Ankara Life Dergisi

CARTING YARIŞ PİLOTU : SÜMEYYE AYAN

Bize çocukluğunuz hakkında bir şeyler söyleyin. Motor sporlarında olmak için her zaman kendinizi hayal etmiş miydiniz?

Bu sporla ilgili başlangıçta bilgim yoktu. Küçüklüğümden beri hıza ve arabalara takıntılıydım. Bu süreç, 18 yaşına gelince ehliyet alarak başladı. Gazete ve dergilerdeki motor sporları haberlerini okumaya başladım. Yarışlardan birini gördüm ve erkek egemen bir spor olduğunu öğrendim. İşte o zaman sporda bir kadın olarak kendimi kanıtlamaya ve hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim. İlgimi de fark edince ileri sürüş teknikleri eğitimi aldım. Bu sporla ilgili yoğun bir araştırma yaptım, eğitimi aldıktan sonra Motor sporlarının anaokulu olan Karting ile başlamam gerektiğini öğrendim. Ailem bana bu konuda çok büyük destek verdi.

Go-Kartla nasıl tanıştınız?

Araştırmalarım sonucunda Karting sporuna sporcu olarak başlamış Türkiye şampiyonlukları yaşamış, şimdi ise Karting Eğitimi veren Mehmet Yaman’a ulaştım. Karting eğitimleri konusunda bilgiler aldım. Hızlandırılmış eğitim programına katıldım. Antrenman ve yarış programlarını belirledik. Aynı zamanda sadece sürüş eğitimi değil mekanik eğitimlerini de aldım.

Daha önce hangi zorluklarla karşılaştınız ve zorluklarınızı nasıl aştınız?

Kadınsanız ve yarışmak istiyorsanız hemen kafalarda önyargı devreye giriyor. Kendi kendime neden olmasın diyerek her gün motive etmeye başladım ve kendimi kanıtlayabilmek ve hak etmek araştırmalar yaptım. Kadın olmam dezavantaj olmamalıydı yeteneklerimi göstermeliyim diye düşündüm. Ama bu negatif ayrımcılığa uğramamanın en iyi yolu, iyi olmaktan ve sürekli çalışarak iyiye ulaşmayı hedeflemekten geçiyor.

Go-Kart sürücüsü olmaya devam etmeniz için sizi motive eden şey nedir?

Karting ve motor sporları, neredeyse diğer tüm sporlardan çok daha fazla, kadın ve erkek arasında eşit bir oyun sahasının var olabileceği bir yer. Kadın ve erkeklerin doğrudan birbirleriyle rekabet edebilecekleri bir alan. Son yıllarda motor sporlarının tüm sektörlerinde yer alan kadın sayısı artmıştır. Karting ile belirli dönem uğraşmış sporcular direksiyon hâkimiyeti vb. beceriler adına trafikteki diğer sürücülerden bir adım önde olacak tecrübeye sahip olması da Karting ileriki hayatımızda çok önemli kazanımlar da sağlayacaktı.

Haftada kaç saat antrenman yapıyorsunuz?

Başlangıçta haftada 3 gün 2 şer saat antrenman ile başladık. Karting yorucu bir spor. Fiziksel güç gerektiren dayanıklı olmam gereken sporu spor salonunda takviye ederek devam ettim. Pandemi den önce hafta içi spor salonunda hafta sonu ise pistte cumartesi-pazar block eğitim yaparak hızlandım. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle mümkün olduğu zamanlarda antrenman yapmak için fırsat kolluyorum. Bu son derece rekabetçi sporda zirveye ulaşmak için hâlâ uzun bir yolum var.

Çok hızlı kullandığın için hiç yaralandın mı? Bunun için endişeleniyor musunuz?

Motor sporları tehlikeli bir spordur ama gerekli önlemler alınmazsa. Güvenli alanlarda ve trafiğe kapalı yerlerde yapılan, her türlü izinleri alınmış pistlerde yarışıyoruz. Güvenlik ekipmanlarımız yarış tulumumuz, kaskımız, eldivenimiz, boyunluk ve kaburgalıklarımızın hepsi onaylı. Antrenmanlarda birkaç kez lastik bariyerlere çarptığım oldu tabii ama endişelenecek hiçbir durum olmadı.

Şimdiye kadar yapmış olduğunuz yolculuklarda en unutulmaz deneyim ne oldu?

Bazen eğlence amaçlı iş arkadaşlarımla Go-Kart pistlerine gidiyorduk. Oradaki Go-Kart yapmaya gelen başka bir guruptaki erkekleri geçmiştim. O zaman eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlamıştım.

Bir Go-Kart yarışçısı olarak kimi örnek alıyorsunuz?

Örnek aldığım kişi Susie Wolff. Çünkü Susie Wolff, hırsla beslenen bir kadın. İngiltere’nin tek kadın Formula 1 sürücüsü, 2014’te 22 yıldır Grand Prix hafta sonuna katılan ilk kadın oldu. Susie kartingle büyüdü. 17. yaş gününde Formula serisi yarışlara geçiş yaptı. Kararlı bir hız bağımlısı, erkeklerin dünyasında bir kadın olmasından etkilenmiyor; 8 yaşından beri motor sporlarının içinde.

Go-karta katılmak isterlerse Türkiye’deki kadınlara, gençlere ne söylersiniz?

Başlangıçta oldukça zor olan, bir şeyler yapmak için çok fazla fırsata sahip olmayabiliriz. Ama gerçekten hedeflerimizin ne olduğuna oldukça odaklanmak zorundayız, koşmaya başlamadan önce yürümemiz ve çok şey öğrenmemiz gerekiyor Önemli olan, güvendiğiniz veya kendilerini kanıtlamış kişileri dinlemek ve söylediklerini tam olarak anlamaktır. Kadınlara motor sporları endüstrisinde kendileri için haklı ve değerli bir yer olduğunu görmeleri gerek. Buna inanmaları için ilham veren girişimlere katılmalılar. Bu, kadınlar için etkinlikler, topluluk ağı oluşturma grubu ve ilham verici sanal etkinlikler aracılığıyla motor sporları endüstrisindeki başarılı kadınlarla tanışma fırsatları da olacaktır. Unutulmamalıdır ki son yıllarda motor sporlarının tüm sektörlerinde yer alan kadın sayısı artmıştır.

Yorumlar

0 yorumlar