Ankara Life Dergisi

Değerlerimiz Fark Yaratır!

Onur Bey öncelikle sizi tanıyalım. Onur Kulakoğlu kimdir?
Merhaba, sınırları hayatı boyunca kabul etmemiş, meraklı ve inatçı biri. Hayatı çok yönlü yaşayan ve çevresinin bunu kabul etmekte oldukça zorlandığı biri. Annem göçmen bir Batı Trakyalı Türk, babam Trabzon/Of eşrafından. Kısmen melezim, aslen Oflu’yum. Ebeveyn tarafından gelen kültürlerin yanı sıra üçüncü kültür olarak da Ankara’yı yaşadım. Belki de çok yönlülüğüm ve multidisipliner olmam farklı coğrafyalara ait olmamdan geliyordur. Babam 70’li yıllarda Adem Yavuz sokakta reklam ajansı kurmuş ve fotoromanlar yapmıştı, o da çevresi tarafından anlaşılmamış multidisipliner bir adamdı. Kendisinden kalan Zenit fotoğraf makineleriyle de çocukluğumda sıkça haşır neşir oldum. Üç üniversite bitirdim; Kırıkkale Üniversitesi Radyo TV yayımcılığı, Selçuk Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü ve devamında Gazi Üniversitesi RTS Bölümü. Gazi’deki sürecimde Seçil Büker gibi bir duayenden ders alma ayrıcalığına da sahip oldum. Gazi Üniversitesi GSE Yeni Medya Tasarımı Bölümü’nde Yüksek Lisans tezimi başarıyla verdim ve mezun oldum. Hem sahada hem de akademik alanda ilerlemeye devam ediyorum. Profesyonel olarak hentbol oynadım. 2005 yılından bu yana hentbol hakemliği yapıyorum. Ankara’da radyolarla başlayan çalışma sürecim İstanbul’da Star TV magazin bölümünde devam etti. Sonrasında usta yönetmenlerle klip, sinema ve reklam setlerinde çalıştım. Radyo, müzik, sinema, klip, reklam, grafik ve afiş tasarım alanlarına olan çalışmalarımı göz önüne aldığımızda kendimi tam anlamıyla bir medya tasarımcısı olarak görüyorum. Reklam da tüm bu disiplinlerin bir araya geldiği bir alan.

Reklamcılık sektörüne giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
Yıllarca İstanbul’da süren medya sektörü içindeki çalışmalarım sonucunda Ankara’da kendi işimizi kurabileceğimizi düşündüm. Halihazırda Gazi Üniversitesi GSF Resim Bölümü mezunu eşim Gizem Sönmezer ile birlikte işimizin ilk adımlarını freelance olarak, bolca kazıklanarak, dolandırılarak ama yine de güzel işlerle büyük bir tecrübe edindik. Sermayemizin tamamen emek, biraz yüksek lisans kredisi ve freelance kazançlarımız olduğu ofisimizi 2015 yılında açtık. İki kişi başlayan maceramıza biraderim Fatih Kulakoğlu’nun da dahil olmasıyla Akıl Fikir Sanat ortaya çıkmış oldu. İlk işimizi, fiyat almak için gittiğimiz matbaada çocuk kitabı tasarım ve resimlendirmesiyle aldık. İllüstrasyon, kitap tasarımı ve prodüksiyon işleri yapmaya başladık. Yeni gelişen sosyal medyaya da işler üretmeye başladık. Facebook ve Google eğitimleriyle Fatih Kulakoğlu ajansımızın dijital tarafında farklılık yarattı. Farklı alanlarda hizmet ve iş üretmeye başlamamızla birlikte ajansımızı multidisipliner olarak lanse etmenin doğru olduğunu düşündük. Bu bağlamda tecrübe ederek öğrendiğimiz reklam ajansı olma sürecinde kendimizi tam hizmet reklam ajansı olarak tanımladık. Her işi yapan bir kişi değil uzman olduğu alanlarda çalışan 3 kişi olarak Ankara’ya yeni bir soluk getirmeyi hedefledik. Sermayesi emek olan bir ajans için büyüme aşamalarını çok hızlı katetmek mümkün değildi, bu bağlamda uzun vadeli bir plan yaptık ve uygulamaya başladık. Bu plana hep destek olan babam Hulusi Kulakoğlu ve annem Rukiye Hanım olmadan başarmamız çok mümkün değildi. Reklam sektörü, müşteri deneyimleriyle insan ilişkileriyle ve binbir tane insanla dolu. Sektöre girişimiz kolay olmadı ama başarıya inat eden biriyim ve plana sadık kaldık.

