Ankara Life Dergisi

Cem Koçyiğitoğlu!

Ticaret ve Turizmin Marka Yüzü; Cem Koçyiğitoğlu!

34 yıllık ticaret hayatının yanı sıra konaklama sektöründe de adından çokça söz ettiren King Hotel Kavaklıdere sahibi Cem Koçyiğitoğlu ile yeniden bir araya geldik. Hem gayrimenkul hem de turizme yönelik merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Cem Koçyiğitoğlu; ‘Ülkemiz açısından her iki alan için de belirli bir yol haritası oluşturulmalı ve bu haritaya göre düzenlemeler yapılmalıdır.’ diyor. Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak Cem Koçyiğitoğlu ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.

Cem Bey uzun yıllardır ticaret hayatınızın yanı sıra gayrimenkul sektöründe de yer aldınız. Bu sebepten dolayı size ilk sorumuzu yöneltmek istiyoruz. Kira sözleşmesi pek çok iş yeri ve ev almak isteyenlere yönelik sunulan bir belge. Ne olduğunu elbette biliyoruz ancak bir de işin ehli olan birisi olarak sizden de bilgi almak istiyoruz. Kira sözleşmesini imzalayan hak sahipleri öncelikle nelere dikkat etmelidir?
Her şeyden önce ev ya da iş yeri sahibi ile kira sözleşmesini imzalamadan bir anlaşmaya varmanız gerekiyor. Sözleşmede yer alan maddelerde karşılıklı olarak uygunluğunuzun olması lazım. Bu uygunluk taraflardan birinde sağlanamazsa diğer tarafın hukuki yollara başvurması en doğal hakkını doğuruyor. Ev ya da iş yeri sahibi yetkisini gayrimenkulcülere yani bize verdiğinde kiracının muhatabı biz oluyoruz.

Peki sizce, kiralık eve çıkmak isteyenlerin emlakçılardan mı yoksa ev sahibinden mi kiralamaları daha avantajlı olur?
Bu sorunuza cevabım evet niteliğinde, insanlar gayrimenkulcülere bu tarz konularda önyargılı yaklaştığı aşikar. Ancak sanılanın aksine emlakçıdan ev kiralamak daha resmi ve daha güvenilirdir. Az öncede bahsettiğim gibi yetki bize verildiğinde muhatap biz oluyoruz, aynı şekilde kiracı hakları da daha güvenilir bir şekilde korunmuş oluyor. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadıklarında biz hemen çözüm üreten taraf oluyoruz.

Tutulan hanenin kiracıya yönelik masrafları nelerden oluşuyor?
Öncelikle tutulan yerin tadilat işlemi gereken bir durumu varsa bunu ev sahibinden talep etmek lazım. Eğer apartman genelinde bir masraf çıkıyorsa yine ev sahibi tarafından karşılanması gerekiyor. Buradaki husus ev sahibi isterse masrafı direkt kendi karşılar isterse kiradan düşer. Sözleşmede böyle bir madde yer almazsa bile karşılıklı anlaşarak bu durum çözülebilir. Ancak başka bir önemli husus ise kiracının kendi isteğine göre tadilat söz konusuysa ev sahibiyle hemfikir olunması gerekir. Aksi halde ev içerisinde yapacağınız değişikliklerde ev sahibinden habersiz yapmanız problem yaratır. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarma hatta tazminat davası açma hakkına sahip olur.

Hem ticaret hem de konaklama sektörüyle iç içe geçen bir yaşantınız var. Aslında bu iki alanın herhangi bir ayrımı yok en nihayetinde kapılar yine ticarete açılıyor. Bundan yola çıktığımızda aynı zamanda King Hotel’in de sahibisiniz. Dijital çağda olmamız hasebiyle bu süreçte hedef kitlenize nasıl ulaşıyorsunuz?
Söylediklerinizde haklısınız, ikisi de aslında birbiriyle bağlantılı. İleitşim çağında dijital pazarlama ve sosyal medya oldukça önem arz ediyor. Elbette biz de buna yönelik çalışmalarda bulunuyoruz fakat uzun yıllara dayanan artık oturmuş bir profilimiz var, bu sebepten tavsiye yoluyla gelenlerin sayısı daha fazla.

Cem Bey son olarak bir de sektörel açıdan bir değerlendirme alabilir miyiz?
Son dönemdeki ekonomik krizler hem turizm hem de ticaret sektörüne ciddi darbe vurdu. Başkentte yer almamızdan dolayı bizler yine bu konuda biraz daha şanslıyız, çünkü başka şehirlere nazaran daha az etkilendik. Ülkemiz açısından her iki alan için de belirli bir yol haritası oluşturulmalı ve bu haritaya göre düzenlemeler yapılmalıdır.

Yorumlar

0 yorumlar