Ankara Life Dergisi

ÇEYREK ASIRDIR İZ BIRAKAN ÜNİVERSİTE: ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’nin köklü eğitim kurumu Çankaya Üniversitesi, bundan 25 yıl önce dünya üniversitesi olma vizyonuyla yola çıktı. Bugün, akademik alanda Türkiye ve Dünyada elde ettiği birincilikleri, birbirinden başarılı mezunları, ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle örnek bir kurum haline gelen Çankaya Üniversitesi, yeni öğrencilerine kapılarını açmaya hazır.

Üniversite adaylarını ve ailelerini 31 Temmuz-22 Ağustos tarihleri arasında Merkez Kampüs’te dopdolu bir Tanıtım Günleri organizasyonu beklediğini söyleyen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun “Covid-19 kapsamında her türlü sağlık ve hijyen tedbirinin alındığı Tanıtım Günleri süresince Üniversitemizi gönül rahatlığıyla ziyaret edebilir, deneyimli akademik ve idari mensuplarımız rehberliğinde merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz” diye konuştu.

Çeyrek asırdır Türk yükseköğretim hayatına katkı sağlayan, yaklaşık 6 bin lisans, 700 yüksek lisans öğrencisi ve 15 bin mezunuyla büyük bir aile olan Çankaya Üniversitesinin Tanıtım Günleri hafta sonları da dahil her gün 10.00-17.00 saatleri arasında Merkez Kampüs’te düzenlenecek. Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, Ankara Life dergisinin sorularını yanıtladı.

ÖSYM, Yükseköğrenim Kurumları Sınavını gerçekleştirdi. Çankaya Üniversitesinde düzenlenecek Tanıtım Günleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yükseköğretim Kurumu Sınavı (YKS) 26 ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Üniversite hayali kuran ve sınav heyecanını atlatan aday öğrenciler, bu dönemde, ilgilendikleri bölümler ve üniversiteler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için çeşitli kanallardan araştırmalarını sürdürüyor.

Çankaya Üniversitesi olarak aday öğrencilerin Üniversitemiz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmeleri amacıyla ‘Tanıtım Günleri’ düzenliyoruz. 31 Temmuz – 22 Ağustos tarihleri arasında Merkez Kampüs’te gerçekleştirilecek ‘Tanıtım Günleri’nde deneyimli akademik kadromuz ve uzman ekiplerimiz gençlere ilgi duydukları bölümler, programlar hakkında bilgi verecek. Aday öğrenciler, aynı zamanda kampüsümüzü gezebilecek, kütüphane imkânlarını öğrenebilecek, sportif tesisler ve yurtları görebilecek, kültürel ve sosyal olanaklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilecek. Ankara dışında olan öğrencilerimiz ve ailelerimiz de bu tarihlerde online olarak gerçekleştirilecek ve programı Üniversitemiz web sitesinden ilan edilen tanıtım sunumlarına katılıp eğitim, burs, indirim, ulaşım ve kampüs olanaklarımız hakkında merak ettikleri sorulara yanıt bulabilecekler.

Neden Çankaya Üniversitesi?

Bu soru, aday öğrencilerimiz tarafından sık sık sorulmaktadır. Aslında bu sorunun birçok yanıtı var. Türkiye’nin ve Başkent Ankara’nın seçkin yükseköğretim kurumlarından Çankaya Üniversitesi, 25 yılda binlerce genci yetiştirerek topluma ve bilime katkıda bulunmuştur. Uluslararası düzeyde eğitim kalitesine sahip, nitelikli akademik kadrosu, son teknolojik gelişmeler doğrultusunda donatılan uygulama ve araştırma laboratuvarları ile dikkat çeken Üniversitemizin en önemli özelliklerinden biri eğitim dilinin yüzde yüz İngilizce olmasıdır. Eğitim dilimiz, Adalet Meslek Yüksekokulu, Hukuk Fakültesi ve Halkla İlişiler ve Reklamcılık Bölümü haricinde İngilizce. Uluslararası rekabette İngilizcenin öneminin farkındayız. Öğrencilerimiz, mezuniyetlerinin ardından yurt dışında kariyer planı yapabilmekte, yurt içinde önemli pozisyonlarda görev alabilmektedirler.

Çankaya Üniversitesi akademisyenleri ile öğrencileri arasındaki bağ da çok güçlüdür. Öğrencilerimiz, istedikleri zaman rahatlıkla hocalarına ulaşabilmekte, sorularını iletebilmektedir. Ben dahil tüm akademisyenlerimizin ve idari yöneticilerimizin kapısı her zaman öğrencilerimize açıktır. Öğrencilerimize sadece eğitim gördükleri süreçte değil, kariyer yolculuklarında da desteğimizi sürdürüyoruz, onları yalnız bırakmıyoruz. Nitelikli kurumları iş ilanlarını mezunlarımızla paylaşıyor aynı zamanda mezuniyet sonrası referans oluyoruz.

Çankaya Üniversitesinin burs imkânlarından bahsedebilir misiniz?  