Akıl, Fikir, Sanat ifadesi biz de pek çok şeyi çağrıştırmakta. Sizin için ne anlam ifade ediyor? Bu ismi neden kullandınız, faaliyet alanlarınız neler?
Akıl insanı insan yapan soyut ve önemli bir kavram. Fikir, aklın ürettiği insanı somutlaştıran bir kavram, sanat insanın tarih boyunca ürettiği fikirlerin toplamı. Ben Akıl Fikir Sanat’ı 3 kişinin tüm bu süreçleri hep birlikte ortaya çıkardığı bir yapı olarak görüyorum. 3 kişi bu üç kavramı temsil ediyor. Biz değer üretiyoruz, değerleri işliyoruz bir köprü olarak aktarıyoruz. Logomuz eski Türk alfabesinden bir harf. Bu harf aynı zamanda evi temsil ediyor. Burası bizim evimiz, burası güven arayan müşterilerimizin evi. Yaratıcılıktan uzak, değerleri olmayan bir yapı olmamak için plana sadık kaldık. Kötü deneyimleri olup bize gelen müşterilere dürüst hizmet vererek planın işlemesini sağladık. Prodüksiyon, post prodüksiyon, grafik, kreatif süreçler, reklam kampanyaları, animasyon, illüstrasyon, strateji, dijital reklam ve kimlik yaratımı, sosyal medya yönetimi… Reklam sektörü daha önce de bahsettiğim gibi multidisipliner, biz de kısacası uzman olduğumuz her alanda destek sağlıyoruz.

Sizce bir reklam ajansının sahada tutunabilmesi için olmazsa olmazı nedir?
Lider ve çalışanların sadakati. Lider yani ajans başkanı tüm yaratıcılığıyla, sosyal bağlantılarıyla ajansı taşır ve sadık çalışma arkadaşları özveriyle çalışır. Çalışanın sadakati şirkete karşı değil işine karşı olmalı. Çoğu sektör içinden gelen işine aşkla bağlı ve sadık çalışanlar. Biz hem işimize sadığız, hem tecrübeli hem de çalışkanız. Burası bizim sahamız ve gelişim için çok çaba sarfediyoruz. Ekibimize giren bütün çalışma arkadaşlarımızı da bunları aşılamaya çalışıyoruz.

Akıl Fikir Sanat’ın amaç edindiği ilkesinden ve geleceğe yönelik hedeflerinden kısaca bahseder misiniz?
Ajansı kurduğumuz ilk günden beri çizgi üstü işler ve çizgi üstü ajans olmak için çabalıyoruz. Kreatif çalışmalarımızın hem müşterilerimizi hem de bizi geleceğe taşıdığını düşünüyorum. Her projede özgün ve kreatif reklam fikirleri üretiriz. Rakamlara inanır ve onları doğru analiz ederiz. Çalışmalarımızda marka ile bütünleşiriz ve içselleştiririz. İletişim fikirleri üretiriz. Geniş kapsamlı dijital ve geleneksel kurumsal dönüşüm sağlarız. Her alanda tasarım kodlarını doğru ve etkili bir şekilde uygularız. Bunlar bizim parçalarımız ve tüm parçalarımız; anlamlı ve kurumsal değerler bütünü oluşturur. Ulusal çapta başarılı olmak, elma hasadı yapmak (kristal elma ödülleri) ve Felisler kazanmak hedefimiz ve değerlerimizin bizi bu hedefe ulaştırılacağını düşünüyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar