Ankara Life Dergisi

Diş Hekiminize Vakit Ayırın!

Selam! Size bugün bir hastayı ilk kez muayene ederken ‘Neleri inceleriz, tedavi kararlarını nasıl veririz?’ gibi konulardan bahsedeceğim.
En son söyleyeceğimi en başta söylemeliyim; diş hekimi muayeneniz altı ayda bir yapılmalı. Bu bize ortaya çıkabilecek büyük sorunları önden görüp önlemini alma şansı sunar.
Genelde yaptığımız muayenelerde bize hastalarımız ağrı veya fonksiyonda ani bir bozulma hissettikleri için gelirler. Böyle durumlarda genellikle ağızda büyük değişimler olmuştur ve büyük tedavi ihtiyaçları doğmuştur. Bizim de artık geri dönüşümsüz tedaviler yapmamız gereklidir. Geri dönüşümsüz tedavi, dişi eski haline döndüremediğimiz, tamir ettiğimiz, bazen çekmek zorunda kaldığımız tedavilerdir. Ülkemizde sıklıkla uygulanan tedavilerdir. Fakat bizim isteğimiz büyük değişimler olmadan sıkıntıları başta yakalamaktır. Bu sayede hem tedavi süreleri hem de bu tedavilerin ücretleri azalacaktır.
Optimal koşullar altında yapılan bir diş hekimi muayenesi, özellikle bir hekime ilk kez gittiğinizde uzun sürmelidir. Bu muayene sırasında hem ağız dışı hem ağız içi ayrıntılı muayene yapıp notlar alırız. Ağız yoluyla gerçekleşen tüm fonksiyonların nasıl çalıştığını kontrol ederiz. Kişinin çiğneme fonksiyonu, konuşma rahatlığı, solunum kalitesi incelenen konular arasındadır.
Genel değerlendirme sonrasında bir konuda özellikle sorun görürsek, o konuda daha ayrıntılı sorular sormaya ve daha ayrıntılı bir muayeneye başlarız. Muayene derinleştikçe baktığımız ayrıntılar ve vücutta incelediğimiz alanlar artar. Kişisel alışkanlıklar, yemek yeme düzeni, uyku durumu, günlük fiziksel aktiviteler, mesleğiniz gibi konuları sorgularız.
Ağız içi muayenesi sırasında dişlerinizin dizilimine, ağzınızdaki tükürük miktarına, dişlerinizdeki çürük gibi hastalıklara, dişetlerinize, damak ve dudaklarınıza, dişlerinizdeki aşınmalara ve bu aşınmaların yönüne, diş sıkıp sıkmadığınıza, çiğneme kaslarınıza ve hatta boyun kaslarınıza bile bakarız. Çünkü ağız yapısı vücudun tümüyle bir bütünlük içindedir. O yüzden sizi dışarıdan da gözlemleriz. Örneğin kalçanızdaki bir eklem problemine bağlı asimetrik fonksiyon sizin çiğnerken asimetrik çiğnemenize yol açabilir. Bunları anlamak ve yorumlamak çok iyi bir gözlem gerektirir. Bir de bunun yanında zaman ayırmayı gerektirir.
Zaman ayırmak hem hekimin muayene süresi için zaman ayırmasını gerektirir hem de hastanın bize zaman ayırmasını gerektirir. Hastalarımızın zaman ayırmasından kastım, altı ayda bir diş hekimine hiçbir sıkıntı hissetmemesine rağmen zaman ayırmasıdır. Bu, bizim belli zaman aralıklarında gerçekleşen küçük değişimleri gözden kaçırmamamızı sağlar. İyi bir takip ancak bu şekilde mümkün olabilir.
Bize randevularımızda yardımcı olan en önemli araçlardan biri diş filmleridir. Günümüzde bu filmler çok düşük radyasyon seviyelerinde alınır ve bize büyük yarar sağlar. Dişin çene kemiği içerisinde görünmeyen kısmının muayenesini bu şekilde yaparız. Belli zaman aralıklarında gerekli bölgelerden aynı açılarla film alarak şüphe duyduğumuz alanların takibini sağlayabiliriz. Alınan bu filmlerin karşılaştırma açısından çok önemli olduğu bazı durumlar vardır. Bu bizim tedaviye karar verme sürecimizi etkiler. Bazen kemik içerisinde bir enfeksiyon olduğunu düşündüğümüz bir oluşumun yıllar içerisinde nasıl değiştiğini görmemizi sağlar. Buna göre tedavinin gerekliliğine veya durumun takibine karar verebiliriz.
Hastamızdan edineceğimiz çok önemli diğer bilgiler de kişinin genel sağlık durumudur. Diyabet, tansiyon gibi ilaç kullanımı gerektiren durumlar, genetik hastalıklar, kan hastalıkları, alerjiler, özel durumlar bizim için çok değerli bilgilerdir. Kullanacağımız malzemeyi ve seçeceğimiz tedaviyi etkiler. Tedavilere karar verme süreci kişinin sağlık durumuna göre modifikasyonlar gerektirebilir.
Bazı kompleks durumlarda hastadan fotoğraflar almak veya çenelerin alçı modellerini elde etmek de bize çok yardımcı olur. Fotoğraflar üzerinde çeşitli analizler yapıp kişi için en doğru diş dizilimine karar verebiliriz. Alçı modeller üzerinde her bir diş üzerinde ayrıntılı incelemeler yapabiliriz. Böylece hastamızla beraberken başlayan muayene süreci hastamız klinikten çıktıktan sonra da devam eder. Bunları anlatarak size söylemek istediğim, 10-15 dakikada hızlı bir şekilde muayene yapılan, yapılacak tedaviler ve ücretlerinin bir kâğıda yazılıp elinize verildiği muayene şekli çoğu zaman yeterli değildir.
Bunların ötesinde sizin de hekiminizi ve hekiminizin çalışma tarzını öğrenmek için zamana ihtiyacınız vardır. Doğru hekimi bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu konu da sabırlı olmayı gerektirir. Karşılıklı kurulacak özen ve güven ilişkisinden önce tedavilerin başlaması çok sağlıklı bir yöntem değildir.
Bir muayeneye gelmek, sadece ağzınızdaki sorunları öğrenmek değildir. Bunun bir de motivasyon kısmı var ki çok önemlidir. Bazen sadece muayeneye gelirsiniz, biz sizlere ağzınızla ilgili gözlemlerimizi söyleriz, ağzınıza bakma alışkanlıklarınızla ilgili önerilerde bulunuruz, bazı durumlarda aynı seans diş temizliği yaparız ve sadece bu bile ağzınızda çok iyi yönde gelişme sağlayabilir. Bazen muayeneden çok uzun süre sonra tedaviye başladığımız hastalarımda gözlemim, ağzın ilk muayene gününe göre çok daha iyi olduğu yönünde oluyor. O yüzden gelin, bizleri tanımayı öncelikle tecrübe edinin. Sonrasında her şey daha kolay akacak.

Yorumlar

0 yorumlar