Çankaya Üniversitesinin en önemli özelliklerinden biri ÖSYS burslarının hiçbir koşulda kesilmemesidir. Bunun anlamı şudur: “Diyelim ki bir öğrencimiz Üniversitemize tam burslu ya da %50 indirimli yerleşti. Bu öğrencimiz dönem de uzatsa kalsa da bursu kesilmemektedir. YÖK’ün belirlediği yükseköğrenim süresi boyunca ÖSYS bursundan yararlanmaya devam etmektedir. Üniversitemiz ayrıca, akademik başarı gösteren öğrencileri desteklemekte ve Akademik Başarı İndirimi sağlamaktadır. Üniversitenin 1. sınıfından itibaren not ortalaması 4 üzerinden 3’ün üstüne çıkan öğrencilere ekstra indirim sağlanmaktadır. Bu indirim öğrencinin not ortalamasını 3’ün üzerinde tuttuğu sürece geçerlidir. Üniversitemizde ayrıca, Üstün Başarı Bursu, Bilim Bursu, Sporcu Bursu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Bursu, Yurt Bursu, Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu verilmektedir.

Üniversitenin başarılarından söz edebilir misiniz?

Kurulduğu ilk yıllardan itibaren başarı ivmesini yükselten Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası arenada adından söz ettiriyor. Üniversiteler sadece eğitim kurumları değildir. Bulunduğu şehir, bölge ve ülkenin gelişimi ve katkısına yönelik çalışmalar yapan, araştıran ve araştırmaları ile yeniliğe ışık tutan bilgi merkezleridir. İstikrarlı ve yükselen bir akademik performans sergileyen Üniversitemiz bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmektedir. Üniversitemiz, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) 2020 ve 2021 yıllarındaki Dünya Üniversiteleri sıralamasında Türkiye 1.si oldu. 401-500 bandında yer alan Üniversitemiz, 2021 yılında ‘Atıflar’ kategorisinde de tam puan alarak Dünya 1.liği elde etti. THE verileri, Çankaya Üniversitesinin uluslararası arenadaki başarısını gözler önüne sermektedir.

Innovation Week IWA 2020’ye katılan Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezimizin patent başvurusu yapılan buluşları da 1 altın, 2 gümüş madalya elde etti. Reklamcılık sektörünün prestijli yarışması Kristal Elma’da Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden iki öğrencimiz, oluşturdukları bütünleşik reklam kampanyası ile Genç Kristal Elma Ödülleri birincisi oldu. CanBEE Uydu Takımımız, Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) tarafından düzenlenen ve NASA, Lockheed Martin ve Siemens gibi öncü kurumlar tarafından desteklenen CanSat Competition Model Uydu Yarışmasında önemli bir başarı elde ederek ‘ön eleme’yi geçti ve Dünyada ilk 5’te yer aldı.

Çankaya Üniversitesinin imkânlarından bahseder misiniz?

Üniversitenin eğitim dilinin yüzde yüz İngilizce olması sayesinde öğrenciler, Erasmus+ programından rahatlıkla yararlanabilmektedirler. Belirli kriterleri taşıyan ve İngilizce dil sınavından başarılı olan öğrencilerimiz isterlerse yurt dışındaki, anlaşmalı üniversitelerde eğitim ve staj imkanı kazanabilmektedirler.

Çankaya Üniversitesinde ulaşım ücretsiz servislerle sağlanmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde öğrencilerimiz, semt servislerini kullanabilmekte, aynı zamanda Sıhhiye ve Balgat Kampüs’e ringi servislerinden faydalanabilmektedirler.

Öğrencilerimiz aldıkları eğitim sayesinde iş dünyasının tercih edilen meslek mensupları haline geliyor, Türkiye ve Dünyanın seçkin kurumlarında iş ve değer üretiyor. Bu akademik donanımın yanı sıra onların kültürel, sanatsal, sportif ve entelektüel açıdan gelişimlerini de destekliyoruz. Öğrencilerimiz ilgilendikleri alanda faaliyet, proje ve etkinlikler yürütebilecekleri, sayısı 75’i bulan öğrenci topluluklarına katılabilecekleri gibi, yeni topluluklar kurarak Üniversitemizin sosyokültürel zenginliğini de arttırabiliyor.

Çeyrek asrı geride bırakan Üniversitenizin hedefleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Çankaya Üniversitesi, bundan 25 yıl önce dünya üniversitesi olma vizyonuyla yola çıktı. Bugün 25. yılını kutlarken de birbirinden başarılı mezunları, ulusal ve uluslararası iş birlikleri, akademik dünyadaki saygınlığıyla örnek bir üniversite haline geldi. Öğrencilerimizin kendilerine sunulan olanaklarla iş dünyası için donanımlı bireyler olmasının yanı sıra, hayal eden, yenilikçi ve sürdürülebilir fikirler üreten, topluma ve çevreye duyarlı, farklı bakış açılarına açık, global dünya koşullarına uyum sağlayan birer dünya vatandaşı olmalarını amaçlıyoruz.

Dünya genelindeki rekabetin en üst noktaya ulaştığını düşündüğümüzde; yeniliklere açık, bilgiyi üreten, sorgulayan bireyler yetiştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Gerek akademik kadromuz gerek teknolojik altyapımız, öğrencilerimizin o büyük potansiyeli ortaya çıkarmak için oluşturuldu.

Aday öğrencileri ve velilerimizi, 31 Temmuz – 22 Ağustos tarihleri arasında Üniversitemize bekliyoruz.

Tercihiniz Başarı Olsun…

Yorumlar

0 yorumlar