Bunun için ise; gelişmekte olan bölgeleri takip ederek imar durumu hakkındaki bilgileri öğrenmek ve iyi bir analizin yapılması gereklidir. Arsa satın almadan önce mutlaka zemin etüdü incelenmelidir. Üzerinde ipotek, şerh, haciz, özel şirket veya kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı gibi mülkiyet ile ilgili bir sorunu olan arsaların satışı her zaman daha zordur. Satış için doğru zamanı seçmek çok önemlidir, para piyasalarından ve bulunduğu bölgenin stratejik önemindeki değişiklikler zaman içinde çok etkilenmektedir. Örneğin; İstanbul Havalimanı projesinin bulunduğu alandaki arsalar beş yıl önce mal sahiplerine hiçbir getiri sağlamaz iken şu an fiyatları oldukça yüksektir. Vehbi Koç’un çok sevdiğim bir sözü vardır; “Yatırım yapacaksan arsa al, arsa altındır. Üstüne bina yaparsan gümüş olur, içine de kiracı sokarsan teneke olur.“

CA Mühendislik & Yatırım olarak hangi faaliyetleri gösteriyorsunuz?

CA Mühendislik olarak; inşaat mühendislik ve proje alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Anahtar teslim, dekorasyon, kaba ve ince inşaat, enerji kimlik belgesi, akustik proje, mimari proje gibi alanlarda genç, dinamik ve tecrübeli  ekiplerimiz ile çalışıyoruz. Daha öncesinde Ankamall Avm, Komagene gibi kurumsal firmalara hizmet verirken, yüzlerce müşterimize de proje ve tadilat alanlarında yardımcı olduk. Şu anda ise; İncek’te villa inşaatımıza devam etmekteyiz.

Üzerinde çalıştığınız ‘Kiran Garanti Sistemi’ ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Aşırı artan konut fiyatları tabii ki aynı hızla kira fiyatlarını da arttırdı. Hal böyle olunca ev sahipleri  kira fiyatları konusunda artış istiyor, istedikleri kira artışını yapmayanları çıkarmak istiyorlar, çıkmamak için yüksek kirayı kabul eden kiracılar da  kirayı ödeyemeyebiliyor, bunun sonu tabii ki çözülmesi yılları alan mahkemelerde bitiyor. Mahkemelerde  kira tespit ve kira tahliye davalarının, toplam dava sayısına oranının bir yılda yüzde 10’lardan yüzde 20’lere çıktığını ve genel davalar arasında ilk sıralara yükseldiğini söyleyebilirim. ‘Kiran Garanti Sistemi’ ile mülklerinizi biz kiralıyoruz, 6 aylık,  1 yıllık peşin ödeme gibi seçenekler sunuyoruz. Böylelikle ev sahibi tek bir kişi ile mutahap olup; ‘Evime zarar geldi mi, Kiramı düzenli olarak alabilecek miyim, Birden çok gayrimenkulümü nasıl takip ederim?’ gibi sorular ile uğraşmayarak tüm süreci CA Mühendislik & Yatırım’ın yürüttüğü sistemden kolaylıkla faydalanabiliyorlar, ayrıca bu sistem tamamen ücretsiz olup stopaj avantajı da sağlamaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar