Ankara Life Dergisi

Dekorasyonun Ustası; Dekozen Mimarlık

“İlham kaynağımız, evrenin yüce mimarının doğadaki renk uyumları ve oranlarıdır.”
Mimaride estetiğin ve kaliteli yapının göz önünde olduğu günümüz çağında, tercihlerimizi de bu konuda şekillendirmekteyiz. Hangi yapının ne şekilde olacağı, nasıl bir çözüm yolu sunulacağı gibi sorularımız ise aklımızın bir köşesinde dolanıp duruyor. İşte tam da bu sebepten dolayı her projenin kendine özel bir enerjisi ve ruhu olduğuna inanıp, ona göre uygun tasarımlar sunan bir iç mimarlık şirketinden bahsetmek istiyorum sizlere. Adı; Dekozen Mimarlık. Aile şirketi olmasının yanı sıra inşaattan dekorasyona kadar pek çok kaliteli ürün ve yapının bulunduğu yerde en iyi referansları müşterileri. Farkındalığı yüksek olan bu sektörde, kendini tekrarlamayan, ihtiyaca uygun şekilde ilermeyi hedefleyen Dekozen Mimarlık’ta, kalite, estetik, sağlamlık, işlevsellik, kullanım kolaylığı en önemli unsur. Bunun yanı sıra Hücresel Dolgu Sistemi’ne yönelik faaliyetleri de bulunuyor. Peki çalışma süreçleri nasıl işliyor? Yol haritalarında neler bulunuyor? Yanıtlarını almak için sayamayacağımız kadar başarılı projesi bulunan Dekozen Mimarlık’ın başarılı isimlerinden Gülten Çamlıbel ve kızı Gülin Gezelge ile sizler adına bir araya geldik. Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nin iş dünyası sayfalarına konuşan Gülten Çamlıbel ve Gülin Gezelge’nin cevapları ise şöyle;

Gülten Hanım, Dekozen Mimarlık olarak pek çok başarılı projeye imza attığınızı biliyoruz. Ancak alana yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Gülten Çamlıbel kimdir?
Tokat doğumluyum, Kafkasya’dan gelen bir aileye mensubum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 15 yıl boyunca kurumsal inşaat firmalarında, finans, hakedişler, satın alma gibi departmanlarda yöneticilik yaptıktan sonra MIT University’de İç Mimarlık eğitimi aldım. Aynı zamanda NLP ve Kişisel Gelişim Uzmanıyım. 2008 yılında ise Dekozen Mimarlık Ltd. Şti.’ni kurdum. Yaklaşık otuz yıldır Ankara’da yaşamaktayım. Kızım, en yakın dostum ve aynı zamanda ortağım olan Gülin Gezelge ile birlikte keyifle ve uyumla, hem kendimizi hem de işlerimizi büyütüp, geliştirerek yolumuza devam ediyoruz.

Aynı zamanda kızınız da firmanızda etkin rol oynuyor. Kendisini de tanımak istiyoruz. Gülin Gezelge kimdir? Alanını seçmeye nasıl karar verdi?
2019 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. İşkolik bir anneye sahip olduğum için 3 yaşımdan itibaren inşaatlara gitmeye başladım. Okul hayatımda tasarım konularında, mezun olduğum günden itibaren de kendi şirketimiz olan Dekozen’de inşaat ve tasarımda aktif olarak çalışmaya başladım. İç mimarlık, bir işten çok daha fazlası benim için. Hayatımın her yerinde. Bazen bir hobi bazen dekorasyon ve tasarım. Bu sayede işimi büyük bir keyifle yapıyorum. Bu alanı seçmemde annemin etkisi oldu tabii. Üniversite sınavı döneminde hayatımıza yön verecek o kararı vermekte zorlanıyoruz, fakat ben doğru yönlendirildiğimi düşünüyorum. Şimdi dönüp baktığımda kendim için en doğru seçimi yaptığıma eminim. Annemle ayrılmaz bir ikiliyiz. O hem annem hem iş arkadaşım hem de en iyi dostum. Bu anlamda çok şanslı olduğumu biliyorum. Aramızdaki bu iyi iletişim, işimize ve müşterilerimizle olan ilişkilerimize pozitif anlamda fazlasıyla yansıyor.

