Ankara Life Dergisi

Corona Virüsü Köpekten İnsana Geçer mi?

Son günlerde Çin’de ortaya çıkan birçok insanın hastalanmasına ve hatta ölümüne sebep olan corona virüs Türkiye’de de insanlarda bu hastalığa yakalanma endişesi yaratmıştır. Basında çıkan corona virüsün köpeklerden de insana bulaşabileceği haberleri birçok kişiyi endişelendirmiştir.

Bu tür haberlere kulak asmadan önce insanlarda ölüme yol açan corona virüsün ne olduğunu anlamak gerekir.
Corona virüs tüm memeli hayvanlarda hastalıklara sebep olabilen birçok formda görülebilen virüs topluluğunun ortak ismidir. İnsanlarda hastalığa sebep olan türü solunum yolları hedefli olup köpeklerde görülen türü ise sindirim sistemi hedeflidir. Yani bu virüsün insanda görülen türü akut solunum yolu hastalıklarına yol açıp son derece bulaşıcı olabilirken köpeklede de akut ve şiddetli barsak problemlerine yol açmaktadır. Kedilerde de corona virüs enfeksiyonlarının değişik bir formu görülebilmektedir. Ancak birbirinden farklı protein kılıfına sahip olan corona virüsler farklı canlılarda birbirinden ayrı hastalıklara sebep olabilmekte ve genellikle bulaşıcılıkları aynı tür içerisinde gözlemlenmektedir. Örnek vermek gerekirse kedilerde görülen ve kendi aralarında son derece bulaşıcı olan corona virüs enfeksiyonları kediden köpeğe bulaşmaz.

Köpeklerde görülen corona virüs enfeksiyonları ise özellikle yavru ve genç köpeklerde ağır barsak enfeksiyonları ishal ve kanlı dışkı ile karakterize olup çok bulaşıcıdır . Köpekten köpeğe kolaylıkla bulaşabilen bu hastalık yetişkin köpeklerde de akut ve şiddetli ishallere sebep olabilir ancak ölümcül değildir. Yavru ve genç köpekleri aşılama yöntemi ile bu hastalıktan korumak ve bağışık hale getirmek mümkündür.

Kedi ve köpeklerde ayrı formlarda görülen ve farklı hastalıklara sebep olan corona virüs kediden köpeğe ve köpekten kediye bulaşmaz.

Çin’de başlayan ve ülkemizde de korkuya sebep olan corona virüs enfeksiyonları da bu virüsün bambaşka bir formudur ve köpeklerde ve kedilerdeki corona virüsden tamamen farklıdır. Dolayısıyla köpekden yada kediden insanlara corona virüs enfeksiyonu bulaşmaz. Köpekler ve kedilerden insanlara bulaşabilen hastalıklar(zoonoz) olabildiği halde corono virüs bunlara dahil değildir. Evlerimizde beslediğimiz ve ailemizin bir parçası olan sevimli dostlarımızın sağlık bakımları ve aşı programlarını düzenli takip ettiğimiz takdirde bizim sağlığımızı tehdit edecek hiçbir hastalığa yakalanmayız.

Yorumlar

0 yorumlar