Ankara Life Dergisi

Çikolatadan Sanat Üretiyorlar!

Çikolata, çoğu kişinin vazgeçemediği enfes tatlılardan biridir. Damak zevkine uygun kaliteli ürünü bulmak ise hayli çaba gerektiren bir süreç. Ancak bu çabayı siz aramadan, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak yola çıktık ve sizler adına Sugar Chocolate & Cafe’ye konuk olduk. İki şube halinde çalışan Sugar Chocolate & Cafe, aynı zamanda iki farklı hizmet sunarak misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. İlk şubesinde özel kahve, patisserie gibi ürünlerinin yanı sıra ikinci şubesinde daha çok geleneksel pastane mantalitesini görüyoruz. Bundan dolayı Sugar Chocolate & Cafe Sahibi Tolga Yıldırım ve ortağı Şeker Ayşe ile bir araya gelerek muhteşem bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar dileriz.

Ayşe Hanım, Sugar Chocolate & Cafe işletmenizin kuruluşu hakkında bilgi alabilir miyiz? Buranın kilometre taşları nasıl oluştu?
Her zaman gıda sektörüne karşı ilgimiz vardı. Bir taraftan da kendimizi bu sektörde geliştirmeye devam ediyorduk. Bundan dolayı ilk girişimimiz pasta ve çikolata üzerine atölye kurarak başladı.

İki şube olarak faaliyet gösterdiğiniz kafenizde ürün yelpazenizin çeşitliliği için neler söylemek istersiniz? Sizi tercih edecek misafirleriniz Sugar Chocolate & Cafe’de hangi tatları bulabilir?
İlk şubemiz butik bir kafe olarak faaliyet gösteriyor. Özel kahvelerimiz, üçüncü nesil patisserie ürünlerimiz ve Belçika el yapımı çikolatalarımız mevcut. İkinci şubemizde ise daha çok geleneksel pastane tarzında bir işleyiş hakim. Yaş pasta, kurabiye, çikolata, kahvaltı ve fast food üzerine hizmetimiz var.

Çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan Sugar Chocolate Cafe’de sadece çikolata ve kahveye yönelik hizmet bulunmadığını görmekteyiz. Aynı zamanda kurs ve etkinliklerde mevcut. Bu çok çeşitlilik fikri nereden geldi? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz?
Kadın girişimci olarak aldığım eğitimler ve Tolga Bey’in desteği ile bugünlere geldiğimi söyleyebilirim.

‘Çikolatada sanat üretiyoruz’ şeklinde iddialı bir söyleminiz var. Bunu biraz açar mısınız, bu söylem sizin için ne anlam ifade ediyor?
Pastacılık alanında çikolata sonsuz bir üründür. Beni etkileyen yönü ise görselliğin zengin olması ve istenilen biçimde şekil verebilme imkanının bulunmasından kaynaklandı.

Kahvelerinizde en çok önem verdiğiniz kriter nedir? Hangi özellikleri baz alarak sunumlarınızı gerçekleştiriyorsunuz?
Bu konuda çok hassasız. Şu an için taze üretilen, kreması yoğun, damakta özel tatlar bırakan espresso çekirdeklerini sunuyoruz. Gelecekte ise kendi kahvelerimizi misafirlerimize sunmak gibi bir planımız var.

Kahvaltı, hot food, pasta gibi pek çok ürününüz bulunuyor. Peki sizi tercih edenlerin favori seçimi ne yönde?
Hiçbir ürünümüzü ayırmak istemeyiz ama pastalar en özeli. Doğum günü, özel gün pastaları, yeni dilek ve umutlarla o pastaların kesim anları, müşterilerimizin gözlerindeki o ışıltı bizi çok mutlu ediyor.

Size göre işletmeci olmanın zorluğu bulunuyor mu? Keyifli yönleri de var mı?
Elbette zorlukları var, ancak güzellikleri daha çok. Birçok insana iş imkanı sunmak, onların geçimlerine katkıda bulunmak bizi daha çok şube açmaya yönlendiriyor.

Geleceğe yönelik hedeflerinizi ve sektöre dair genel değerlendirmenizi almak istesek, neler söylersiniz?
Hedefimiz bir çikolata fabrikası kurmak. Bu sebepten dolayı çalışmalarımızı da o yönde ilerletiyoruz. Şeker Ayşe olarak bu yolda benden desteklerini esirgemeyen Tolga Yıldırım’a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Yorumlar

0 yorumlar