Ankara Life Dergisi

Cumba Sigorta Hayatınızın Her Alanında Yanınızda!

“Cumba Sigorta olarak, “önce can sonra canan” deyiminden yola çıkarak can sigortalarının, bireylerin yaşamında vazgeçilmez bir yeri olduğu kanısındayız.”
“Hayatınıza gelebilecek risklere karşı teminat sağlamak her şeyin üzerindedir. Canınız ve sağlığınız yerinde olsun ki sizin yaşam standartlarınız riske girmesin.”
Sigortacılık sektörü günümüzde yaşanan talihsiz olaylardan ötürü daha da önem kazanan bir alan haline geldi. İnsanlar artık can ve mal güvenliği adına pek çok sigorta şirketiyle görüşme sağlayarak geleceğinin teminatını oluşturma yönünde ilerliyor. Ancak istenilen hizmete uygun bir şirket bulmak her zaman kolay bir yol sunmuyor, derin araştırmalar gerektiren bu sektörde belki de günlerimizi vererek arayış içerisinde oluyoruz. İşte tam da bu sebepten dolayı sizi Cumba Sigorta ile tanıştırmak istiyorum. İstediğiniz konuda uzman kadrosuyla hizmet vermeye gönül vermiş Cumba Sigorta ailesi aynı zamanda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerinde uzmanlaşmış bir aracı kurum olarak temellerini oluşturmuş bir yapıya sahip. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak bir araya geldik. Merak ettiğimiz sorularımızı Merve Cumba ve Sinan Cumba’ya yönelttik. Keyifli geçen ve oldukça bilgi içeren röportajımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Cumba Ailesi uzun yıllardır sigorta sektöründe birçok başarıya imza atarak pek çok çalışma gerçekleştiriyorsunuz. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyalım. Cumba Ailesi; Sinan Cumba-Merve Cumba kimdir? Mesleğini seçmeye nasıl ve ne zaman karar verdi?
Cumba Sigorta Ailesi, 10 yılı aşkın bir süre önce sektörde lider bir sigorta şirketinde kurumsal çalışma hayatına başlamış, bu süreçte 2015 yılında hayatlarını birleştirerek sektörde gelişmeye devam etmiş, 2022 Mart ayında Cumba Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi çatısı altında sektöre hizmet etmeye devam etmektedir. Sektörde çalışmaya başladığımız ilk yıllarda, sigortanın önemini iyice kavramış iki birey olarak, insanların hayatlarında karşılaşabilecekleri, ani ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan risklere karşı teminatların sağlanması ve bu risklerin gerçekleşmesi sonucunda insanların hayatına finansal yönden dokunabilmek, sonrasında insanların finansal yönden ihtiyaç odaklı olarak etkilenmemelerini sağlayabilmek bizleri bu sektöre odaklanmayı teşvik etmiştir. Bireylerin yaşam standartlarına göre ihtiyaç odaklı olarak kendilerini ve sevdiklerini gelecekte güvence altına alma ihtiyaçları neticesinde bizleri öncelikle can ve birikim sigortaları alanında uzmanlaşmaya teşvik etmiştir.
Bizlere Cumba Sigorta’nın kuruluş ve gelişimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Elbette. Cumba Sigorta’nın kökeni 2013 yılından bu yana yaklaşık 10 yıllık bir kurumsal tecrübeye dayanmaktadır. Aile şirketi olarak 2022 yılında kurulan şirketimiz, Türkiye’nin önde gelen Hayat Emeklilik şirketlerinin bölge müdürlüklerinde uzun bir kurumsal hayat deneyimine dayanmaktadır. Bu tecrübe sonrasında şirketimiz kısa süre içerisinde portföyünde büyümeye gitmiş ve her geçen gün dengeli bir şekilde büyüme hedeflerini adım adım gerçekleştirme yönünde ilerlemektedir. Sigortacılık tüm dünyada geniş bir çerçeveye sahiptir. Sigortanın her alanında uzmanlık biraz zor olarak gözükse de, biz Cumba Sigorta ailesi olarak öncelikle insanların can sigortaları ve gelecekte emeklilik dönemlerinde ek gelir elde etmelerine yönelik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerinde uzmanlaşmış bir aracı kurum olarak temellerimizi oluşturduk.
Cumba Sigorta olarak hizmetlerinizden bahseder misiniz? Can sigortaları ve BES üzerinde uzmanlaştığınızı söylediniz. Bize biraz bu sigortaların öneminden bahseder misiniz?
