Ankara Life Dergisi

Cilt Saatimizi Geri Alabilir Miyiz?

Günümüzde cilt yaşlanması hem kadınlar hem de erkekler için önemsenen sorunlar arasında yer almaktadır. Cildimiz de vücudumuzun her bir hücresi gibi zamanla yaşlanır. Sağlıklı yaşam tarzı, düzenli spor, doğru ürünler ile doğru cilt bakımı yaşlanma hızımızı yavaşlatabilir. Ne yazık ki yaşlanmayı tamamen durduran mucizevi bir işlem henüz bulunamadı ama yaş alma ile ortaya çıkan bazı istenmeyen durumları yaptığımız işlemler ile önemli ölçüde geri alabiliriz.

Botulinum toksin uygulaması
Botilinum toksin uygulaması son yıllarda oldukça popüler bir uygulamadır. Ancak halk arasında hala bu uygulama hakkında ön yargılar ve yanlış bilgiler mevcuttur. Botilinum toksin yüzü şişirmez. Toksin uygulaması, doğru hastada doğru şekilde uygulandığında, özellikle üst yüz bölgesinde zamanı bir süreliğine durdurmak için en etkili çözümlerden birisidir. Ayrıca botulinum toksin, koltuk altı terlemesi, diş sıkma, yüz ovalini giderme ve migren tedavisinde kullanılabilir.

Dolgu uygulaması
Yaş alma ile birlikte yüzümüzdeki bağ ve yağ dokusundaki azalmaya bağlı olarak gözaltlarında ve yanaklarda çökme, yüzde aşağı doğru sarkma, dudaklarda incelme gibi bazı istenmeyen değişiklikler olur. Bunları geciktirmek ve düzeltmek için artık elimiz eskisinden daha da güçlü. Dolgu enjeksiyonu ise bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Yüz bölgesinde daha çok dudakları hacimlendirmek, ince kırışıklıkları gidermek ve en çok da yüzü şekillendirmek için uygulanır. Yüz dışında el sırtı, boyun, meme, kalça, genital bölge gibi vücudumuzda diğer pek çok bölgeye de uygulamalar yapılabilir.

PRP uygulaması
PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması kişinin kendi kanından elde edilen maddenin enjeksiyonu ile yapılan bir tedavi şeklidir. Etkinliği hastanın trombosit kalitesine bağlıdır. Tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Vücudun onarılması istenen bölgelerine enjekte edilir. PRP enjeksiyonları bu alanda eğitim almış uzman doktorlar tarafından uygulanır.

Önce hastanın kanı alınır, steril ve bu iş için üretilmiş tüplere konulur ve bir kaç aşamadan geçtikten sonra trombositten zengin kısım elde edilir. Enjektöre çekilerek, küçük iğnelerle tedavi edilmek istenen bölgeye uygulanır. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme, iz tedavisi, diyabetik ülser gibi yaralar için PRP tedavisi uygulanmaktadır.

Mezoterapi uygulaması
Mezoterapi, küçük iğnelerle deri altına uygulanan bir tedavi şeklidir. Probleme göre içeriği değişiklik gösterir. Leke tedavisi, nem tedavisi, kırışıklıklar gibi hatta bazen de hepsi için aynı anda uygulamalar yapılır. Özellikle saç dökülmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Mezoterapi; yüz, boyun, el ve dekolte bölgesine cildi yenilemek, nemlendirmek ve canlandırmak için uygulanır. Mezoterapi yöntemi cildin elastikiyetini sağlayan liflerin yenilenmesi ve cilt altındaki dolaşımın düzenlenmesi gibi mekanizmalarla etki eder. Hyalüronik asit içeren mezoterapiye gençlik aşısı denilir. “anti-aging etki” dediğimiz, tıpkı bir aşı gibi cilt yıpranmasına karşı koruyucu özelliği olan, cildimizin nem ayarını düzenleyen ve birçok besleyici ürünü bir arada içeren kokteyldir.

Altın iğne uygulaması
Altın iğne radyofrekans, son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Altın İğneli radyofrekans enerjisi, altın iğneler yardımıyla derinin alt tabakalarına iletilir. İletilen bu enerji dokuları ısıtır. Böylece doku yenilenmesi uyarılır, gözenekler sıkılaşır, kırışıklar azalır ve deri üzerindeki akne izleri, lekeler giderilir.

Yorumlar

0 yorumlar