Ankara Life Dergisi

Cildimizin Kalitesini Nasıl Koruruz?

Cildiniz, hayatınızın hikayelerini ortaya çıkaran vücudunuzun penceresidir. Ergenlik yıllarındaki sivilcelerden, hamileliğin parlak ışıltısına ve yaşlanmadaki güneş lekelerine kadar hem yaşınız hem de sağlığınız cildinize yansır. Birçok faktör cildinizi etkiler. Genetik, yaşın kronolojik olarak ilerlemesi, hormonlar ve diyabet gibi durumlar cildi etkileyen iç faktörlerdir. Korunmasız güneşe maruz kalma, sağlıksız beslenme, stres, uyku eksikliği, yetersiz egzersiz, az su tüketimi, sigara ve alkol dışsal faktörler olarak cildi yaşlandırır.

1. Sağlıklı beslenin
Ne yediğiniz, cildinize sürdüğünüz ürünler kadar önemlidir. Diyetiniz cilt sağlığınızı içten dışa doğru iyileştirebilir, bu nedenle sağlıklı bir cilt, sağlıklı beslenmeyle başlar. Antioksidan içeriği yüksek, trans yağ ve rafine şeker içermeyen bir diyetinizin olması gerekiyor. Ne kadar şeker içeriği yüksek karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeniz olursa cildinizdeki kolajenin yapısını o kadar çok bozarsınız.

2. Stresi kontrol altında tutun
Önemli bir olaydan hemen önce yüzünüzde sivilce belirdiğini hiç fark ettiniz mi? Yapılan çalışmalarda stres seviyeleri ve cilt sorunları arasında ilişki olduğu cildin yaşlanma sürecini artırdığı tespit edilmiştir.

3. Cildinizi nemlendirin

4. Sigarayı bırakın
Sigara içmek cildinizi yaşlandırır. Sigara içmek, cildin dış tabakasında bulunan kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni tüketir. Sigara içmek, kolajenin parçalanmasına ve kolajen üretiminin azalmasına neden olarak cildin doğal elastikiyetini azaltabilir. Ayrıca, sigara içerken dudak büzmek gibi tekrarlayan ifadeler yüzdeki kırışıklıklara neden olur. Halen sigara içiyorsanız cilt sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır.

5. Yeterli uyku
Yetişkinlerin her gün 7 ila 9 saat uyumasını tavsiye edilir. Bu sürenin altında uyumak hem vücut sağlığınız hem de cildiniz için zararlı olabilir. Derin uyku sırasında vücudunuz onarım moduna girer ve cilt, kaslar, kan ve beyin hücrelerini yeniler.

6. Güneş Koruyucu Kullanımı
Sizin yapabilecekleriniz arasında en önemlisi düzenli güneş koruyucu kullanmak. Cildimizin yaşlanması sürecinde kontrol altında tutabileceğimiz faktörler kadar kontrol altında tutamayacağımız faktörler de mevcuttur. Bunlar; genetik, kronolojik olarak yaşınızın ilerlemesidir. Cildinizin kalitesini korumak, daha ışıltılı daha parlak, daha ince çizgilerden arınmış, renk tonu eşitsizliği olmayan, daha sıkı daha elastikiyeti fazla cilt için kozmetik uygulamalarında yapılması gerekir.

1: Mezoterapi
Mezoterapilerin içeriğinde vitaminler, mineraller, aminoasitler, koenzimler, antioksidanlar ve hyalüronik asit gibi cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin cildin alt katmanlarına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Kolajen ve elastin sentezi için gerekli olan tüm temel ürünleri içerir. 20’li yaşlarda tek başına etkinlik sağlar, 30’lu yaşlarda ise cihaz işlemleri ile kombine edilmesi gerekir.

2: Mineral aşı
Seyreltilmiş yani dilüe edilmiş kalsiyum hidroksiapatit içeren bir uygulamadır, sıvı yüz germe olarak da adlandırılır. Cildi uyarıcı etkileri 9 ay-1 yıla kadar devam eder. Cildin parlaklığını, sıkılığını, ince çizgilerini azaltarak lifting etkisi sağlar.

3: Gençlik aşıları
İçeriğinde cilt altına yayılabilen yoğun içerikli hyalüronik asit, mineral, vitamin, aminoasit, biyo uyarıcı etkinliği ile cildin yenilenme ve onarılma sürecini hızlandırır, nemini sağlar, ince çizgileri azaltır.

4: Somon DNA:
Somon balığının DNA’sından elde edilen son derece doğal olan bir ürünün, cildi uyarıcı ve onarıcı etkinliği yüksektir.

5: Botoks
Özellikle üst yüz bölgesinin (alın-kaş ortası ve göz çevresinin) korunmasında çok etkilidir. Botoksa başlama yaşı yoktur. Kişi mimiklerini çok sık kullanıyorsa 20’li yaşlarda da başlayabilir.

6: Cihaz İşlemleri (Scarlet X)
Cildin yenilenmesi, gençleştirilmesi amacıyla son yıllarda altın iğne teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Scarlet X, ABD Silikon Vadisi’nde geliştirilen son teknoloji üst segment bir altın iğne uygulamasıdır. Cildin bir bütün olarak gençleştirilmesinde, ince kırışıklıkların giderilmesinde, cilt lekeleri ve kızarıklığının tedavi edilmesinde, cilt tonunun aydınlatılmasında, gözeneklerin sıkılaştırılmasında, akne izlerinin iyileştirilmesinde, deri çatlaklarının (stria) tedavisinde güvenlik ve etkinlik açısından klinik olarak kanıtlanmış FDA onaylı bir cihazdır.

Yaşlanmayı durduramayız ama azaltabiliriz. Beş yıllık sürecimizi 15 yıla yayabiliriz. Daha yaşımızın iyisi, daha sağlıklı, parlak, ince çizgileri az, gerginliği ve elastikiyeti fazla bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri sizlere aktardım. Her insan hak ettiği yaştadır (Coco Chanel) ve hayat her zaman yakaladığımız yerden başlar.

Yorumlar

0 yorumlar