Sigorta sektörünü genel anlamda ele aldığımızda, Can sigortaları, Mal Sigortaları ve Sorumluluk Sigortaları olarak üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bireyler, yaşamları üzerine gelebilecek risklere karşı hayatlarını, malları üzerine gelebilecek risklere karşı mallarını, yaptıkları işlerden dolayı sorumlu oldukları eylemlerde ortaya çıkabilecek risklere karşı ise sorumluluklarını sigorta ettirirler. Cumba Sigorta olarak, “önce can sonra canan” deyiminden yola çıkarak can sigortalarının, bireylerin yaşamında vazgeçilmez bir yeri olduğu kanısındayız. Hayatınıza gelebilecek risklere karşı teminat sağlamak her şeyin üzerindedir. Canınız ve sağlığınız yerinde olsun ki sizin yaşam standartlarınız riske girmesin. Bu arada can sigortaları kapsamına özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarını da dahil edebiliriz. Mal sigortalarında zarar gören malınızın değeri kadar teminat alabilirsiniz. Ama can sigortalarında, canınızın maddi yönden bir üst sınırı olmadığı için herhangi bir teminat limiti sınırlaması mevcut değildir. Bir bireyin canı maddi yönden bir sınırla belirlenemez.
BES’e geldiğimizde, bireylerin aylık belirli miktarda tasarruflarıyla düzenli birikimleri sonucunda, 10 yıl 56 yaş şartı tamamlandığında gelirleri için ek bir gelir elde etmelerine olanak sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigortacılığın yanı sıra, finansal yönü ağır olan bir sistem olmasına rağmen aslında bir nevi ileri yaşlarında ek bir gelir elde ederek geleceklerini güvence altına almaya yönelik bir sistemdir. Can sigortaları kapsamında, bir yıldan uzun süreli, birikim ve primlerin süre sonunda poliçe sahiplerine geri iade edildiği ve birikimlerinin değerlendirildiği esnek planlar mevcuttur. Emeklilik sisteminde ise birikimlerinin fonlanarak değerlendirildiği ve kartopu gibi büyüdüğü, fon tercihlerinde katılımcılara esneklik sağlayan planlar mevcuttur. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde birikim özelliği içeren can sigortalarıyla Emeklilik sistemini, birbirinin tamamlayıcısı olarak görebiliriz. Bu nedenle 2021 yılında Türkiye’de oluşturulan BES sistemin içerisinde Emeklilik alanında faaliyet gösterecek olan şirketlere, hayat sigortaları alanında poliçe yapma yetkisi yasal olarak verilmiştir.
Sigortalılarınız ve BES katılımcılarınızla temasta bulunmak adına hangi iletişim kanallarını kullanıyorsunuz? Son dönemde, sigortalı ve yatırımcı ilgisinin nasıl şekillendiğini gözlemliyorsunuz?
Bizim genellikle portföyümüze dahil olan sigortalı ve katılımcılarımız, bizimle 10 yıl ve üzeri planlar üzerinde görüşme sağladıklarından dolayı yüz yüze görüşme sağlamamız daha sağlıklı olmaktadır. Son yıllarda Covid-19 Pandemi süreci ve deprem gibi doğal afetler tüm dünyayı ve ülkemizi etkilediği için can sigortalarının önemi artmıştır. BES sistemi ülkemizde çok büyük bir katılım ve fon miktarına ulaştığından dolayı katılımcılarımızın büyük bir kısmı birikim sisteminden ziyade yatırım sistemi olarak değerlendirmeye başlamıştır.
Sigortacılık, güven üzerine kurulu bir meslek. Okurlarımızla, doğru bir sigortacı ile çalışmanın katkılarından bahseder misiniz?
Doğru bir sigortacı ile çalışmanın en büyük önemi, bireylerin ihtiyaç odaklı ve doğru bir sigorta poliçesine sahip olma yönünden büyük önem arz etmektedir. Günümüz teknolojisinde sigortacılık alanında poliçe oluşturmak çok pratik hale gelmiştir. Kısa sürede ve pratik olarak yapılacak olan bir sigorta poliçesinin tamamen ihtiyaç odaklı olarak düzenlenmesi doğru bir sigortacı ile çalışmaya bağlıdır.
Sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle zorunlu ya da gönüllü olarak sigorta poliçesine sahip olmak isteyen bireyler, sigorta ihtiyaçlarını kendileri belirlemeli ve ihtiyaçları doğrultusunda teminatlar talep etmelidir. Bu da sigorta poliçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Özellikle ihtiyacı olan teminatların poliçe oluşturulmadan önce poliçe teklif formunda belirtildiğini teyit etmek için teklif formunu dikkatlice okumalarını öneririz. Çünkü “İhtiyacınız olduğunda satın alamayacağınız tek ürün sigortadır…”

Yorumlar

0 yorumlar