Ankara Life Dergisi

Çocukluktan Gelen Koleksiyon Merakı Sanat Sokağı’nın Yollarını Açtı

Sanat Simsar’ı olarak nitelendirilen Rahmi Çöğendez ile Bilkent Sanat Sokağı’nda Aleks Berk’in  yapmış olduğu, dünyada bir  ilk olma özelliğini taşıyan  Çocuk Müzayedesi’nin röportajını gerçekleştirdik.  Keyifli okumalar dileriz…

Rahmi Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Sevgili gazeteci dostum yıllar önce beni ‘sanat simsarı’ olarak tanımlamıştı. Evet işim sanat ama aslında çocukluğumdan başlayan koleksiyon merakı beni bugünlere getirdi. Galericilikten önce Türkiye’nin çeşitli şehirlerini gezerek sergi organizasyonları yaptım. Ankara’yı da sanatın  başkenti yapma tutkum hep vardı. Böylelikle  2008 yılında Bilkent Sanat Sokağı’nı oluşturdum.

Çocuk müzayedeniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Müzayedenizin içeriği nelerden oluşuyor?

Sanat Sokağı’nda birçok proje doğdu. ‘Sizin İçin Sanat’ projesi ve Her Duvar Bir Orijinali Hak Eder’ mottosuyla herkesin erişebileceği rakamlara orijinal eserler sattım. Daha sonra 2011 yılında müzayedeciliğe başladım.  2015 yılında son derece başarılı satışlar aldığımız, herkesin özlemle beklediği Uluslararası Sanat Festivali ve son olarak pandemi esnasında yarattığımız online müzayedelerde yerini alan Sessiz Müzayede projesi oldu. Çocuk Müzayedesi ise; dünyada bir ilk. Müzayedem öncelikle, çocukların boyuna göre galeri ve onların hoşlanacağı tarzda resim sergileri yapmamla başladı. Daha sonra sevgili Yuliya Ergene ile çocuklara özel müzayede fikrini geliştirmek için ilk müzayedemizi Ankara Bilkent Sanat Sokağı’nda gerçekleştirdik. Sanatçılar ile çocuksu ruhlarıyla yapmış oldukları resimleri çok uygun rakamlarla satışa çıkardık. Buradaki amaç; çocuklara kişisel sorumluluk, matematiksel beceriler, okuma becerileri, sosyal beceriler, bütçe becerileri, ilgi alanlarına yoğunlaşma becerileri, sahip oluğu materyalleri koruyup saklama becerisi, rekabet duygusu, paylaşmanın önemi, haklara saygı, iletişim becerileri, araştırma, tanıma ve keşfetme becerileri, estetik duyguların gelişimi ve birçok duygusal gelişimlerine  olumlu etki sağlamaktır.

Manevi oğlum olarak nitelendirdiğiniz Aleks Berk ile tanışma serüveniniz  nasıl başladı?

Aleks Berk’in benim hayatıma girme hikâyesi çok enteresan bir olaydır. Benim 21 yıl önce Adana Hilton’da yaptığım sergiler esnasında annesi Yuliya Ergene ile tanıştım. Yuliya ile dostluğumuz, kendisinin Türkiye’de kalması ardından evlenmesine aracı olmam ile başladı. Aleks Berk doğduğunda ise babası isminin Berk olmasını istedi, Yuliya ise Aleks olmasından yanaydı. Aralarında çıkan anlaşmazlıkla bu olaya el koyarak  isminin Aleks Berk olmasına karar verdik. Aleks Berk hep yaşının ilerisinde bir çocuk oldu. Daha 12 yaşındayken annesinin sunduğu müzayedelerde eser tutuculuğu yaptı. Aramızdaki samimiyet bağından dolayı ona çocukluğundan beri dostum derim, o da bana dostum diye hitap eder. Aleks Berk’in iki kızımdan sonra bir de manevi oğlum oldu diye nitelendirmem bu serüvenin içinde gelişti.

Aleks Berk’in hayatınızdaki önemi nedir?

Aleks Berk’in bana karşı olan sevgi ve saygısını biliyorum. Aleks Berk son derece sevgi dolu ve özgüveni yüksek bir çocuktur. Bu işi başaracağı o zamanlardan belliydi. Mesela ilk müzayede deneyimini Anneler Günü’nde annesine sürpriz olarak yaptık, çok başarılıydı. Kendi hazırlandı ve  sunumunu birlikte yaptık.Bu nedenle gençlerin sanata olan ilgisi beni çok heyecanlandırıyor. Örneğin; Aleks Berk’in en büyük hayali  iyi bir finans ve yatırım uzmanı olmak. Gençler sanata estetik prestij olarak baktıkları gibi yatırım olarak da bakmaya başladılar. Bu çok değerli, Aleks Berk’in de bu misyonu çok farklı yerlere getirebilir ona inanıyorum.

Son olarak sizlerin  eklemek istediği ve bizim de  bilgi açısından faydalanabileceğimiz düşüceleriniz nedir?

Yıllardır çok emek vererek zorluklarla geçen bu yolculuğumda hep yalnızdım. Beş yıldır Yuliya ile çıktığımız yolculuğumuzda ise, geçen yirmi yıldan daha fazla başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. İnanıyorum ki bu misyon ve projelerimizi Aleks Berk çok daha ileriye ve güzel yerlere götürecek. Bir yazarın dediği gibi; ‘Dünyayı güzellik kurtaracak!’. ‘’Sanata Evet’’  diyorum ve sevgili Aleks Berk’in bu yolda daima başarılı olmasını diliyorum.

Yorumlar

0 yorumlar