Sektörde fark yaratmaya devam eden özelliğinizle adınızdan çokça söz ettirmektesiniz, ancak Dekozen Mimarlık’ın kilometre taşlarının nasıl oluştuğu hakkındaki bilgiyi bir de sizden dinlemek istiyoruz. Bu konu için neler söylemek istersiniz?
Dekozen Mimarlık kuruluşundan bu yana, hep özel ve farklı, sıradan olmayan işler yaptı. Bu farklılığımız, mekanın ruhuna uygun kaliteli işler yapmamızı sağladı. İşlerimizde başarı odaklıyız, hızlı karar veriyor ve hızlı çözüm üretiyoruz. Müşterilerimizden ve dışarıdan aldığımız geri dönüşlerde bunu kanıtlar nitelikte. Her işte olduğu gibi referans ve çevre işin devamlılığı için olmazsa olmazıdır. Bizim en iyi referansımız müşterilerimizdir, onlar sayesinde büyüyoruz ve gelişiyoruz. Benim felsefem; “Her ne iş yapıyorsan yap, kendine ve işine gerekli olan yatırımı yapmak, hayatının her anını kolaylaştıran çözümler üretmek, potansiyelini kullanmak, evrene topluma bir güzellik ve katkı sağlamaktır.” Sevdiğin ve mutlu olduğun işler yaptığında, işin ve özel hayatın bir oluyor. Bizim işimizde farkındalığın yüksek olması en önemli unsur. Sürekli farkındalığımızı geliştiriyoruz, hayatımız sürekli yeni bir eğitimle ilerliyor. Her projede ayrı bir tasarım yapıyoruz, modayı trendi takip etmiyoruz. Kendimizi tekrarlamıyoruz. Her projenin kendine özel bir enerjisi ve ruhu olduğuna inanıyor ve ona uygun tasarımlar yapıyoruz. Mimaride birçok tarz vardır, önce müşterilerimizin ihtiyacı olanı ve hayallerini konuşuyoruz, sonra inşaat projeleri hazırlıyoruz, üç boyutlu görsellerle projenin son halini hazırlıyoruz, ardından imalatlarla devam ediyoruz. Projemizin başında müşterilerimiz tüm detayları ve ne teslim alacağını biliyor.

Rakiplerinizden farklı olarak işçiliğinizde kullandığınız malzeme kalitesi kadar popüler gündemi de göz önünde bulundurarak çalışmalarda bulunuyorsunuz. Bu doğrultuda güncel projelerinizden kısaca bahseder misiniz?
Rakiplerimizden en büyük farkımız, müşterimizin ihtiyacını iyi analiz etmemiz ve tasarımlarımızın bire bir aynısını yapıyor olmamızdır. Kalite, estetik, sağlamlık, işlevsellik, kullanım kolaylığı bizim için en önemli unsurdur. Her güzel olan yan yana uyum içinde olmuyor, tasarımın bir tarzı ve uyumu olmalıdır. İlham kaynağımız, evrenin yüce mimarının doğadaki renk uyumları ve oranlarıdır. Biz ve çalışma arkadaşlarımız tüm detayları düşünür ve titizlikler uygularız. Fenh Shui enerji akışını tüm mekanlarımızda uygularız. İşin sonunda müşterimiz, çalışanlarımız, taşeronlarımız, tedarikçilerimiz, mutluluk ve keyif içindedir. Dekozen olarak; proje, tasarım, dekorasyon, renovasyon ve inşaat işleri yapıyoruz. Genellikle villa ve işyerleri projeleri yapıyoruz. Son yıllarda yoğun bir şekilde uluslararası projelere ağırlık veriyoruz. Villa ve otel tasarımlarımızda birçok hareketli mobilya ve aksesuarları Ankara’da imal edip ihracat yapıyoruz.

Bir de Geopor Geocell -Hücresel Dolgu Sistemi’ne dair çalışmalarınız da var. Nedir bu Hücresel Dolgu Sistemi?
Geopor Geocell, HDPE malzemeden üretilen, zemin güçlendirici ve erozyon önleyicidir. Şevli arazilerde yeşillendirmek ve toprak kaymasını önlemek için kullanılır. Üretim yerimiz İzmir’dedir. Üretimimizin %80’i ihracata yöneliktir. Genellikle Afrika Ülkeleri, Avustralya, Gürcistan ile ticaret yapmaktayız. www.geopor.com.tr web sitemizi inceleyebilir, danışmanlık alabilirsiniz.

Son olarak mimari tasarım, dekorasyon ve proje planlamasının sektördeki şu anki konumuna yönelik nasıl bir değerlendirmede bulunabilirsiniz? Ayrıca geleceğe dair görüşlerinizi de alabilir miyiz?
İnşaat sektöründe rekabet edebilmek için fark yaratmak zorunda olunan bir noktadayız. Tasarım, dekorasyon ve proje planlamasında iç mimarinin rolü bu anlamda ciddi bir yükselişte. İşimiz tarz ve uyum olduğu için kimseyi rakip olarak görmüyoruz, projelere kendi tarzımızı yansıtıyoruz. İç mimariye verilen önem ve ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Ankara halkının yeniliğe açılmaya başlaması bizi mutlu ediyor. Girdiğimiz teknoloji çağında, mesleğimizin ömür boyu yapılabilecek bir iş olması bizi şanslı hissettiriyor.

Yorumlar

0 yorumlar