Ankara Life Dergisi

DİŞ TEDAVİSİNDE ŞEFFAF PLAK

Invisalign Sağlayıcı Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Berk Köni, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne şeffaf plak hakkında merak edilenleri anlattı.

Şeffaf plak tedavisi nedir?
Şeffaf plak tedavisi, 6 yaşından başlayarak tüm yaşlarda uygulanabilen, zor ya da kolay ayırt etmeksizin tüm çene bozukluklarının ve diş çapraşıklıklarının düzeltilmesinde tercih edilen bir ortodontik tedavi şeklidir. Kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak tasarlanan ve 7-14 günde bir değiştirilmek üzere ayrı ayrı üretilen şeffaf plaklar sayesinde, dişler her plakta 0.25 mm hareket ettirilerek istenen konumlarına getirilir.


Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?
Şeffaf plak tedavisi transparan plaklar ile uygulanıyor. Bu plaklar kişiye özel olarak 0.75 mm incelikte ve lazer kesim ile üretilirler; dolayısıyla ağızda takılıyken neredeyse belli olmazlar. Şeffaf plaklar esnek ve konforludur. Klasik ortodontik tedavide kullanılan tel ve braketlerin yarattığı estetik kaygılar, tel batması, kopması, kırılması gibi durumlar şeffaf plak tedavisinde meydana gelmiyor. Ayrıca yiyecek içecek kısıtlaması bulunmuyor. Tedavi sonu sanal ortamda kişiye özel planlandığı için tedavi bitimindeki diş uyumu rahatlıkla görselleştirilebiliyor, tedavi klasik yöntemlere göre daha uyumlu
olarak devam ediyor.


Şeffaf plak tedavisi her türlü vakaya uygulanabiliyor mu?
Şeffaf plak tedavisi 6 yaşından başlayarak her yaş grubuna uygulanabiliyor. 6-12 yaşlarda çene bozukluklarına bile
şeffaf plaklar ile estetik bir şekilde müdahale edilebilirken; kemiklerin kaynamaya başladığı 12 yaş ve sonrasında
dişsel tedaviler gerçekleştirilebiliyor. Şeffaf plak tedavisi kolay ya da zor hiçbir vaka ayırt etmeksizin, ağız ve diş dokularının iltihaplı ya da çürük olmadığı herkese rahatlıkla uygulanabiliyor.


Çocuklar için özel bir uygulamanız var mı?
Çocuklar için uyguladığımız şeffaf plak tedavilerinde de Invisalign First adı verilen plak serisini kullanıyoruz. Bu plaklar, yetişkinlerde kullanılan şeffaf plakların tüm özelliklerini taşıdığı gibi, çocuklara yıllardır uyguladığımız klasik akrilik apareylerin tüm özelliklerini ve hatta daha fazlasını yapma kapasitesine sahipler. Ayrıca Invisalign şeffaf plakların çocuklara özel olarak tasarladığı plak çıkartmaları olan “Invisalign Stickables” ile plakları kişiselleştirmek ve tedaviyi daha eğlenceli hale getirmek mümkün olduğu için tedaviler eskisine göre daha motive ilerliyor.


Evlilik arifesindeki kişiler için şeffaf plak tedavisi ile ilgili özellikle vugulamak
istediğiniz bir nokta var mı?

Şeffaf plak tedavilerinde kullanılan plakları hastalar istediği zaman takabilir ve istedikleri zaman çıkartabilirler. Dolayısıyla estetik kaygılar sebebiyle özel günleri ya da benzer buluşmaları, toplantıları ertelemek gerekmez. Tedavi plaklar geri takıldığında kaldığı yerden devam eder.


Şeffaf plak tedavilerinde hastaların yeme içme alışkanlıklarında bir değişiklik
oluyor mu?

Şeffaf plak tedavisinde, klasik tedavilerde uygulanan tel ve braketler bulunmuyor. Dolayısıyla şeffaf plak ile ortodontik tedavi gören hastalar, ağız sağlığı için düzenli diş fırçalamak kaydıyla plaklarını çıkarttıklarında günlük yaşamda tükettikleri tüm besinleri ve içecekleri tüketmeye devam edebilirler.

Sizin için ortodonti alanındaki en büyük dijitalleşme nedir?
Muayene ettiğim hastaların kliniğimde bulunan iTero cihazı ile yapılan basit bir 3 boyutlu ağız içi tarama işlemi sonrası dişlerini sanal ortama transfer edebilmek, ve henüz koltuktan kalkmadan tarayıcı ekranı üzerinde dişlerinin düzelmiş halini onlara gösterebilmek, hastaların başlayacakları ya da devam eden tedavileri konusunda net bir şekilde aydınlanmalarını sağlıyor. Son yıllarda gerçekleşen en büyük yeniliklerden birisi bu oldu, kliniğime çağ atlattı diyebilirim.

Sporla ilgilenen genç ve yetişkinler rahatlıkla şeffaf plak tedavisi
görebilirler mi?

Sporla ilgilenen kişiler rahatlıkla şeffaf plak tedavisi görebilirler. Kullandığımız şeffaf plaklar ağız içerisinde herhangi bir köşeli alan yaratmazlar ve darbe sebebiyle ağız ve çevresi dokulara zarar vermezler. Ayrıca en zorlu durumlarda şeffaf plaklar kısa süreli çıkartılabilirler ve spor sonrası tekrar takılabilirler.


