Ankara Life Dergisi

Kent Gayrimenkul!

Ekonomide yaşanan belirsizlik sebebiyle pek çok konuda dengesizlik yaşamaktayız. Kazancımızı nereye, ne şekilde yatırım amaçlı kullanacağız? Kâr – zarar ilişkisinde hangi konumda yer alacağız tam kestiremiyoruz. Zamanla yarışılan şu dönemde, geleceğe ne kadar yatırım yapsak bizim için her zaman avantajlı olacağı ise aşikâr bir gerçek. Ancak biliyoruz ki, yaşanan değişikliklerden en çok etkilenen sektör tartışmasız gayrimenkul alanı. Bu dönemde yatırımlarımız hakkında doğru kararları alabilmek adına bir uzmana başvurma yollarını aramaktayız. Bize güven veren ve tatminkâr çözümler sunan Coldwell Banker Kent Gayrimenkul’den Yunus Sarıkaya, Sertaş Ünal ve Rahim Yeşilay da bunlardan birkaçı. Pek çok konuya yönelik tecürbesiyle bizleri karşılayan Coldwell Banker Kent Gayrimenkul’den Yunus Sarıkaya ile bir araya gelerek merak ettiklerimizi sorduk. İyi okumalar dileriz.

Gayrimenkul sektörü artık basit bir inşaat faaliyetinin ötesine geçmiş gibi gözüküyor. Bu işte eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin payı size göre yüzde kaç?
Evet, gayrimenkul sektörü de çağımızın getirdiği değişimden ciddi oranda etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Özellikle 2010 yılından sonra trendi yükselen farklı yatırım araçlarının dünyada kendisine yer etmesinden sonra 2019 sonundan başlayıp hala etkisini hissettiğimiz pandemi süreci, insanların bu yükselen yeni yatırım araçlarına daha fazla para ayırmalarına sebep oldu. Bunun yanı sıra dünyada yaşanan ve Türkiye’ nin de fazlasıyla etkilendiği enflasyon sorunu, yaşanılan savaş, enerji sorunları ile üretim arzlarının azalması fiyatların yükselmesine, bankaların para temininde zorlanması ile faizlerin artmasına sebebiyet verdi. Bu durum, her ürün kaleminde olduğu gibi gayrimenkulde de fiyatların artmasına sebep oldu. Kredili mülk alınamaması da gayrimenkul sektöründe öncelikle tecrübeli ve ilişkileri kuvvetli insanların ve/veya ofislerin öne çıkmasını sağladı. Artık insanlar, nesnel olarak gayrimenkulün peşinde değiller. Bunun yerine az maliyetli yatırım yapılabilecek projelerle ilgileniyorlar. Böylelikle bu süreç yeni bir unvanı ortaya çıkardı; “Profesyonel Gayrimenkul Uzmanlığı.” Artık sektörümüz, eğitimsiz, alıcı ve satıcı arasındaki güvenli ilişkiyi yürütemeyen, tecrübesiz danışmanları ve ofisleri bünyesinde barındırmıyor. Ofisler ve danışmanlar uzmanlaşıyor, sürekli eğitim ile kendilerini geliştiriyor, dijitalleşiyor ve profesyonellik kazanıyorlar. Dolayısıyla, bizim işimizin artık neredeyse %95’ini tecrübe, doğru ilişkiler ve sürekli eğitim oluşturuyor.

Ekonomideki değişikliklerle birlikte gayrimenkul yatırımı yapmak için uygun bir dönemde miyiz? Yoksa bekleme gibi bir sürecimiz olmalı mı?
Kesinlikle beklememeliyiz, çünkü içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar paranın mevduatta kalması ile değer kaybetmesine sebep oluyor. Tüm yatırım araçları arasında gayrimenkul yatırımı her zamankinden daha fazla yatırımcısına kazanç sağlıyor. Bu dönemde yapılacak gayrimenkul yatırımı hem en klişe tabirle paranın tutulabileceği en güvenli liman hem de dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşulların değişmesine kazanç yönünde en hızlı tepki veren bir araç olarak öne çıkıyor.

Peki, konut mu yoksa iş yeri almak mı bu dönemde daha mantıklı bir yatırım?
Aslında, bu dönemden ziyade her dönemde iş yeri (ticari mülk) yatırımı daha mantıklıdır. Öncelikle kira getirisi daha yüksektir. Amortisman süresi konuta göre düşüktür. Tüm tadilatı kiracı yapar, size ekstra masraf çıkarmaz. Her gelen yeni kiracı yapacağı işe göre kendi dekorasyonunu yapar. İş yeri sahibi bu tarz işlerle uğraşmaz. Değeri konuta göre daha fazla artış gösterir. Dolayısıyla, doğru konumdaki her ticari mülk en mantıklı yatırım aracıdır.

Coldwell Banker Kent Gayrimenkul olarak danışanlarınıza sunduğunuz hizmetler ile güven köprüsünü nasıl oluşturuyorsunuz?
Kurumsal kimliğimiz; her şeyden önce danışanlarımızda bir güven hissi oluşturmaktadır. Çünkü, karşılaşabilecekleri sorunlarda şikâyet edebilecekleri bir genel merkezin varlığını bilmektedirler. Tam yetki ile çalışmaktayız. Bu durum satıcının haklarını koruduğumuz alıcının doğru fiyat üzerinden direkt mülk sahibi ile rahatlıkla pazarlığa oturabildiği bir yapıyı ortaya koymaktadır. Danışanlarımıza ücretsiz ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Mülklerinin doğru fiyatlarını hazırladığımız raporlarla kendilerine sunmaktayız. Tüm işlemlerimizi ve pazarlıklarımızı ofisimizde yapmaktayız. Hiçbir aracı ve üçüncü şahıslarla müşterilerimizi muhatap etmemekteyiz. Yetki aldığımız tüm portföylerimiz için gerekli bilgilendirmeleri satıcı müşterimiz ile zamanında ve doğru bir şekilde paylaşmaktayız. Yetki alınmasından, mülkün pazarlanması, satışının yapılması, para transferleri ve tapu işleminin tamamlanmasına kadar tüm süreci biz yönlendirip tamamlamaktayız. Süreci bu şekilde doğru takip ettikçe yani işimizi bu denli iyi yaptıkça danışanlarımızla aramızda güven oluşturup memnuniyet sağlamaktayız.

Son olarak dijitalleşmeyle birlikte sosyal medyanın gücü de hayli etkili bir durumda. Sizler bu çemberin içinde yer alıyor musunuz? Sosyal medyadaki gücünüz ne kadar etkili oluyor?
İçinde bulunduğumuz sürecin yeni bir unvan ortaya çıkardığından bahsetmiştim; “Profesyonel Gayrimenkul Uzmanlığı.” Bu uzmanlığın olmazsa olmaz kriterlerinden birisi de sosyal medyadır. Biz de sosyal medya içerisinde sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Aynı zamanda bir medya şirketi ile çalışıyoruz. Portföylerimizi, satışını ve tanıtımını yaptığımız projeleri sosyal medya üzerinden yayınlayarak daha geniş bir kitleye ulaşıyoruz. Çünkü, günümüzde müşterilerin bizim ayağımıza gelmesi değil bizim onların ayaklarına gitmemiz gerekiyor. Sosyal medya da bizim için bu sihirli dokunuşu yapıyor.

Yorumlar

0 yorumlar