Ankara Life Dergisi

Çankaya’nın En İddialı Kuaföründen Saç Bakımı Tüyoları

Çankaya’da iddiasını ortaya koyan Engin Aksu Saç ve Güzellik stüdyosu sahibi, genç girişimci Engin Aksu, başarısını her geçen gün daha da katlıyor. İşini severek yapan ve yaptığı işi de sanat olarak gören Aksu, yaptığı farklı saç modelleriyle de rakiplerini kıskandırmaya devam ediyor. Bu ay da kendisiyle sağlıklı saçlar ve yapılması gerekenler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Detaylar röportajımızda…

Peki, sağlıklı saçların beslenme ile bir ilgisi var mı?
Tabi ki, ne kadar sağlıklı besleniyorsak vücudumuz da o kadar sağlıklı oluyor. Dolayısıyla bundan saçlarımız da etkileniyor. Sağlıklı saçlar için en başta tüketmemiz gereken su var. Bol bol su içmek, vücudumuza kazandırdığımız nem kadar saçlardaki nem oranını artırmak açısından da oldukça yararlı. Nemli saçlar kolay elektriklenmez, kabarmaz ve daha kolay şekil verebilirsiniz. Özellikle de saçlarına sık işlem yaptıranlar kesinlikle su tüketimini arttırmalılar.

Saç kesimlerinde yüz hatları esas alınarak modeller yaratılıyor. Saç tasarımında vücut tipi de önemli mi?
Önemli diyebiliriz. Çünkü saç modelini yüz hatları nasıl belirliyorsa vücut tipi de sizin iyi görünmenizi sağlaması için saçınızın tipinizle paralel olması gerek. Mesela, ince vücut hatlarına sahipseniz, orta uzunlukta ve dalgalı saçlar size feminen bir görüntü sağlayacaktır. İnce hatlı kadınların çok uzun ve düz saçlardan kaçınmalarını öneriyorum çünkü bu saç tipi vücudu olduğundan daha ince gösterir.

Kıvrımlı ve dolgun hatlara sahip olanlar, kat kat kesilmiş ve orta uzunluktaki saçları tercih edebilirler. Saçlarda yapılan bazı teknik oynamalar kiloları saklamakta da başarılı olabilir. Dolgun hatlı kadınlar kesinlikle aşırı saçları kullanmaktan vazgeçmeli.

Minyon yapılı kadınlar ise kısa ve orta uzunlukta saçları rahatlıkla kullanabilirler hatta katlı ve açılı saçlar da kullanılabilir. Fakat kısalıkta aşırılığa kaçmamak çok önemli. Çünkü bu tarz modeller kafa ölçülerinin küçük görünmesine neden olabilir, zaten minyon olan kadınların yüzü daha da kaybolacaktır. Aynı şekilde çok uzun saçlar da güçsüz görünmelerine neden olabilir.

Hepimiz zaman zaman yaşadığımız kepek ve saç dökülmelerinden şikayetçiyiz. Bu sorunlar nasıl kaldırılabilir?
Saç dökülmelerinin birçok nedeni olabilir. Bu yüzden önce bu nedenin kaynağını öğrenmek gerekir. Ama öncelikle sağlık açısından bir sorun olup olmadığını öğrendikten sonra kuaförleriniz bu konuda size yardımcı olabilirler. Sağlık açısından bir sorun yoksa bizim açımızdan çözüm üretmek daha basit.

Kepek sorunu yaşayanlara önerim ise; saçlarına friksiyon yapmaktan kaçınmaları ve yağlanmaması için saçlarını her gün az bir şampuan kullanarak, fazla ovalamadan yıkamaları. Bunun dışında tabi nem spreyleri kullanılabilir.

Saç dökülmesi ya da kepek sorunu yaşamayan kişilerin bile saçlarına nem bakımları yaptırmaları ve beslemeleri oldukça önemli. Neme doymuş bir saçta herhangi bir sorun olmayacak ve yıldız gibi parlak bir saça sahip olacaklardır.

Televizyonda genellikle ünlüleri parlak ve sağlıklı saçlarla görüyoruz. Böyle saçlara sahip olmak için neler yapılmalı?
Ünlüler hep göz önünde oldukları için ve sürekli izlendikleri için saç bakımlarına ayrı bir özen göstermek zorundalar. Haftada en az bir gün kuaföre giderek saç bakımı yaptırıyorlar ve böylece saçlarının parlaklığını koruyorlar. Siz de eğer imkanınız varsa haftada bir saç bakımı yaptırırsanız parlak ve sağlıklı görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Yine aynı konuya değineceğim; burada önemli olan yine saçın yeterli neme doyması.

Kış aylarına girerken saçlarımıza ne tür bakımlar uygulamalıyız? Kışın hangi renkler kullanılabilir?
Özellikle yaz boyunca deniz, güneş, havuz derken saçlar yıpranıyor ve kırılıyor. Bunları düzeltmek için öncelikle bakım çok önemli. Hele de kış ayları başkentte epey soğuk geçtiğinden başkentli kadınların saçlarına daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Kuru bir hava, soğukla birleşince saçlarımızı oldukça yıpratıyor.

Yazın yaptığımız alışkanlıkları bırakıp kış aylarında öncelikle saçlarımızı sık sık yıkamamamız gerek. Bu saçların kurumasına ve kırılarak yıpranmasına neden olur. 2 ya da 3 günde bir yıkamak büyükşehir yaşamının kirli havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve lipit tabakayı erittiği için saçlar sıcak suda yıkanmamalıdır. Aslında yararlı olan soğuk sudur ama yapamıyorsanız ılık suyla da yıkayabilirsiniz.

Saç tipinize göre bir şampuan seçmelisiniz. İkisi bir arada şampuan kesinlikle kullanmayın. Çünkü ikisi bir arada şampuanların kullanımında saç kremi saçta kalması gerektiğinden daha az kaldığı için nemlendirme etkisi yeterli olmaz. Saçınız kuruysa 10 günde bir maske kullanmalısınız.

Saçlarınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur. Bunun yanında saçınızı kuruturken yüksek sıcakta kurutmayın.

Yorumlar

0 yorumlar