Estetik dış görünüşüne önem veren kişiler için şeffaf plaklar nasıl
avantajlar sağlıyor?

Şeffaf plaklar, klasik tedavilerde kullanılan braket ve tellerin ağız içerisinde oluşturduğu kalabalık görüntüyü oluşturmuyorlar. Şeffaf plaklar 0.75 mm kalınlığa sahip ve şeffaf plastik materyalden üretilirler.
Aynı zamanda diş ve diş eti uyumunun mükemmel olabilmesi için de Invisalign şeffaf plaklar lazer kesim ile düzenlenirler. Dolayısıyla şeffaf plaklar günlük hayatta estetik kaygı olmadan rahatlıkla kullanılabilirler.


Çocuklar için tavsiye ettiğiniz ilk muayene dönemi ne zaman?
Çocukların süt dişlenmelerinin tamamlandığı yaş olan 3. yaşlarından itibaren 6 ayda bir diş hekimi kliniğini ziyaret etmeye başlamalıdır. Tedavi yapılmayacak bile olsa çocukların bu ortama aşina hale gelmeleri ve doktorlar ile tanışmaları, sonradan oluşabilecek korkuların önüne geçebilmek için çok önemlidir. Ortodontik tedaviler ise en erken 6 yaşında başlar. Ancak acil müdahale gerekmeyen hastalarda ortalama 10 yaşında tedaviye başlıyorum diyebilirim.


Süt dişleriyle mi yoksa kalıcı dişlerle mi şeffaf plak tedavileri daha
verimli oluyor?

Invisalign şeffaf plak tedavileri yetişkinlerde uygulandığı gibi Invisalign First ile süt dişlenme döneminde olan çocuklara da kolaylıkla ve kalıcı şekilde uygulanabiliyor. Bu noktada şunu vurgulamakta fayda var. Çocukların muayeneye getirilmeleri için tüm süt dişlerinin düşmesini ve daimi dişlerinin sürmesini beklemeyin. Tüm daimi dişlerin çıktığı yaş olan 12 yaşını geçen hastalarımızda çene bozukluklarının tedavisi büyük çoğunlukla mümkün olmuyor, bu sebeple yapılacak tedavi sadece dişsel olarak sınırlı kalabilir.


Şeffaf plak tedavilerinde yetişkinler için önerdiğiniz yaş aralığı nedir?
Toplumumuzda ileri yaşta ortodontik tedavi olmaz gibi genel bir yanlış algı var. Ancak diş ve çevre dokularının sağlıklı olduğu yani çürüksüz ve iltihapsız tüm dişlere, her yaşta şeffaf plak tedavisi uygulanabiliyor.


Şeffaf plakların kullanım süreleri ve bakımları nasıl oluyor?
Şeffaf plaklar vaka zorluğuna göre hekiminizin belirlediği sayıda üretilir ve yine hekiminizin belirleyeceği 7-14 günlük sürelerde sırayla değiştirilmek üzere belli sayılarda ya da topluca size teslim edilirler. Her plağın etkili olabilmesi için günde 20-22 saat kullanılması gerekir. Bakımı ise oldukça kolaydır. Dişlerinizi fırçaladığınız diş fırçası ve diş macunu ile
musluk suyunun altında rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Eğer plaklarda istenmeyen bir sararma meydana gelirse, Invisalign şeffaf plak kutunuzun içinden çıkan temizleme tozuyla da bunları rahatlıkla giderebilirsiniz.


Şeffaf plak tedavilerinde kontrol süreçleri nasıl ilerliyor?
Şeffaf plak tedavilerinde hekimin vaka zorluğuna göre belirlediği sayıdaki plaklar, yine hekimin belirleyeceği 7-10 ya da 14 günlük süreçlerde sırayla kullanılırlar. Hekim, hastalarına randevu aralıklarına göre örneğin 2-5-10-14 adet ya da topluca plak teslimi yapabilir. Bu vaka zorluğuna ve dişlerde istenilen hareket tipine göre değişiklik gösterir.

Bir hasta tedaviye karar verdiği andan itibaren, bize tedavi ve kontrol aşamalarından bahsedebilir misiniz?
Hasta tedaviye karar verdiğinde öncelikle hastadan özel bir tarayıcı ile ağız görüntüleri alınır ve fotoğrafları çekilir. Bu tarama ve fotoğraflar sanal ortama transfer edilir ve tedavi planlama süreci başlar. Dişler tek tek dijital olarak ayrılır veideal konumlarına dizilirler. İlk konum ve ideal konum arasındaki mesafe otomatik olarak ölçülür, her plakta 0.25 mm
düzelme sağlanarak bu hedefe ilerleyecek şekilde plak sayısı belirlenir ve sipariş edilir. İlk muayeneden itibaren yaklaşık
2-3 hafta içinde plaklar hekime ulaşmaktadır. Plakların hekime ulaşmasını takiben hasta kontrole çağırılır ve dişler üzerine “ataşman” adı verilen estetik parçalar yerleştirilerek plaklar teslim edilir. Kontroller uygulanacak tedavi şekline
göre ortalama 2-3 ayda bir gerçekleşmektedir. Dişler istenen ideal konumlarına geldiklerinde hekim kontrolü sonrası
tedavi sonlandırılır, dişlerin eski konumuna dönmemesi için çeşitli önlemler alınarak hasta 6 ayda bir olmak üzere kontrole çağırılır.

Yorumlar

0 yorumlar